POLONYA ÜNİVERSİTELERİ 

PolonyaPolonya Üniversiteleri dünya çapında tanınan üniversitelere ev sahipliği yapmakla birlikte son zamanlarda öğrencilerin en fazla tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. Üniversitelerin dünya çapındaki sıralamalarına baktığımızda Polonya’da yer alan Üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000’de oldukça fazla sayıda üniversiteye sahip olduğunu görüyoruz. Avrupa’da son dönemlerde ön plana çıkan ülkesi Polonya birçok öğrencinin rüyalarını süslemekte ve ekonomik bir eğitimle eğitim kalitesini bir araya getiren ülkeler kategorisindedir.

 

 

POLONYA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASINDA İLK 1000’DE! 

• Jagiellonian University

University of Warsaw

• Adam Mickiewicz University Poznan

• AGH University of Science & Technology

Warsaw University of Technology

University of Wroclaw

• Wroclaw University of Science & Technology

Medical University Warsaw

• University of Silesia

• Nicolaus Copernicus University

• Medical University Lodz

• University of Gdansk

• School of Form

• Silesian University of Technology

Lodz University of Technology

• Medical University Gdansk

• University of Lodz

• Poznan University of Medical Sciences

• Warsaw School of Applied Linguistics

Collegium Civitas

• University of Information Technology and Management (UITM)

• Gdansk University of Technology

• Medical University of Wroclaw (CWTS)

• Medical University of Silesia (CWTS)

• University of Economics and Human Sciences Warsaw

• Marie Curie -Skolodowska University (CWTS)

• Medical University of Lublin (CWTS)

• University of Warmia & Mazury Olsztyn (CWTS)

POLONYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK 

Polonya ÜniversiteleriPolonya; Avrupa’nın ortasında bulunması, Avrupa Birliği üyeliğinin sonrasında hızla büyüyen ekonomisi ve genç nüfusunun fazla olması, eğitim sektörüne yaptığı büyük yatırımlar ile son yıllarda öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekmeye başlamıştır. Lisans eğitimini Polonya’da almak her geçen yıl popülerliğini arttıran bir konu olmayı başarmıştır.
Polonya’nın bu kadar dikkat çekmeye başlamasının sebebi; Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomik olması, eğitim kalitesinin yüksek düzeyde olması, uluslararası öğrencilerin tercih etmesiyle kültürel açıdan zengin olmasıdır.
Polonya’da konuşulan resmi dilin Lehçe olmasına rağmen ülkede bulunan pek çok üniversitede, birçok bölümde İngilizce eğitim alma imkanı bulunmaktadır. Eğer İngilizce seviyeniz İngilizce eğitim almaya yeterli değil ise ilk önce Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi alarak İngilizce lisans eğitiminizi almaya uygun hale gelebilirsiniz.
Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde 4, tıp eğitiminde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise lisans eğitimi süresi 5 yıldır.
Ayrıca Polonya dünya suç istatistiklerinde ABD, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden epey geri sırada olarak ne kadar güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamıştır.

POLONYA ÜNİVERSİTELERİ LİSANS EĞİTİM SİSTEMİ

Polonya’da eğitim almanın öğrencilerin dikkatini çeken noktaları şunlardır;

 • Dilediğiniz bölümde lisans eğitimi alma şansı
 • Diğer Avrupa ülkelerine göre çok uygun maliyetlerde Avrupa’nın ortasında eğitim almak ve yaşamak
 • Polonya’nın Avrupa’nın ortasında yer alması
 • Schengen vizesi ile dilediğiniz ülkelere serbest seyahat avantajı, bu sayede Avrupa’da birçok arkadaş edinmenize ve sosyal açıdan kendinizi geliştirmenize fırsat sunması
 • Kabul şartlarının birçok ülkeye kıyasla daha kolay olması
 • Türk öğrencilerden Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumlarına geçiş Sınavı’nda herhangi bir puan sıralaması talep etmemesi, sadece Lise Diploması’nın Polonya’da eğitim almak için yeterli olması
 • Polonya’nın bir AB ülkesi olması, AB diploması vermesi bu sayede mesleğinizi isterseniz AB ülkelerinde de icra edebilme şansını sunması, verilen diplomanın YÖK tarafından kabul görmesi
 • Hem İngilizce hem Lehçe eğitim vermesi
 • Polonya’nın lisans eğitimini Polonya’da tamamlayan öğrencilere yerleşim hakkı ve ömür boyu çalışma imkanı sunan tek AB üyesi ülke olması
 • Polonya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere İngilizce ve Lehçe yasal çalışma izni vermesi
 • Üniversitelerin köklü olması ve yüksek kalitede eğitim vermesi sayesinde öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı yaşamamaları

POLONYA ÜNİVERSİTELERİ YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alternatifleri arasında Polonya ekonomik yaşam giderleri ve ünlü üniversitelerinin kaliteli eğitimiyle öne çıkıyor. Polonya’da yüksek lisans süresi 1,5 ile 2 yıl arasındadır.


YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİMİ NEDEN POLONYA’DA ALMALIYIM?

