Polonya’da Eğitim

Polonya'da EğitimPolonya’da eğitim almak her geçen yıl popülerliğini arttıran bir konu olmayı başarmıştır.

Polonya; Avrupa’nın ortasında bulunması, Avrupa Birliği üyeliğinin sonrasında hızla büyüyen ekonomisi ve genç nüfusunun fazla olmasının yanında eğitim sektörüne yaptığı büyük yatırımlar ile son yıllarda öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekmeye başlamıştır. Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomik olması, öğrencilerin tercih etmesindeki diğer etmenlerden biridir.

Polonya’da konuşulan resmi dilin Lehçe olmasına rağmen ülkede bulunan pek çok üniversitede, birçok bölümde İngilizce eğitim alma imkânı bulunmaktadır. Eğer İngilizce seviyeniz İngilizce eğitim almaya yeterli değil ise ilk önce Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi alarak İngilizce lisans eğitiminizi almaya uygun hale gelebilirsiniz.

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde 4, tıp eğitiminde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise lisans eğitimi süresi 5 yıldır.

Ayrıca Polonya dünya suç istatistiklerine bakıldığında ABD, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden epey geri sırada olarak ne kadar güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamıştır.

Polonya’da Lisans Eğitim Ücretleri

Polonya’da eğitim ücretleri, bu konuda bilinen diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Hatta Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde burssuz eğitim almak için ödeyeceğimiz ücretten daha bile düşük olabilmektedir.

Polonya’da, eğitim dili İngilizce olarak tercih edildiğinde popüler bölümler için ortalama eğitim ücreti 2500€ – 4000€ aralığında değişmektedir. Tıp, diş hekimliği gibi sağlık alanlarında bu ücretler artış göstermektedir.

Eğer eğitim dilini Lehçe olarak tercih ederseniz bu ücretler 1000€ civarına kadar düşmektedir.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitim Ücretleri

Oldukça ekonomik fiyatlara son derece kaliteli bir akademik eğitim sunan Polonya üniversiteleri lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans eğitimi için de tercihlerde ilk sıralardadır.

Polonya’da master eğitimi tercih ettiğiniz bölüme göre çoğunlukla 1.5 – 2 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitim ücretleri ortalama 2000€ – 4000€ aralığında seçilen programa göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama Yaşam Masrafları

Polonya’da Konaklama başlığında da detaylı belirtildiği üzere, masraflar ile birlikte yol gösterici olması adına ortalama bir hesaplama yaparsak

Konaklama için ortalama 120-200€. Şehir içi ulaşım, sosyal aktiviteler, gıda harcamaları için ortalama 150-300€ olduğunu varsayarsak;

Polonya’da eğitim alan bir öğrencinin aylık olarak yaklaşık harcaması 300-500€ civarındadır.

Polonya Nasıl Bir Ülke?

Polonya; orta Avrupa’da yer alan, 2004’ten bu yana Avrupa Birliği üyesi olan, Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyadaki 24. en güvenli ülkedir ve nüfusunun okur yazarlık oranı %99,8’dir.

Türkiye’ye benzer olarak yaz ayları, sıcaklığın en yüksek olduğu aylardır. Ayrıca yaz sezonunda Polonya’da haftanın birkaç günü yağmurlu geçebilmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25°C civarlarında seyretmekte, kasım ve mart ayları arasında ise kar yağışı görülmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı -5°C civarlarına kadar düşebilmektedir.

Polonya’da Konaklama

Polonya'da EğitimPolonya’da eğitim alacak öğrencileri en çok düşündüren konulardan biri de konaklamadır. Avrupa’da en çok üniversite öğrencisi Polonya’da bulunmaktadır. Bu sayı her sene Lisans, Master ve Erasmus programlarıyla artmaktadır.

Polonya’da Lisans ve Master programları genel olarak Ekim ayında başlamaktadır. Bu sebeple Eylül-Ekim aylarında yurt ve kiralık evlere talep oldukça artmaktadır. Yurt kapasitelerinin sınırlı olması ve çok sayıda öğrencinin başvurması nedeniyle konaklama başvurularını erken bir tarihte yapmak önemlidir.

Polonya’da konaklama dendiği zaman öğrencinin birçok seçeneği bulunmaktadır. Bunlar üniversiteye ait yurtlar, özel yurtlar, paylaşımlı öğrenci evleri ve ev kiralama seçenekleridir. Bu seçenekler arasında öğrencilerin en çok tercih ettikleri seçenekler üniversiteye ait yurtlar ve öğrenci evleridir.

Üniversite Yurtları

Polonya’da okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak Varşova’da bulunan üniversitelerin çoğu yurt imkânı sunmamaktadır. Öğrenciler çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu Özel Yurt, Öğrenci Rezidansı, Student Stay, Hostel gibi yerlere yönlendirilmektedir.
Polonya üniversitelerinde aylık yurt ücreti 120€ ile 200€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya’da birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde; Varşova’nın farklı bölgelerinde bulunan, sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırmaları değişmektedir. Öğrenci evlerinin tüm su, elektrik, gaz ve internet ihtiyacı Öğrenci Evleri Yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler yalnızca faturalar için aylık ödeme yapmaktadırlar. Öğrenci evlerini tercih edecek öğrenciler 9-12 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden ayrılabilir. Konaklaması devam edecek olan öğrenciler anlaşmaya göre konaklamasına devam edebilir.
Polonya öğrenci evlerinde aylık ücret 200€ ile 450€ arasında değişmektedir.

