İNGİLTERE’DE HUKUK OKUMAK

İngiltere'de Hukuk Okumakİngiltere’de hukuk okumak, hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercihlerinin başında gelmektedir. Avukatlık hayallerinin mesleği olan öğrencilerden, hukuk eğitimini İngiltere’de almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Aslında bu oran şaşırtıcıdır çünkü Türkiye, Kıtalar Hukuk Sistemi (Civil Law) içinde yer alır. İngiltere ise Common Law olarak bilinen Anglo Sakson hukuk sistemine mensuptur. Bu iki sistemin oldukça bariz farklılıkları bulunmaktadır. İngiltere’nin dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapması, verdiği yüksek kalitede eğitim, mezuniyet sonrası için sunduğu başarı ve prestij öğrencilerin tercihlerinin sebebini açıklıyor. İngiltere’de hukuk eğitimi, İngiltere’de diğer birçok lisans bölümünde olduğu gibi 3 yıl sürmektedir. İngiltere’de hukuk lisansı, LLB (Bachelor of Laws) olarak adlandırılmaktadır.

 

İngiliz Hukuk Sistemi

İngiltere’de Anglo Sakson hukuk sistemi benimsenmiştir. Anglo Sakson ya da Common Law, en belirgin özellikleri emsal kararların dikkate alınması ve kanunların yasallaşmamış olmasıdır.

İngiltere’de avukatlık sistemi iki seçenekten oluşur; Barrister ve Solicitor

Solicitor avukatlar; İngiltere’deki avukatların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu avukatların mahkemede savunma yapma yetkileri yoktur. Bu özellikleri dışında Türkiye’deki avukatların yaptıklarını yapabilmektedirler. Barrister avukatlar, müvekkillerle direkt görüşme yapmadıkları için Solicitor avukatlar aradaki iletişimi sağlarlar. Genellikle şirketlerde de kolaylıkla iyi işler bulabilmektedirler.

Nasıl Solicitor Avukat Olunur?

21 Ağustos 2021 sonrası solicitor olabilmek için sınav zorunluluğu getirilmiştir. Öğrenciler lisans eğitimleri yani LLB ya da GDL eğitimleri sonrasında, mesleki bir kurs olan LPC (Legal Practice Course) eğitimini tamamlarlar.

Bunun ardından SQE sınavında SQE1 ve SQE2 olmak üzere iki adımı başarıyla geçen adaylar Solicitor avukat olmaya hak kazanırlar. QWE (Qualifying Work Experience) yani zorunlu staj uygulaması artık yoktur. Ancak, SQE2 sınavı uygulamalı ve mülakatlı bir sınav olduğu için adayların bu sınav öncesinde stajlarını tamamlayıp sonrasında sınava girmeleri önerilir. SQE sınavlarına giriş için hukuk bölümü mezunu olmak teorik olarak zorunlu değildir. Herhangi bir lisans mezunu sınavlara girip Solicitor olabilir. Ancak bu pratikte hiç kolay değildir.

 

Barrister avukatlar; İngiltere’de davalara giren avukatlardır. Hala geleneksel olarak davalarda beyaz peruk takmaktadırlar. Duruşmalarda savunma yapma yetkileri vardır. Ayrıca kendi ofislerini açma ve bağımsız çalışma hakları bulunmaktadır. Barrister avukatlar, müvekkillerle direkt bağlantı kurmazlar. Solicitor avukatlar aracılığı sağlamaktadırlar.

Nasıl Barrister Avukat Olunur?

Barrister adayları, hukuk lisans eğitimi sonrasında LLM (Master of Laws) derecesini tamamlarlar. Ardından BPC (Bar Practice Course) programını bitirirler. Eğitimleri üzerine ‘Pupillage’ olarak geçen bir yıllık stajlarını yaparlar. Tüm adımları başarıyla tamamlayan adaylar, Barrister Avukat olmaya hak kazanırlar.

 

İngiltere’de Hukuk Okuma Şartları

Kendilerini hukuk eğitimi alacak donanıma getiren, üniversitelerin sunduğu şartları sağlayan öğrenciler hukuk eğitimine başlamaya hak kazanırlar. Bu şartlar aşağıda belirtildiği gibidir.

İngiltere'de Hukuk Okumak– Yüksek not ortalaması
– 6.5 – 7.0 düzeyinde IELTS skoru
– Niyet Mektubu
– Referans Mektupları
– LNAT Sonucu (Opsiyonel)

 

LNAT Nedir?

LNAT (National Admissons Test of Law); İngiltere’nin en iyi üniversitelerinin hukuk eğitimi için en iyi öğrencileri seçmek amacıyla sonucunu görmek istediği bir sınavdır. Sınavda hukuk ya da başka bir alana dair bilgi ölçülmez. Öğrencilerin kariyerlerinde başarılı olmak için ihtiyaçları olan; sözel değerlendirme, anlama, yorumlama, tümevarım-tümdengelim, analiz gibi yeterlilikleri test edilir.

LNAT sınav sonucu isteyen üniversiteler;

– Oxford University
– King’s College London
– University of Bristol
– University of Nottingham
– Durham University
– UCL
– University of Glasgow
– SOAS

Bunlardan ayrı olarak Cambridge üniversitesi LNAT skoru istemeden kendi ‘’Cambridge Law Testêe’’ adlı sınavlarını yapmaktadır.

 

İngiltere Hukuk Yüksek Lisans

İngiltere Hukuk Yüksek Lisans; İngiltere’de kariyerlerine devam etmek isteyen ya da Türkiye’de lisans eğitiminden sonra eğitim derecesini İngiltere’de yükseltmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. İngiltere hukuk yüksek lisans eğitimi yalnızca 1 yıl sürmektedir ve bu süre Türkiye’ye kıyasla oldukça kısadır. Eğitimlerinin ardından Türkiye’de mesleğini yapmak isteyen öğrenciler YÖK (Yükseköğretim Kurulu)’e denklik başvurusunda bulunabilir.

 

İngiltere’de Hukuk Denkliği

Türkiye dışında aldığınız her eğitimin denkliği YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından değerlendirilmektedir.
Üniversiteniz YÖK tarafından tanınıyor ise İngiltere üniversitelerinde almış olduğunuz dersler incelenir ve almanız gereken dersler belirlenir. Almanız gereken dersler genellikle 11-12 tanedir. Bu dersleri aldığınız 1 yıllık eğitimin sonrasında gireceğiniz ‘’Denklik Seviye Tespit Sınavı’’ sonucuna göre denkliğiniz onaylanacaktır.

 

İngiltere’de Hukuk Kaç Yıl?

İngiltere’de hukuk lisans eğitimi eğer öğrencinin foundation eğitimine ihtiyacı yoksa 3 yıl sürmektedir. Hukuk foundation programları eğitim süresi ise 1 yıldır.
İngiltere’de yüksek lisans eğitimi yalnızca 1 yıl sürmektedir. Türkiye’ye kıyasla eğitim süresi oldukça kısadır.

 

İngiltere’de Hukuk Ücretleri

İngiltere Hukuk ücretleri, üniversiteden üniversiteye ve program niteliğine bağlı olarak programdan programa değişmektedir.
İngiltere hukuk lisans ve foundation eğitim ücretleri ortalama 12000 £ – 24000 £ aralığındadır.

Yüksek lisans program ücretleri ise genellikle 15000 £ – 24000 £ bandında değişmektedir.

 

MYEDUCOACH İngiltere’de hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilere ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti sunuyor! Siz de bu maceraya başlamak için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.