WORK AND STUDY İRLANDA

Eğitim alırken bir yandan çalışmak ve gelecekteki kariyer fırsatlarınızı çoğaltmak, Work and Study İrlanda programını deneyimlemek, İrlanda’nın doğa harikalarını keşfetmek, İrlanda’daki yerel yaşantıyı kısa süreliğine de olsa sürdürmek için mükemmel bir fırsat! Work and Study İrlanda

NEDEN İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN İRLANDA?

İrlanda Kuzeybatı Avrupa ülkesidir ve İngiltere’den sonra Avrupa sınırlarında yer alan ikinci en çok İngilizce konuşulan ülkedir. Ayrıca düzenli yapılan harcamaların maliyeti çevre ülkelerden daha uygundur. İrlanda’nın çok uluslu bir ülke olmasından kaynaklı olarak öğrencilerin İngilizce’yi sürekli konuşması gerekir. Bu da öğrencilere devamlı İngilizce konuşabilecekleri pratik bir ortam sağlamaktadır.

2010 yılında “Dünyanın En Dost Canlısı Ülkesi” ünvanı Lonely Planet tarafından İrlanda’ya verilmiştir. İrlanda suç oranının çok düşük olduğu bir ülkedir. Bu da öğrencinin güvenli bir yerde Work and Study deneyimi yaşamasını sağlar.

İRLANDA’DA ÇALIŞMAK

Work and Study İrlandaEkonomik koşullarının iyi olması, yüksek yaşam standartları ve genç nüfusa sahip olması sebebiyle öğrenciler Work and Study İrlanda’yı tercih etmektedir.

İrlanda’da Work and Study programına katılmak için minimum 25 haftalık bir dil okuluna kayıtlanma gereklidir. İrlanda’yı diğer ülkelerdeki Work and Study’den ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi 25 haftalık dil eğitimi için 33 haftalık çalışma vizesi vermesidir. Yani öğrenci 25 haftalık part time çalışma sürecinden sonra 8 haftalık full time çalışma hakkına sahiptir. İrlanda’da çalışma izni için GNIB kartına başvurmak gerekir, kart başvuru ücreti 300€’dur.

İrlanda’da çalışma dendiği zaman öğrencilerin çalışma sektörleri çoktur. Örneğin, restoranlar, kafeler, marketler öğrenci çalıştırmaya açık olan sektörlerdendir. Aynı zamanda öğrencilerin kuryelik gibi son dönemlerde Dünya üzerinde popüler olan sektörlere girme şansları bulunmaktadır. Bu süreçte öğrencilerin çalışma alanları bu sektörlerle sınırlı değildir. Öğrenciler İngilizce dil yeterliliklerine göre mezun oldukları veya ilgi duydukları alanlara ait işlerde çalışabilmektedirler.

İRLANDA’DA NE KADAR KAZANABİLİRİM?

İrlanda’da asgari ücretlendirme saatlik olarak hesaplanmaktadır. Genellikle öğrenci için yaşam maliyeti 750€ civarındadır.

Work and Study Programı ile Part time çalışma hakkı sunan İrlanda’nın saatlik asgari ücreti 11€ ’dur ve her sene artış göstermektedir. Ücretlendirme iş özelinde farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ücretlerin minimum değeri üzerinden bakacak olursak part time çalışmada saatlik 11€, haftalık 220€ ve aylık 880€ demektir. Tatil zamanları İrlanda’nın full time çalışma izni vermesiyle aylık alınan minimum rakam 1500€ civarına çıkabilmektedir.

İRLANDA’DA KONAKLAMA

İrlanda konaklama konusunda birçok seçeneğin olduğu ülkelerdendir. Öğrencinin seçimine bağlı olarak konaklama aile yanında, yurtta veya kendi dairesine çıkarak karşılanır. Genellikle aile yanında konaklamanın tercih edildiği İrlanda’da ilerleyen zamanda öğrenciler arkadaşlarıyla eve de çıkabilmektedir.

İRLANDA’DA VİZE SÜRECİ

Work and Study İrlandaİrlanda Vize’si dendiği zaman istenilen evrak sayısı fazla gözükebilir. Ama kolay bulunan evraklar oldukları için vize süreci zorlu geçmemektedir.

Vize başvuru ücreti 100€’dur. Vize başvurunuzu İngilizce Dil Kursunuzun başlama tarihinden en az 2 ay öncesinde yapmanız yararınıza olacaktır. İrlanda için vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global üzerinden yapılmaktadır.

İrlanda öğrenciye ilk olarak 3 aylık vize vermektedir. Ülkeye gidildiğinde İrlanda’da 3000 Euroluk hesap açılması gereklidir. Bu işlemden sonra öğrenciler sonrasında GARDA ofisine başvuru yapar ve başvurunuzu yaptıktan sonra ev adresinize 8 aylık oturma izniniz gelmektedir.

İRLANDA’DA SENİ NELER BEKLİYOR?

– Çok uluslu şirketlerle çalışma şansı yakalarsınız.

– Hafta sonlarını farklı Avrupa ülkeleri gezerek geçirebilirsiniz.

– Farklı kültürlerle harmanlanmış İngilizce eğitim alma şansına erişirsiniz.

– 5 gün sürecek olan St. Patrick’s Günü kutlamalarına katılabilirsiniz. Ne demişler “17 Mart’ta herkes İrlandalıdır.”

– Ballybunion Golf Club’ta okyanusu izleyerek golf oynayabilirsiniz.

– Kültürleri gereği her köşe başında bulabileceğiniz Irish Bar’larda farklı lezzetler deneyebilirsiniz.

– Kalelerin koridorlarında gezebilir, kendinizi kraliyet ailesinden hissedebilirsiniz.

– Tarihi yerlere ev sahipliği yapan adalara gidebilir ve gezebilirsiniz.

– Kilmainham Gaol’da (Kilmainham Hapishanesi) bambaşka bir tarih deneyimi yaşayabilirsiniz.

– Siamsa Tire National Folk Theatre’da tiyatro izleyebilirsiniz.

– Phoenix Park’ta geyiklerle vakit geçirip, piknik yapabilirsiniz.

– The Book of Kells and the Old Library Exhibition’da zamanda yolculuk yapabilir, kitap kokusuyla sarmalanabilirsiniz.

İRLANDA’DA WORK AND STUDY FİYATLARI

Work and Study fiyatları hem lokasyonlara hem de okullara göre farklılık göstermektedir. Hem güncel indirimli dil eğitimi fiyatlarını hem de çalışırken dil öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÖĞRENCİ DENEYİMLERİ

Myeducoach Work and Study İrlanda öğrencilerinin deneyimlerini kendi anlatımlarıyla izlemek için linke tıklayabilirsiniz.