Polonya’da Eğitim

Polonya’da eğitim almak her geçen yıl popülerliğini arttıran bir konu olmayı başarmıştır. Polonya; Avrupa’nın ortasında bulunması, Avrupa Birliği üyeliğinin sonrasında hızla büyüyen ekonomisi ve genç nüfusunun fazla olması, eğitim sektörüne yaptığı büyük yatırımlar ile son yıllarda öğrencilerin dikkatini fazlasıyla çekmeye başlamıştır.
Polonya’nın bu kadar dikkat çekmeye başlamasının sebebi; Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ekonomik olması, eğitim kalitesinin yüksek düzeyde olması, uluslararası öğrencilerin tercih etmesiyle kültürel açıdan zengin olmasıdır.

Polonya’da konuşulan resmi dilin Lehçe olmasına rağmen ülkede bulunan pek çok üniversitede, birçok bölümde İngilizce eğitim alma imkanı bulunmaktadır. Eğer İngilizce seviyeniz İngilizce eğitim almaya yeterli değil ise ilk önce Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi alarak İngilizce lisans eğitiminizi almaya uygun hale gelebilirsiniz.
Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde 4, tıp eğitiminde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise lisans eğitimi süresi 5 yıldır.

Ayrıca Polonya dünya suç istatistiklerinde ABD, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden epey geri sırada olarak ne kadar güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamıştır

Polonya’da Konaklama

Polonya’da eğitim alacak öğrencileri en çok düşündüren konulardan biri de konaklamadır. Avrupa’da en çok üniversite öğrencisi Polonya’da bulunmakta ve her sene bu sayı lisans, master ve erasmus programlarıyla artış göstermektedir.

Polonya’da lisans ve master programları genel olarak Ekim ayında başlamaktadır. Bu sebeple Eylül-Ekim aylarında yurt ve kiralık evlere talep oldukça artmaktadır ve yurt kapasiteleri sınırlı olduğu ve çok fazla sayıda öğrenci başvurduğu için konaklama başvurularını erken bir tarihte yapmak önemlidir.

Polonya’da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilenleri üniversite yurtları ve öğrenci evleridir.

Üniversite Yurtları

Polonya’da okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak Varşova’da bulunan üniversitelerin çoğu yurt imkanı sunmamaktadır, öğrencileri çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu hostel/özel yurt/öğrenci rezidansı/Student Stay gibi yerlere yönlendirmektedirler.
Polonya üniversitelerinde aylık yurt ücreti 100€ ile 300€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya’da birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde, Varşova’nın farklı bölgerinde bulunan sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırma aylık 200€ ile 450€ arasında değişmektedir. Öğrenci evlerinin tüm su,elektrik,gaz ve internet ihtiyacı Öğrenci Evleri Yönetimi tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler yalnızca faturalar için aylık ödeme yapmaktadırlar. Öğrenci evlerini tercih edecek öğrenciler 9-12 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden ayrılabilir ya da konaklamasına devam edebilir.

Özel Yurt ve Hostel Konaklamaları

Polonya’da devlet ya da özel öğrenci yurtları çok fazla bulunmamaktadır. Özel hostellerden birçoğu yalnızca öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt hizmeti sunmaktadır. Ünivesite yurdu, öğrenci evlerinde kalmak istemeyen ya da yer bulamayan ve geçici bir seçenek olarak özel yurt ve hostel tercih edebilirler. Aylık ücret 200€ ile 400€ arasında değişmektedir.birçok üniversitenin bulunduğu Varşova şehrinde, Varşova’nın farklı bölgerinde bulunan sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinin tek kişilik ya da 3-4 kişilik oda seçeneklerine göre fiyatlandırma aylık 200€ ile 450€ arasında değişmektedir.

Polonya’da Eğitim Alırken Çalışmak 

Polonya’da lisans eğitimi alan öğrenciler yarı zamanlı (part-time) olarak çalışma hakkına sahiptirler. Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler için böyle bir hak sunulmamaktadır. Polonya’da lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler İş Arama Vizesi ile bir yıl daha Polonya’da ikamet edebilirler.

 

Polonya’da üniversite eğitimi ve Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.