POLONYA ÜNİVERSİTELERİ 

PolonyaPolonya Üniversiteleri, dünya çapında tanınan üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede son dönemlerde öğrencilerin en fazla tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. Dünya çapındaki üniversitelerin ilk 1000 sıralamasına baktığımızda, Polonya üniversitelerinin birden fazla üniversiteyle bu sıralamaya dahil olduğu görülmektedir.

Avrupa’da son dönemlerde eğitim kalitesiyle ön plana çıkan Polonya birçok öğrencinin rüyalarını süslemektedir. Hesaplı yaşam şartlarıyla ve düzgün eğitim kalitesiyle Polonya öğrenci dostu ülkeler kategorisindedir.

Polonya’da Üniversite Yaşamı

– Dilediğiniz bölümde lisans eğitimi alma şansı yakalarsınız,

– Diğer Avrupa ülkelerine göre çok uygun maliyetlerde, Avrupa’nın ortasında eğitim alır ve yaşarsınız.

– Polonya’nın Avrupa’nın ortasında yer alması sayesinde ulaşımda sorun yaşamazsınız,

– Schengen vizesi ile dilediğiniz ülkelere serbest seyahat avantajı yakalarsınız. Bu sayede Avrupa’da birçok arkadaş edinir ve sosyal açıdan kendinizi geliştirirsiniz,

– Kabul şartlarının birçok ülkeye kıyasla daha kolay olması sayesinde işlemleriniz daha hızlı gerçekleşir.

– Polonya’da üniversiteler hem İngilizce hem Lehçe eğitim vermektedir.

Polonya Üniversiteleri Lisans Eğitim Sistemi

Polonya’da lisans eğitim sisteminin dikkatin çeken noktaları şunlardır;

 • Polonya Türk öğrencilerden, Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumlarına geçiş Sınavı’nda herhangi bir puan sıralaması talep etmemektedir, sadece Lise Diploması öğrencinin Polonya’da eğitim alması için yeterlidir.
 • Polonya bir AB ülkesidir. AB diploması vermesi sayesinde, mesleğinizi isterseniz AB ülkelerinde de icra edebilme şansınız olacaktır ve Polonya’da verilen diploma YÖK tarafından kabul görmektedir.
 • Polonya lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere, yerleşim hakkı ve ömür boyu çalışma imkânı sunan tek AB üyesi ülkedir.
 • Polonya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin İngilizce ve Lehçe yasal çalışma izni bulunmaktadır.
 • Polonya Üniversiteleri köklü üniversitelerdir ve yüksek kalitede eğitim vermesi sayesinde öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.
 • Polonya’nın gelişmekte olan ekonomisi ve genç nüfusu sayesinde zamanla yatırımcıların dikkatini çekmiş ve bu sayede dünyaca ünlü pek çok büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya Üniversiteleri Lisans Eğitimi Başvuru Süreci

– Lise diploması
– Okul müdüründen alınan Lise diploması onay yazısı
– Lise transkripti (Valilik ya da kaymakamlıktan alınacak Apostille mührü onaylı evrakın İngilizce tercümesi)
– Pasaport fotokopisi
– İngilizce niyet mektubu
– İngilizce sağlık raporu
– 1 sene geçerli yurtdışı eğitim amaçlı sağlık sigortası
– İngilizce CV
– Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrenciler için dil sertifikası (IELTS 5.5-6.5 istenir.)

Polonya Üniversiteleri Yüksek Lisans Sistemi

 • Polonya’da yüksek lisans süresi 1,5 ile 2 yıl arasındadır.
 • Master eğitim ücretleri ortalama 3000€ ile 4000€ arasında seyretmektedir. Bu fiyatlar da İngilizce eğitim veren diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomiktir.
 • Polonya’da yüksek lisans sonrasında, 2 yıllık bir süre için öğrenci çalışma ve oturma izni alır.
 • Polonya’da yüksek lisans öğrencisi olabilmek için belirli gereklilikler vardır. Bunlar; üniversite çıkış belgesi ve lisans not dökümüdür.
 • Polonya’da master yapmak için ALES sınavına girmenize gerek yoktur!
 • İngilizce seviyeniz eğitim almak için yeterli değilse, şartlı kabul alarak ilk önce İngilizce eğitimi alabilir, sonrasında Polonya’da eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans Eğitimimi Neden Polonya’da Almalıyım?

Polonya LokasyonuPolonya Üniversiteleri, master eğitimini köklü bir üniversitede almak istiyorum diyen öğrencilere en az 600 yıllık geçmişe sahip üniversiteleriyle tam size göre! Polonya üniversitelerinin birçok alanda master seçeneği sunması da büyük avantajlardan biri. Polonya’da master eğitim ücretleri ortalama 3000€ ile 4000€ arasında seyretmektedir, bu fiyatlar da İngilizce eğitim veren diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomiktir. Polonya’nın gelişmekte olan ekonomisi ve genç nüfusu sayesinde zamanla yatırımcıların dikkatini çekmiş ve bu sayede dünyaca ünlü pek çok büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya üniversiteleri de bu fırsatı öğrencilerinin lehinde kullanmaktadır. İş fuarlarında Polonya üniversitelerinden mezunlar bu büyük şirketlerin yetkilileriyle tanışma ve iş imkanı fırsatını yakalamaktadırlar. Polonya’da yüksek lisans sonrasında 2 yıl süreyle çalışma ve oturma izni alabilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminden sonra bir Avrupa ülkesinde 2 yıl çalışmak kariyeriniz,CV’nizde oldukça güzel görünecektir. Polonya’nın tüm avantajlarıyla Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi de alabilirsiniz.

Polonya’da Yüksek Lisans için Başvuru Şartları

Polonya Üniversiteleri için başvuru şartları;

 • Lisans Diploması
 • Üniversite çıkış belgesi ve lisans not dökümü

Polonya’da master yapmak için ALES sınavına girmenize gerek yok!

İngilizce seviyeniz eğitim almak için yeterli değilse şartlı kabul alarak ilk önce İngilizce eğitimi alabilirisiniz.

Polonya Eğitim Vizesi

Polonya'da Üniversite OkumakAvrupa Birliği mensubu bir ülkenin vatandaşı olmayan öğrencilerin Polonya’da eğitim alabilmek için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Schengen Vize’sine başvurarak okurken Avrupa’da rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim olarak Polonya Üniversiteleri ile ilgili uzmanlığa ve profesyonel bir danışmanlığa sahibiz. Polonya’da üniversitenizi seçme süreçleri, vize işlemleri, konaklama ayarlamaları, uçak bileti işlemleri, Polonya’da havaalanı karşılama hizmeti, konaklama oryantasyonu ve şehir oryantasyonlarına kadar birçok servisi bünyemizde sağlamaktayız. Üstelik öğrencilerimize Polonya’da sim card temin edilmesi, ulaşım kartı, banka hesabı açma gibi işlemlerine ek olarak oturma kartı işlemlerinde de profesyonel bir destek sunuyoruz.

Öğrencilerimizin yurtdışında eğitimini alıp ülkeye dönüşünüze kadar her daim yanındayız. Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bizlerle iletişime geçerek tüm süreci doğru yönetmesini sağlamaktayız.