ALMANYA ÜNİVERSİTELERİ

Son zamanlarda Almanya Üniversiteleri, dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrenciler için bir mıknatıs haline geliyor.
Almanya bir yüksek öğrenim cennetidir. Diğer ülkelerin aksine, Almanya’da dünya çapında derecelendirilmiş birçok üniversite, aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız program, size yüksek istihdam olanağı ve uygun yaşam maliyetleri vaat eden dünya çapında değer verilen dereceler bulabilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Öğrenim

Almanya’da yüksek öğrenim üç tür Yüksek Öğrenim Kurumunda sunulmaktadır.


→ Üniversiteler ( Universitäten )
Bu kurumlar tüm akademik disiplinleri sunar. Alman geleneğinde üniversiteler özellikle temel araştırmalara odaklanır, böylece ileri eğitim aşamalarıAlmanya Üniversiteleri temel olarak teorik yönelime ve araştırmaya yönelik bileşenlere sahiptir.
→ Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ( Fachhochschulen )
Bu kurumlar, eğitim programlarını mühendislik ve diğer teknik disiplinler, işle ilgili çalışmalar, sosyal hizmet ve tasarım alanlarında yoğunlaştırmaktadır.
Uygulamalı araştırma ve geliştirmenin ortak misyonu, endüstride, işletmelerde veya diğer ilgili kurumlarda entegre ve denetimli iş atamalarını içeren, farklı bir uygulama odaklı odaklanma ve çalışmaların profesyonel karakteri anlamına gelir.
Sanat/Müzik Üniversiteleri ( Kunst- und Musikhochschulen )
Bu kurumlar güzel sanatlar, sahne sanatları ve müzik alanlarında sanatsal kariyer için çalışmalar sunar; tiyatro, film ve diğer medyada yönetmenlik, yapım, yazı yazma gibi alanlarda; ve çeşitli tasarım alanlarında, mimaride, medya ve iletişimde.

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya lisans derecesi, yaygın olarak Bachelors of Arts (BA), Bachelors of Science (B.Sc.) ve Bachelors of Engineering (B.Eng.) altında bölünmüştür. Bu programlar, dersin konusuna ve niteliğine bağlı olarak 3 ila 4 yıl sürelidir.
Araştırmaya dayalı programlar sunan Teknik Üniversiteler (kısaltması TU) olarak adlandırılan uzmanlaşmış üniversiteler vardır. Bunlar genellikle yüksek öğrenim için üniversitelerdir ve doktora programları sunarlar. Lisans programları için, temelde uygulamaya dayalı üniversiteler olan Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (Fachhochschulen, kısaltılmış FH) ve Sanat ve Dil Üniversiteleri bulunmaktadır. Bu üniversiteler birleşik mühendislik, işletme, sosyal bilimler ve tasarım dersleri sunmaktadır. Almanya’daki bir başka üniversite sınıfı da tıp, veterinerlik bilimleri, diş hekimliği ve eczacılık gibi konularda programlar sunmaktadır.

 

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Alman üniversitelerinde yüksek lisans, Lisans derecesini takip eden akademik derecedir. Ön koşul, bir lisans derecesini (veya eşdeğerini) başarıyla tamamlamış olmanızdır. Bir yüksek lisans programı sırasında, bilginizi derinleştirebilir ve genişletebilir veya belirli bir alanda iki ila dört arasında uzmanlaşabilirsiniz. Biyoloji alanında lisans dereceniz varsa, örneğin biyoinformatik alanında yüksek lisans yapabilirsiniz.
Master programları için ayrıca Master of Arts (MA), Master of Science (M.Sc.) ve Master of Engineering (M.Eng.) vb. arasında bir seçim vardır. Alman üniversitelerindeki lisans programları son zamanlarda yeniden düzenlenmiştir. Yine de bazı geleneksel diploma ve Magister (Artium) derece programlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yüksek lisans derecesine benzerler.
Avantajları: Program, belirli bir alanda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Bu bilgi size iş piyasasında birçok seçenek sunacaktır.

 

İstediğim alanda eğitim alabilir miyim? Numerus Clausus ne anlama gelir?

Almanya’da, giriş için koşul aramayan (zulassungsfreie) ve kısıtlı girişi olan (zulassungsbeschränkten) eğitim programları arasında bir ayrım yapılmıştır. Giriş için koşul aramayan programlarda tüm adaylar için yeterli yer vardır. Kısıtlı girişi olan programlardaysa başvuran adaydan daha az sayıda yer bulunmaktadır. Bu yüzden bu programlar için ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerekir. Kısıtlı girişi olan programlarda, yerel olarak, yani sadece belirli üniversitelere kabul edilen derece programlarına ve ülke genelinde, yani Almanya’daki tüm üniversitelere kabul edilen çalışma programlarına ilişkin bir ayrım yapılır. Ülke çapında kısıtlı girişi olan lisans programları şunlardır: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Veterinerlik.

Almanya’daki eğitim programlarının yaklaşık % 40’ı giriş için herhangi bir koşul aramamaktadır. Kısıtlı girişi olan programlarda, yerler numerus clausus (NC) kriterlerine göre verilir. “Numerus clausus” Latince “sınırlı sayı” anlamına gelir.

Devlet Sınavı

Bazı akademik konular, lisans ve yüksek lisans sisteminin bir parçası değildir. Eğer bir doktor, avukat, öğretmen ya da eczacı olmak istiyorsanız, çalışmalarınızın sonunda resmi devlet sınavına (Staatsexamen) girmeniz gerekir. Gerekli tüm derslerden geçtikten sonra ilk devlet sınavını (“Erstes Staatsexamen”) alabilirsiniz. Geçerseniz, çalışma alanınızda bir staj dönemi tamamlamanız gerekir. Bu döneme staj veya hazırlık dönemi denir. Bundan sonra ikinci devlet sınavına (“Zweites Staatsexamen”) girebilirsiniz. Geçerseniz, mesleğinizin ilgili unvanını taşımanıza ve bu alanda çalışmanıza izin verilecektir. Devlet sınavları federal yönetmeliklere tabidir. Bu, Almanya’da nerede okuduğunuza bakılmaksızın aynı sınava gireceğiniz anlamına gelir.

 

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Almanya’da bulunan Üniversitelerin danışmanlığını yapmaktayız. Okul seçimi süreçlerinden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden öğrencilerimizin yurtdışında eğitiminin başlamasına kadar ki tüm süreç boyunca öğrencilerimize destek vermekteyiz. Sunduğumuz profesyonel danışmanlıkla öğrencilerimizin yurtdışı eğitim sürecindeki memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktayız. Almanya’da üniversite eğitimi ve Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz