Polonya’da Eğitim

Polonya'da EğitimPolonya’da eğitim almak her geçen yıl popülerliğini arttıran bir konu olmayı başarmıştır.

Polonya; Avrupa’nın ortasında bulunması, Avrupa Birliği üyeliğinin sonrasında hızla büyüyen ekonomisi ve genç nüfusunun fazla olmasının yanında eğitim sektörüne yaptığı büyük yatırımlar ile son yıllarda öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekmeye başlamıştır. Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomik olması, öğrencilerin tercih etmesindeki diğer etmenlerden biridir.

Polonya’da konuşulan resmi dilin Lehçe olmasına rağmen ülkede bulunan pek çok üniversitede, birçok bölümde İngilizce eğitim alma imkânı bulunmaktadır. Eğer İngilizce seviyeniz İngilizce eğitim almaya yeterli değil ise ilk önce Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi alarak İngilizce lisans eğitiminizi almaya uygun hale gelebilirsiniz.

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde 4, tıp eğitiminde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise lisans eğitimi süresi 5 yıldır.

Ayrıca Polonya dünya suç istatistiklerine bakıldığında ABD, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden epey geri sırada olarak ne kadar güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamıştır.

Polonya’da Konaklama

Polonya'da EğitimPolonya’da eğitim alacak öğrencileri en çok düşündüren konulardan biri de konaklamadır. Avrupa’da en çok üniversite öğrencisi Polonya’da bulunmaktadır. Bu sayı her sene Lisans, Master ve Erasmus programlarıyla artmaktadır.

Polonya’da Lisans ve Master programları genel olarak Ekim ayında başlamaktadır. Bu sebeple Eylül-Ekim aylarında yurt ve kiralık evlere talep oldukça artmaktadır. Yurt kapasitelerinin sınırlı olması ve çok sayıda öğrencinin başvurması nedeniyle konaklama başvurularını erken bir tarihte yapmak önemlidir.

Polonya’da konaklama dendiği zaman öğrencinin birçok seçeneği bulunmaktadır. Bunlar üniversiteye ait yurtlar, özel yurtlar, paylaşımlı öğrenci evleri ve ev kiralama seçenekleridir. Bu seçenekler arasında öğrencilerin en çok tercih ettikleri seçenekler üniversiteye ait yurtlar ve öğrenci evleridir.

Üniversite Yurtları

Polonya’da okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak Varşova’da bulunan üniversitelerin çoğu yurt imkânı sunmamaktadır. Öğrenciler çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu Özel Yurt, Öğrenci Rezidansı, Student Stay, Hostel gibi yerlere yönlendirilmektedir.
Polonya üniversitelerinde aylık yurt ücreti 120€ ile 200€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya’da birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde; Varşova’nın farklı bölgelerinde bulunan, sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırmaları değişmektedir. Öğrenci evlerinin tüm su, elektrik, gaz ve internet ihtiyacı Öğrenci Evleri Yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler yalnızca faturalar için aylık ödeme yapmaktadırlar. Öğrenci evlerini tercih edecek öğrenciler 9-12 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden ayrılabilir. Konaklaması devam edecek olan öğrenciler anlaşmaya göre konaklamasına devam edebilir.
Polonya öğrenci evlerinde aylık ücret 200€ ile 450€ arasında değişmektedir.

Özel Yurt ve Hostel Konaklamaları

Polonya’da devlet ya da özel öğrenci yurtları çok fazla bulunmamaktadır. Özel hostellerden birçoğu yalnızca öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt hizmeti sunmaktadır. Üniversite yurdunda veya öğrenci evlerinde kalmak istemeyen öğrenciler geçici bir seçenek olarak özel yurt ve hostel tercih edebilirler. Birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde, farklı bölgelerde bulunan sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırmaları değişmektedir.
Polonya özel yurtlar ve hostellerinde aylık ücret 200€ ile 450€ arasında değişmektedir.

Polonya’da Eğitim Alırken Çalışmak 

Polonya’da eğitim alan öğrencilerin çalışma izni bulunmaktadır. Ancak hazırlık sınıfında böyle bir imkanınızın olmadığını hatırlatmak isteriz.Polonya'da Eğitim

Lisans veya Yüksek Lisans öğrencisiyseniz Polonya hükümeti size haftada 20 saat (Part-Time) çalışma izni vermektedir. Özel günler ve tatil günlerinde Full-Time çalışma izniniz bulunmaktadır. Ayrıca oturum izninizin süre takibini doğru yaparak, yaz tatili boyunca Full-Time çalışma şansınız olabilmektedir. Yani Polonya çalışma vizesi, ülke tarafından öğrenciye verilmektedir.

Polonya’da lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler İş Arama Vizesi ile bir yıl daha Polonya’da ikamet edebilirler.

ÖĞRENCİ DENEYİMLERİ

Polonya’ya üniversite eğitimine giden Myeducoach öğrencilerinin deneyimlerini kendi anlatımlarıyla izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitimi ve Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.

Varşova'da Hazırlık Eğitimi Alan Öğrencimiz Süreci Anlatıyor