A LEVEL A LEVEL

Cambridge International AS & A Level, öğrencileri yüksek öğrenim dünyasına hazırlamak için tasarlanmıştır. Müfredatlar, konular ve bağımsız düşünme becerileri hakkında derin bir anlayış geliştirir. Dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci, Cambridge International AS & A Seviyesi ile önde gelen üniversitelerde yer almaktadır.

A LEVEL NEDİR?

Halk arasında A Seviyeleri olarak bilinen ileri seviye yeterlilikler, 16 yaş ve üstü öğrenciler için konuya dayalı bir yeterliliktir. Programa genellikle 2 yıl boyunca devam edilir. Bu da yüksek kurumlara giriş için üniversitelerin gözünde öğrenci için büyük ayrıcalıklar sağlar.

PROGRAMIN TÜRLERİ NELERDİR?

Belli kuruluşlar tarafından yürütülen tüm programlar, dünya genelinde üniversitelerin kaplarını açabilmektedir.

  • A/AS Lvl. Pearson Edexcel International
  • A/AS Lvl. Cambridge International Examination
  • Oxford International AQA Examinations

PROGRAM DİPLOMASININ LİSE DİPLOMASINDAN FARKI NEDİR?

A LEVELBirçok ülkede alınan lise diploması dünya çapında kabul edilmemektedir. Bu nedenle ülke sınırları içinde yeterli eğitim almış öğrenciler yeterli görülmez. Azerbaycan’da burada bir liseden mezun olan öğrenciler, yurtdışındaki üniversitelere başvurmadan önce ‘hazırlık yılı’ adı verilen ek eğitim sürelerine tabi tutulurlar. Liseden farklı olarak, A Seviyesi programında öğrenciler belirli bölümlerden belirli dersler alırlar. Eğitimlerinin sonunda dünya çapında geçerli bir diplomaya sahiptirler.
İleri Seviye yani ‘ileri seviye’ anlamına gelen A Seviye programında eğitimler buna göre şekilleniyor. Program dahilinde seçilen ve alınan tüm dersler ileri düzey olup, eğitimin kapsamı bireysel olarak belirlenir. Hedefledikleri bölümde yeterli ön eğitimi almış olan öğrenciler üniversite hayatına adım atma şansına sahip olurlar.
Öğrenciler sadece lise döneminde değil, önceki eğitim dönemlerinde de belirli bir seviyeye hazırlık dersleri alabilirler. Bu süreçlerdeki ilkokul programına İlkokul, ortaokul programına ise Ortaokul denir. Sonrasında öğrenciler lisenin iki yılında A Seviyesine hazırlık için IGCSE dersleri alırlar. A Seviyesi müfredatı, öğrencinin ilkokuldan itibaren tüm öğrenme sürecini kapsar.

A LEVEL İÇERİĞİ

Öğrenciler genellikle ilgi alanlarına ve akademik yollarına göre 3 adet A Seviyesi ders alırlar. Bu dersler; İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransızca, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Psikoloji, Ekonomi, Sanat, Bilgi Teknolojisi ve Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi Modern Yabancı Dillerdir. Üniversiteler tarafından belirlenen zorunlu dersler olmadığını göz önüne alarak, öğrencinin gelecek planlaması doğrultusunda alması gerektiği dersleri seçmesi için Myeducoach olarak yardımcı olmaktayız.

A LEVEL SINAV SÜRESİ

A-Level yeterliliklerin sınav süresi her ders için farklıdır. Ortalama olarak bakacak olursak 1 ile 3 saat arasında değişmektedir. 2023 A-Level sınav programına buradan ulaşabilirsiniz.
A-Level Programı hakkında daha fazla bilgi almak ve alanında yetkin uzmanlarımıza ulaşmak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’yla iletişime geçebilirsiniz.