Özel Yurt ve Hostel Konaklamaları

Polonya’da devlet ya da özel öğrenci yurtları çok fazla bulunmamaktadır. Özel hostellerden birçoğu yalnızca öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt hizmeti sunmaktadır. Üniversite yurdunda veya öğrenci evlerinde kalmak istemeyen öğrenciler geçici bir seçenek olarak özel yurt ve hostel tercih edebilirler. Birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde, farklı bölgelerde bulunan sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırmaları değişmektedir.
Polonya özel yurtlar ve hostellerinde aylık ücret 200€ ile 450€ arasında değişmektedir.

Polonya’da Eğitim Alırken Çalışmak

Polonya’da eğitim alan öğrencilerin çalışma izni bulunmaktadır. Ancak hazırlık sınıfında böyle bir imkanınızın olmadığını hatırlatmak isteriz.Polonya'da Eğitim

Lisans veya Yüksek Lisans öğrencisiyseniz Polonya hükümeti size haftada 20 saat (Part-Time) çalışma izni vermektedir. Özel günler ve tatil günlerinde Full-Time çalışma izniniz bulunmaktadır. Ayrıca oturum izninizin süre takibini doğru yaparak, yaz tatili boyunca Full-Time çalışma şansınız olabilmektedir. Yani Polonya çalışma vizesi, ülke tarafından öğrenciye verilmektedir.

Polonya’da lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler İş Arama Vizesi ile bir yıl daha Polonya’da ikamet edebilirler.

Polonya Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Polonya’da hangi dil konuşuluyor?

Lehçe, 39 milyon kişi tarafından konuşulan Polonya’nın resmi dilidir. Polonya da dahil olmak üzere dünya çapında tahminen 50 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Bununla birlikte, Polonya nüfusunun önemli bir kısmı İngilizce konuşmaktadır ve günlük konuşmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, Polonya’da okumak isteyen bir öğrenci, üniversite hayatını İngilizce konuşarak rahatça yaşayabilmektedir.

Almanca da Polonya’da İngilizce kadar olmasa da konuşulan dillerden biridir.

Polonya’da okurken çalışmak mümkün mü?

Polonya; lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere, yerleşim hakkı ve ömür boyu çalışma imkânı sunan tek AB üyesi ülkedir. Ayrıca, Polonya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin eğitimleri süresince de İngilizce ve Lehçe yasal çalışma izni bulunmaktadır.

Polonya’da üniversite kaç yıl sürmektedir?

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl olarak verilmektedir. Ancak bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl; Sağlık alanında ise tıp eğitiminde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde 5 yıl sürmektedir.

Polonya’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü?

Evet, mümkündür. Ancak şöyle bir koşulla; AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekmektedir.
AB vatandaşlarına ücretsiz olan üniversite eğitimi için AB vatandaşı olmayan öğrencilerin 3000€ – 4000€ civarlarında ücretler ödemeleri gerekmektedir.

Polonya’da üniversite okumak için şartlar nelerdir?

-Lise diploması veya üniversite transkripti,
-CV,
-Niyet Mektubu,
-Hazırlığı atlamak isteyen öğrenciler için istenen düzeyde IELTS puanı yeterli olmaktadır.

Polonya diploması Türkiye’de geçerli mi?

Polonya üniversiteleri tarafından verilmekte olan diploma AB diploması yani Mavi Diplomadır. Bu diplomanın standartları “Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu” tarafından belirlenmekte ve aldığınız eğitimin Avrupa standartlarında olduğunu göstermektedir.
AB diploması ayrıca YÖK tarafından kabul edilmektedir.

Polonya’da üniversite fiyatları ne kadar?

Fiyatlandırma bölüm ve üniversiteye göre değişiklik gösterse de ortalama fiyatlar 2500€ – 4000€ aralığında seyretmektedir. Bu fiyatlar; tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi sağlık bölümlerinde artış göstermektedir.

Polonya’da İngilizce hazırlık programı var mı? İngilizce seviyem yetersiz üniversiteye başlayabilir miyim?

Evet, gidebilirsiniz. İngilizcenizin yetersiz olması Polonya’da eğitim almanız için bir engel değil. İngilizce seviyesi bölüme başlamak için yeterli olmayan öğrenciler şartlı kabul alarak önce Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi alıp sonra bölümlerine başlayabilirler.

Polonya’nın para birimi nedir?

Polonya resmi para birimi Polonya Zlotisi (PLN) ‘dir.

Polonya’da üniversite eğitimi için ne tür vize almalıyım?

Lisans eğitimi için D tipi ulusal vize almanız yeterli olmaktadır.

Polonya’da üniversiteler ne zaman açılıyor?

Birçok üniversitede akademik takvim, 15 hafta ve 2 yarıyıldan oluşmaktadır. Genellikle akademik yıl Eylül-Ekim aylarında başlamaktadır.

Polonya’da üniversite okumak için YKS puanı gerekli mi?

Polonya üniversitelerinden lisans eğitimi için kabul almak YKS puanı gerektirmemektedir. Lise diplomanız veya üniversite transkriptiniz yeterli olmaktadır.

 

ÖĞRENCİ DENEYİMLERİ

Polonya’ya üniversite eğitimine giden Myeducoach öğrencilerinin deneyimlerini kendi anlatımlarıyla izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitimi ve Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.

VARŞOVA’DA HAZIRLIK EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİMİZ SÜRECİ ANLATIYOR