RUSSELL GROUP ÜNİVERSİTELERİ

 

RUSSELL GROUP NEDİR?

Birleşik Krallık’ta yer alan araştırmaların yoğun olduğu İngiltere’nin en seçkin 24 üniversitesi Russell Group Üniversiteleri olarak adlandırılır. Her birinin kendi tarihi ve ideolojisiyle dünyanın önde gelen üniversiteleri niteliğini taşımaktadırlar.

Russell Group Üniversiteleri insanların ve özgür fikirlerin küresel kalkınmanın anahtarı olduğu düşüncesiyle eğitimlerine devam etmektedir.

Russell Group ÜniversiteleriRussell Group Üniversiteleri, hükümet ve parlamento tarafından bilinirliğini sağlamak adına 1994 yılında 17 İngiltere üniversitenin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Daha sonraki süreçlerde diğer üniversitelerin de katılmasıyla birlikte şu an Russell Group’un 24 üyesi bulunmaktadır. Güncel olarak bu 24 üniversite ortak paydada buluştukları çalışmalarını yürütmektedirler.

Üst düzey eğitim ve araştırmanın daha güçlü toplum, daha dinamik ekonomi ve daha aydınlık bir geleceği beraberinde getireceğine inanmaktadırlar. Bu ideolojiyi benimsemek ve benimsetmek adına çeşitli sunumlar ve etkinliklerde sıklıkla imzaları bulunmaktadır.

Russell Group, Birleşik Krallık’ta belirli bir konumla sınırlı değildir. Aynı ideolojiye sahip üniversitelerin oluşturduğu bu topluluğun üyeleri Birleşik Krallık’ın farklı destinasyonlarında yer almaktadır. Londra’nın merkezinde bir eğitim hayatı geçirmek isteyenler için King’s College, Imperial College London gibi okullar hayallerini süsleyebilir.

 

NE SUNAR?

Russell Group Üniversitelerinin çok kaliteli eğitim seviyesiyle The National Student Survey (Ulusal Öğrenci Anketi) ile yüksek memnuniyet oranları doğrulanmıştır. Öğrenciler ve mezunların hem eğitimleri sırasında hem de mezun olduktan sonraki hayatlarına bakıldığında bu yüksek memnuniyet oranının nedeni bariz bir şekilde göze çarpmaktadır.

Russell Group Üniversiteleri, bünyesindeki öğrencilerine uluslararası ve yerel iş dünyası ile oldukça önemli bağlantılar sunmaktadır. Dünya devi şirketlerle olan sıkı ilişkileri sayesinde her zaman diğer kurumlardan bir adım önde yürümektedirler.

Russell Group ÜniversiteleriAyrıca Russell Group Üniversitelerinde eğitimi başarıyla tamamlama oranları oldukça yüksek buna kıyasla eğitim hakkını kaybetme oranı ise oldukça düşüktür. Kabul şartlarının zorlayıcı olduğu bu okullarda eğitim süreci de kolay değildir. Ancak buna rağmen bu yüksek başarı oranları öğrencilerin seviyelerinin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir.

Lisans eğitimden sonra yüksek lisans ve doktora programlarına devam etme oranı Russell Group Üniversitelerinde çok yüksek seviyelerdedir. Öyle ki, 2004 yılında Russell Group bünyesindeki doktora öğrencileri İngiltere’de doktora eğitimi alan öğrencilerin yarısından fazlasını oluşturmaktaydı. Bu örnek Russell Group’un hedefleri olan yolda emin adımlarla yürüdüklerine dair bir işarettir denebilir.

Mezuniyet sonrası tanınırlıklarıyla bu üniversitelerin CV’nize katacağı prestij hayallerinizdeki işe girmeniz konusunda önünüzdeki engelleri kaldıracaktır.

 

RUSSELL GROUP ÜYESİ OLAN 24 ÜNİVERSİTE


– University of Birmingham
– University of Nottingham
– Imperial College London
– University of Cambridge
– Cardiff University
– University of Exeter
– University of Edinburgh
– Durham University
– University of Glasgow
– Oxford University
– University College London
London School of Economics and Political Science
– University of Liverpool
Queen Mary University
– University of Manchester
King’s College London
– University of Bristol
– University of Leeds
– Queen’s University Belfast
– University of Sheffield
– University of Southampton
– Newcastle Üniversitesi
– Warwick Üniversitesi
– York Üniversitesi

 

MYEDUCOACH olarak Russell Group Üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerimize ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti sunmaktayız. Siz de bu serüvene başlamak için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.