SATSAT

SAT olarak da bilinen Skolastik Yetenek Testi, uluslararası kabul görmüş bir üniversiteye giriş sınavıdır. College Board tarafından oluşturulan ve yönetilen çoktan seçmeli soruların bulunduğu sınav, üniversite başvurularında öğrenciyi diğer öğrencilerden ayıran önemli bir unsurdur.

SAT NEDİR?

SAT testi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelere kabul için standartlaştırılmış bir testtir. Ancak artık sadece Amerika için geçerli değildir ve birçok ülkede geçerli kabul edilmektedir. Yurtdışında lisans eğitimi veya ABD’de lisans eğitimi için vazgeçilmez bir sınavdır.

SAT sınavının amacı, liseden mezun olmuş öğrenciler arasında ortak bir veri noktası bulmak, bu veri noktasından yola çıkarak da öğrencinin üniversiteye hazır olma durumunu ölçmektir. Ancak başvuru için yalnızca Skolastik Yetenek Testi puanı yeterli değildir. Başvurunuz için mezuniyet ortalamanız, tavsiye mektuplarınız, ders dışında katıldığınız etkinlikler de büyük bir yere sahiptir.

SAT SINAVI GÜNCELLEMELERİ NELERDİR?

2021 yılıyla birlikte, SAT 1 ve SAT 2 ayrımı kaldırılmıştır. sınavına giren öğrenciler, yalnızca SAT 1 ile değerlendirilecektir.

2023 yılıyla birlikte, sınavın tamamen dijitale dönmesi ve 3 saatlik sınavın 2 saate inmesi planlanmaktadır. Ayrıca Matematik Bölümü için hesap makinesi kullanılmasına izin verilmesi konuşulmaktadır.

SAT SINAV İÇERİĞİ

Sınav üç ana ve bir opsiyonel bölümden oluşur. Bunlar zorunlu olan; Reading Part, Writing and Language Part ve Math Part bölümüdür. Opsiyonel bölüm ise; Essay Part’ıdır.

  • Reading Part, 65 dakikadır ve 52 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 5 pasaja dayanmaktadır ve öğrencinin pasajlarda verilen bilgileri analiz etmesini ve yorumlamasını gerektirmektedir. Pasajların içeriği genellikle, ABD ve Dünya Edebiyatı, Tarih / Sosyal Bilgiler ve Bilim konuları üzerinedir.
  • Writing and Language Part, 35 dakikadır ve 4 pasaja dayalı 44 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu bölüm, pasajın içeriğini analiz etme ve düzenleme yeteneğinize odaklanır, bu da dilbilgisini düzeltmeniz ve pasajda değişiklik yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı pasajlara tablolar, grafikler ve çizelgeler gibi bilgilendirici grafikler eşlik eder.
  • Verilen pasajın dilbilgisini, noktalama işaretlerini ve yapısını geliştirmeniz istenecektir. Bu bölümdeki sorular, standart ingilizce kongre soruları veya fikir İfadesine dayalı sorular olarak kategorize edilir.
  • Math Part, matematiksel akıl yürütme becerilerinizi değerlendirir. Bu bölüm 80 dakika uzunluğundadır ve soruların% 80’i çoktan seçmeli olmak üzere 58 soru içermektedir. Kalan% 20’lik sorular, sınav öncesinde verilen formüllerin kullanılmasıyla yanıt üretilen sorulardır.
  • Testte; Denklemler, Trigonometri, Trigonometri ve Alan ve Hacme dayalı soruları içerir. Öğrencilerden ayrıca Oranlar, Yüzdeler ve Orantılı Akıl Yürütme kullanarak problemleri çözmeleri istenir.
  • Essay Part, Sat’ın bu bölümü isteğe bağlıdır, ancak bazı okullar Essay puanını gerektirebileceğinden almanızı öneririz. Essay partında, kişisel bir deneyim veya bir tartışma konusu yazmanız beklenmez. Yazarın ikna edici yazma becerileri ve kullandığı teknikler önemlidir. Aynı zamanda yazınızda geçen ögeler için destekleyici kanıtlar sunmanızı gerektirir.

SATSAT SINAV SÜRESİ

  • Reading Part, 65 dakika sürmektedir.
  • Writing and Language Part, 35 dakika sürmektedir.
  • Math Part, 80 dakika sürmektedir.
  • Essay Part, 50 dakika sürmektedir.

SAT PUANI

SAT’nin iki ana bölümü vardır. Bunlar; Matematik ve Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma bölümleridir. İki bölüm de ayrı ayrı değerlendirilir. Bölüm başına 200 ile 800 puan aralığında değerlendirme yapılır. İki ana bölüm için alabileceğiniz maksimum puan 1600’dür. Ayıca Essay puanı hesaplaması yapılacak ise iki kez 1-4 puan arasında değerlendirmeye alınır ve maksimum alınabilecek puan 8’dir.
Sınavda yanlış cevaplar doğruları götürmez veya puan düşmesine sebep olmaz. Böylece öğrenciler her soruyu cevaplar.

SAT Sınavı hakkında daha fazla bilgi almak ve alanında yetkin uzmanlarımıza ulaşmak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’yla iletişime geçebilirsiniz.