İNGİLTERE BURS

İngiltere; eğitimde adından söz ettiren, dünya sıralamalarında ilklerde yer alan üniversitelere ev sahipliği İngiltere Bursyapmaktadır ve her yıl daha çok uluslararası öğrencinin tercihiyle eğitimdeki sarsılmaz yerini korumaktadır. Eğitimde sunduğu birçok artının yanında başarılı öğrencilerine, İngiltere burs imkanı açısından zengindir.

Öyleyse, İngiltere burs deyince öne çıkan burslardan bahsedelim.

 

  • YLSY Bursu

YLSY (Lisansüstü Eğitim için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme) Bursu, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli şartları yerine getiren öğrencileri desteklemek için sunulan geniş kapsamlı bir devlet bursudur. Bursiyerlerin sınavlara girmesi gerekmektedir. Sınavdan alınan skora bağlı olarak burs eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Bursu alan öğrenciler, eğitimleri sonunda Türkiye’ye dönmek zorundadırlar. YLSY ile ilgili duyurular Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılır.

Burs kapsamında; Okul ücretinin tamamı, yaşam giderleri, konaklama ve sağlık masrafları, sınav ücretleri, kitap-kalem gibi ihtiyaçların hepsi karşılanmaktadır.

YLSY Bursu Başvuru Şartları;

+ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı
+ Belirtilen başvuru tarihine kadar yurt içinde veya denkliği olacak şekilde yurt dışında en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmak
+ Lisans diploma notunun 2.50 / 4.00 veya 65,00 / 100,00 ve üzerinde olması
+ Geçerli ALES sınavından tercih edilen programın kabul ettiği puan türünden en az 75 almak
+ Yükseköğretim sırasında kınamadan daha ağır olan bir disiplin cezası almamış olmak
+ Askerlikle ilişiği bulunmamak (Erkek adaylar için)
+ Sağlık durumu yeterli olmak

 

  • Chevening Bursu

Chevening, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından sunulmaktadır. Global liderler geliştirmeyi hedef edinen uluslararası ödül programıdır. Chevening Bursu, Birleşik Krallık Dışişleri ve Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Bursiyerler, Birleşik Krallık Büyükelçilikleri ve Yüksek Komisyonlar tarafından belirlenirler. Tam finansal destek sağlayan Chevening Bursu, akademik hedeflerine ulaşmak isteyen öğrencilere finansal özgürlük sağlayarak yollarını aydınlatır. Adaylar, tercih ettikleri Birleşik Krallık Üniversitesi ve programı seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Chevening Bursu; okul ücretleri (MBA programları için 22,000£‘e kadar), seyahat ücreti, vize başvuru maliyeti, aylık yaşam masrafları ve temel harcamalar için ek hibe desteği sağlamaktadır.

Chevening Bursu Başvuru Şartları;

+ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı
+ Eğitim sonrası Türkiye’ye dönüp iki yıl kalmak
+ Gerekli nitelikte lisans derecesine sahip olmak
+ Başvuru zamanına kadar iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak

 

  • Jean Monnet Bursu

Jean Monnet Bursu; Türkiye’ye lider, eğitimli ve yetkin bireyler kazandırmaktır. AB tarafından finanse edilen tam kapsamlı bir burstur. Programın asıl amacı, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde, ilişkin alanlarda yetkin kişi sayısını arttırmak ve Türkiye’nin idari kapasitesini geliştirme çabalarını desteklemektir. Jean Monnet Bursu, 1989 yılında Avrupa Komisyonu ve Türkiye arasında yapılan bir anlaşma ile yürütülmektedir.

Burs ile; Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Finlandiya, İspanya, İtalya, Polonya gibi Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde eğitiminizi alabilirsiniz.Jean Monnet Bursu ile en az 3 en fazla 12 ay süreyle AB üyesi olan ülkelerde lisansüstü ya da araştırma düzeyinde akademik eğitimlere devam edebilirler.

Jean Monnet Bursu kapsamında; öğrencilerin okul ücreti (20,000 Euro’ya kadar), konaklama, yaşam masrafları, seyahat ve vize masrafları, sağlık ve sigorta, vergiler gibi masrafları karşılanmaktadır. Bursun %90’ı sözleşmeler sonrası, kalan %10’u eğitim programı tamamlandıktan sonra ödenmektedir.

Jean Monnet Bursu’na Kimler Başvurabilir?;

Türkiye’deki;
+ Kamu sektörü çalışanları
+ Lisans son sınıf ve lisansüstü öğrencileri
+ Üniversitelerin akademik ve idari personeli
+ Özel sektör ve STK çalışanları

 

  • GREAT Bursu

GREAT Burs Programı, Birleşik Krallık’ta lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilere işbirliği bulunan üniversitelerle birlikte burs imkanı sunmaktadır. Bu program ile öğrenciler Mühendislik, Hukuk, Sanat ve daha birçok dalda eğitim alabilirler.
GREAT Bursu; British Council, Birleşik Krallık Hükümeti ve katılımcı üniversiteler tarafından finanse edilmektedir. Bu burs, 1 yıllık eğitim süresini karşılamaktadır.

İngiltere BursGREAT Bursu Başvuru Şartları;

+ T.C. vatandaşı olmak
+ Lisans mezunu olmak
+ Gerekli İngilizce dil yeterliliği seviyesine sahip olmak
+ Başvurulan alanla ilgili motivasyona sahip olmak

 

  • Commonwealth Bursu

Birleşik Krallık’taki Commonwealth Burs Komisyonu; doktora, master, lisans, uzaktan eğitim ve daha çeşitli burslar sağlamaktadır. Commonwealth Bursu, her yıl finansal destek almadan eğitim görme şansı olmayan başarılı öğrencilere verilir. Bu öğrenciler Commonwealth ülkelerinden seçilir. Eğitimleri sonrası ülkesine faydalı olacak öğrencilerin seçilmesine özen gösterilir.

 

  • Gates Cambridge Bursu

Cambridge Üniversitesi, 800 yıldan fazla tarihiyle dünya sıralamalarında ilk 50’de bulunan İngiltere’nin en seçkin üniversitelerindendir. Burs, her ülkeden başarılı lisansüstü öğrencileri Cambridge Üniversitesi’ne yönlendiren bir burs programıdır. Bu burs programı, 2000 yılında Bill Gates tarafından Cambridge Üniversitesi’ne yapılan 210 milyon ABD doları bağışla kuruldu.

Program, tüm dünyadan öğrencilerin başvurularına açıktır. Gates Cambridge, tam kapsamlı bir burs programıdır. Program kapsamında birçok öğrenciye tam kapsamlı burs sağlanmaktadır. Bu öğrencilerden büyük çoğunluğu ABD ve İngiltere dışından uluslararası öğrencilerdir.

Gates Cambridge Bursu Başvuru Şartları;

+ Akademik üst düzey başarı
+ Lider kişilik özelliği
+ Başvuruda bulunulan programın yeterliliklerini yerine getiriyor olmak

 


Yukarıda belirtilen burs programlarına ek olarak; üniversiteden üniversiteye değişen, üniversiteler tarafından belirlenen programlar için de burs verilmektedir.
Umarız İngiltere Burs deyince aklınıza gelen her şeyi cevaplayabilmişizdir.

Bu bursların detayları ve merak ettiklerinizin çok daha fazlası için MYEDUCOACH olarak buradayız!  [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.