Polonya LokasyonuPolonya Üniversiteleri, master eğitimini köklü bir üniversitede almak istiyorum diyen öğrencilere en az 600 yıllık geçmişe sahip üniversiteleriyle tam size göre! Polonya üniversitelerinin birçok alanda master seçeneği sunması da büyük avantajlardan biri. Polonya’da master eğitim ücretleri ortalama 3000€ ile 4000€ arasında seyretmektedir, bu fiyatlar da İngilizce eğitim veren diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomiktir. Polonya’nın gelişmekte olan ekonomisi ve genç nüfusu sayesinde zamanla yatırımcıların dikkatini çekmiş ve bu sayede dünyaca ünlü pek çok büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya üniversiteleri de bu fırsatı öğrencilerinin lehinde kullanmaktadır. İş fuarlarında Polonya üniversitelerinden mezunlar bu büyük şirketlerin yetkilileriyle tanışma ve iş imkanı fırsatını yakalamaktadırlar. Polonya’da yüksek lisans sonrasında 2 yıl süreyle çalışma ve oturma izni alabilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminden sonra bir Avrupa ülkesinde 2 yıl çalışmak kariyeriniz ve CV’nizde oldukça güzel görünecektir Polonya’nın tüm avantajlarıyla Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi de alabilirsiniz.

POLONYA’DA YÜKSEK LİSANS İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

Polonya Üniversiteleri için başvuru şartları;

 • Lisans Diploması
 • Üniversite çıkış belgesi ve lisans not dökümü

Polonya’da master yapmak için ALES sınavına girmenize gerek yok!

İngilizce seviyeniz eğitim almak için yeterli değilse şartlı kabul alarak ilk önce İngilizce eğitimi alabilirisiniz.

POLONYA’DA KONAKLAMA

Polonya’da eğitim alacak öğrencileri en çok düşündüren konulardan biri de konaklamadır. Avrupa’da en çok üniversite öğrencisi Polonya’da bulunmakta ve her sene bu sayı lisans, master ve erasmus programlarıyla artış göstermektedir.

Polonya’da lisans ve master programları genel olarak Ekim ayında başlamaktadır. Bu sebeple Eylül-Ekim aylarında yurt ve kiralık evlere talep oldukça artmaktadır ve yurt kapasiteleri sınırlı olduğu ve çok fazla sayıda öğrenci başvurduğu için konaklama başvurularını erken bir tarihte yapmak önemlidir.
Polonya’da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilenleri üniversite yurtları ve öğrenci evleridir.

ÜNİVERSİTE YURTLARI

Polonya’da okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak Varşova’da bulunan üniversitelerin çoğu yurt imkanı sunmamaktadır, öğrencileri çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu hostel/özel yurt/öğrenci rezidansı/Student Stay gibi yerlere yönlendirmektedirler.
Polonya üniversitelerinde aylık yurt ücreti 100€ ile 300€ arasında değişmektedir.

ÖĞRENCİ EVLERİ

Polonya’da birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde, Varşova’nın farklı bölgerinde bulunan sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırma aylık 200€ ile 450€ arasında değişmektedir. Öğrenci evlerinin tüm su,elektrik,gaz ve internet ihtiyacı Öğrenci Evleri Yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler yalnızca faturalar için aylık ödeme yapmaktadırlar. Öğrenci evlerini tercih edecek öğrenciler 9-12 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden ayrılabilir ya da konaklamasına devam edebilir.


ÖZEL YURT VE HOSTEL KONAKLAMALARI

Polonya’da devlet ya da özel öğrenci yurtları çok fazla bulunmamaktadır. Özel hostellerden birçoğu yalnızca öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt hizmeti sunmaktadır. Ünivesite yurdu, öğrenci evlerinde kalmak istemeyen ya da yer bulamayan ve geçici bir seçenek olarak özel yurt ve hostel tercih edebilirler. Aylık ücret 200€ ile 400€ arasında değişmektedir.


POLONYA ÜNİVERSİTELERİ LİSANS EĞİTİMİ BAŞVURU SÜRECİ

Lise diploması
Lise diploması onay yazısı (okul müdüründen alınır.)
Lise transkripti (Valilik ya da kaymakamlıktan alınacak Apostille mührü onaylı evrakın İngilizce tercümesi)
Pasaport fotokopisi
İngilizce niyet mektubu
İngilizce sağlık raporu
1 sene geçerli yurtdışı eğitim amaçlı sağlık sigortası
İngilizce CV
Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrenciler için dil sertifikası (IELTS 5.5-6.5 istenir.)


POLONYA EĞİTİM VİZESİ

Avrupa Birliği mensubu bir ülkenin vatandaşı olmayan öğrencilerin Polonya’da eğitim alabilmek için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Schengen vizesi’ne başvurarak okurken Avrupa’da rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.


POLONYA’DA EĞİTİM ALIRKEN ÇALIŞMAK

Polonyada Üniversite OkumakPolonya’da lisans eğitimi alan öğrenciler yarı zamanlı (part-time) olarak çalışma hakkına sahiptirler. Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler için böyle bir hak sunulmamaktadır. Polonya’da lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler İş Arama Vizesi ile bir yıl daha Polonya’da ikamet edebilirler.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim olarak Polonya Üniversiteleri ile ilgili uzmanlığa ve profesyonel bir danışmanlığa sahibiz. Polonya’da üniversitenizi seçme süreçleri, vize işlemleri, konaklama ayarlamaları, uçak bileti işlemleri, Polonya’da havaalanı karşılama hizmeti, konaklama oryantasyonu ve şehir oryantasyonlarına kadar birçok servisi bünyemizde sağlamaktayız. Üstelik öğrencilerimize Polonya’da sim card temin edilmesi, ulaşım kartı, banka hesabı açma gibi işlemlerine ek olarak oturma kartı işlemlerinde de profesyonel bir destek sunuyoruz.

Öğrencilerimizin yurtdışında eğitimini alıp ülkeye dönüşünüze kadar her daim yanındayız. Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bizlerle iletişime geçerek tüm süreci doğru yönetmesini sağlamaktayız.