HOLLANDA ÜNİVERSİTELERİ

Hollanda üniversiteleri eğitim sistemi yüksek kalitededir. İyi tasarlanmış, modern kursları ve tesisleri ile Hollanda üniversiteleri dünya çapında tanınmaktadır. Öğretim stili, Hollanda’daki uluslararası öğrencilerin Hollandalılarla ve diğer uluslararası öğrencilerle tanışmasını kolaylaştıran ekip çalışmasına odaklanır.

Hollanda’da iki ana üniversite türü vardır: araştırma üniversiteleri ve uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (Hogescholen, Hollandaca).

Araştırma üniversiteleri, belirli konulara odaklanan akademik açıdan daha titiz bir eğitim sunar.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, mezun olduktan sonra belirli bir kariyere girmek isteyen öğrenciler için mesleğe yönelik programlar sunar.

İki ana devlet üniversitesi türüne ek olarak, Hollanda’da sınırlı sayıda özel üniversite de bulabilirsiniz. Bunlar genellikle misafirperverlik ve turizm veya işletme gibi belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Bu üniversiteler diğer Hollanda üniversitelerinden daha yüksek ücretler almaktadır.

hollanda üniversiteleri

a-Hollanda’daki Araştırma Üniversiteleri 

Araştırma Üniversitelerindeki lisans derecelerinin tamamlanması genellikle üç yıl sürer. Hollanda’da 13 Araştırma Üniversitesi vardır ve bunların 12’si İngilizce dilinde lisans eğitimi vermektedir. Araştırma üniversiteleri daha genel ve akademik yönelimli programlar sunar. Hollandaca’da bu araştırma odaklı eğitim için kullanılan terim Wetenschappelijk onderwijs’dir, kısaltması WO’dur. Yükseköğretim okulları (hogescholen), Hollandaca Hoger Beroepsonderwijs, kısaltılmış HBO’da, programların daha pratik olması ve öğrenciyi belirli bir kariyere hazırlamasıyla yüksek mesleki eğitim sağlar.

 

 

b- Hollanda’daki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde lisans dereceleri genellikle üç veya dört yıl sürer ve her zaman bir işe yerleştirme ve genellikle yurtdışında eğitim alma süresini içerir. Hollanda’da büyüklükleri ve odakları açısından farklılık gösterseler de 41 Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bulunmaktadır. Bazıları çok küçüktür ve tarım, tasarım veya öğretmen eğitimi gibi belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bu daha küçük, uzman üniversiteler, kendi uzmanlık alanlarında İngilizce olarak bir veya iki ders sunarlar. En büyük Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri genellikle İngilizce olarak çeşitli kurslar sunar ve şu anda bu tür yaklaşık 300 derece bulabilirsiniz.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri tipik olarak Araştırma Üniversitelerinden daha küçük sınıflar sunar. Eğitim tarzı daha pratiktir ve iş yeri için gerekli olan grup çalışması ve öğretim becerilerine güçlü bir vurgu vardır. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde okuyabileceğiniz ders türleri, Araştırma Üniversitelerinden çok farklıdır. Bu dereceler doğası gereği oldukça pratiktir ve böyle bir dereceyi tamamladıktan sonra yüksek oranda istihdam edilmeye açık olmanız gerekir.

Lisans düzeyinden sonra eğitiminize devam etmek yerine istihdam fırsatlarınızı geliştirmekle ilgileniyorsanız, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri sizin için doğru seçim olacaktır.

 

Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni

Hollanda’da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı sonrasında 1 yıl daha oturum izni imkânı vermesi. Masterınızı tamamladıktan sonra otomatikman 1 yıl oturum izni elde edebilirsiniz. Buna orientasyon (zoekjaar) yılı diyorlar, bu süre içerisinde istediğiniz işte de çalışma hakkı elde ediyorsunuz. İster part-time ister full time istediğiniz her yerde çalışabilirsiniz.

 

Üniversite eğitimine doğrudan giriş koşullarını karşılamayan ve onları seçtikleri üniversiteye hazırlamak için uluslararası öğrenciler için tasarlanan Foundation Programlarını incelemek için Hollanda Foundation Programları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Hollanda’da bulunan üniversitelerin danışmanlığını yapmaktayız. Okul seçimi süreçlerinden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden öğrencilerimizin yurtdışında eğitiminin başlamasına kadar ki tüm süreç boyunca öğrencilerimize destek vermekteyiz. Sunduğumuz profesyonel danışmanlıkla öğrencilerimizin yurtdışı eğitim sürecindeki memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktayız. Hollanda’da üniversite eğitimi ve Hollanda üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.