İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

MASTER EĞİTİM SİSTEMİ VE SÜRESİ

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimiİngiltere’de yüksek lisans eğitimi genellikle bir yıl sürmektedir ancak tıp, diş hekimliği ve bazı teknik bölümlerde bu süre iki yıla çıkabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisansın bir yıl olmasının avantajıyla tezli lisansın yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi İngiltere’de genellikle 9 ay ders verilirken son 3 ayda öğrencilerin tezlerini/projelerini yaptığı dönem olarak ayrılmaktadır. Eğitim dönemi genellikle Eylül/Ekim gibi başlarken Ocak/Şubat gibi dönemlerde de başlayan bölümlerde mevcuttur.

İngiltere’deki ve Türkiye’deki eğitim sistemi fark göstermektedir. Bu yüzden yüksek lisansa kabul koşulları değişmektedir. Öğrencilerin iyi bir not ortalamasına sahip olması yüksek lisans kabulü için önemli bir kriterdir. Bu not ortalamasının üniversiteye başvuru için ortalamasının 2.6-2.8 düzeylerinden başladığı görülmektedir. İyi üniversitelerden kabul alabilme şansının artması için not ortalamasının 3.0’dan yüksek olması beklenmektedir. Ortalamanın altında ve üstündeki üniversitelerin başvuru için not ortalaması kriterleri farklılık göstermektedir. Başvuru için minimum not ortalaması bölümlere göre değişmektedir.

İyi bir Türk Üniversitesinden mezun olmak kabul için oranı artırsa da öğrencilerin kendilerini geliştirdiği alanlarda ön plana çıkarak başvurularda bunları belirtmeleri yüksek lisans için kabulü artırmaktadır. Eğer öğrencinin lisans alt yapısı ile okumak istediği yüksek lisans bölümü arasında uyuşmazlık oluyorsa belli bölümlerde öğrenciler pre-master okuyup ardından yüksek lisans bölümlerine kabul edilebilirler.

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimiİngiltere’de yüksek lisansa kabul edilmek için belli gereklilikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki yukarıda bahsedildiği üzere not ortalamasıdır ancak sadece not ortalamasına (transkript) bakılarak bir karar verilmemektedir. Aynı zamanda öğrencinin hocalarından aldığı akademik referans mektupları yüksek lisansa kabul için önem taşır. Eğer öğrencinin çalışma deneyimi varsa çalıştığı yerlerden alacakları iş referans mektupları da başvurulara eklenebilir ve kabul için olumlu etki yaratabilir.

 

YÜKSEK LİSANS YAPMAK İÇİN GEREKENLER

Öğrencilerin neden master yapmak istediğini, okuyacağı bölümden beklentilerini ve programa uygunluğunu gösteren ‘’niyet mektubu’’nun iyi bir şekilde hazırlanması da öğrencilerin master programlarına kabul edilmesindeki süreçlerde belirli rol oynamaktadır. İngiltere’de yüksek lisansa kabul süreçlerinden en önemli noktalarından biri de iyi bir İngilizce seviyesine sahip olmaktır. Öğrencilerin IETLS sınavından ortalama 6.5 düzeyinde bir sonuç almaları beklenmektedir ancak bu İngilizce not ortalaması gerekliliği her bir okula göre ve bölümden bölüme değişmektedir. Eğer öğrenci bu İngilizce gerekliliğin altında kalırsa yüksek lisans eğitimi başlamadan önce öğrenci İngilizce dil hazırlık programına (pre-sessional course) katılıp gerekli olan düzeye getirilir ve yüksek lisans eğitime geçiş yapabilir.


İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi başvuruları için herhangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Programlar genellikle Temmuz ve Ağustos aylarına kadar öğrenci kabulü yapabilmektedirler. Bazı programlara gelen başvuru sayısı yeterli sayıya ulaştığında belli programların kontenjanları dolabilmektedir. Bu sebeple öğrencilere tavsiyemiz olabildiğince erken başvurularını yapmaları olacaktır. Özellikle İngilizce dil eğitimi (pre-sessional course) okuması gereken öğrencilerin başvurularını Nisan ayından önce tamamlamalarını öneriyoruz. Eğer öğrenci IELTS sınavından yeterli puanı aldıysa başvuruların ideal olarak mayıstan önce tamamlanmasını tavsiye ediyoruz. Üniversitelerin başvuruları değerlendirme süreci herbir üniversiteye göre değişse de ortalama olarak 4 ile 8 hafta arasında kabul veya red olarak okullardan başvuru sonuçları gelmektedir.

Üniversitelerin ve bölümlerin öğrenci kabul koşulları belirtildiği üzere farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple üniversite tercih sürecinden, başvuru süreçlerine ve bu özel koşullara göre öğrencinin hazırlanması için eğitim danışmanlarımızla süreci profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

YÜKSEK LİSANSIMI NEDEN İNGİLTERE’DE YAPMALIYIM?

– Dünyanın önde gelen üniversitelerinde kaliteli eğitim
– Prestijli diploma
– Master sırasında staj imkanları
– Eğitim sonrası 2 yıl çalışma izni
– 1 yıllık eğitim süresi ile hem zaman hem paradan tasarruf

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS BURSU

İngiltere’nin prestijli üniversitelerinde eğitim almak için çeşitli burslardan yana da şansınızı deneyebilirsiniz. Sizler için yol gösterici olması açısından örnek verelim. YLSY, Chevening, GREAT, Commonwealth ve TÜBİTAK bursları öne çıkanlar arasındadır.

 

MASTER PROGRAMLARINDA ŞARTLI KABUL (Conditional Offer) SİSTEMİ NEDİR?

İngiltere üniversiteleri yabancı öğrencilerden belirli bir seviyenin üzerinde IELTS skoru istemektedir. Ancak henüz IELTS sınavına girmediyseniz diğer gerekli olan belgelerinizi sunarak şartlı kabul (Conditional Offer) alabilirsiniz. Bu kabulden sonra ayrıca IELTS skorunuzu iletebilirsiniz.

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS YAPARKEN ÇALIŞMAK

Master eğitiminizi alırken İngiltere’nin sunduğu bir avantaj olan okurken çalışma izninden yararlanabilirsiniz. Ayrıca 1 yıl süren yüksek lisans programınızı tamamladıktan sonra 2 yıl çalışma sahip olabilirsiniz. Mezun olan öğrenciler dört ay süre boyunca iş arayabilirler.

 

YÜKSEK LİSANS İÇİN FARKLI PROGRAMLAR

İngiltere’de yüksek lisans için 3 çeşit derece bulunmaktadır.

Lisansüstü Diploması / Sertifikası (Pg Dip, Pg Cert)

Bu programlar dersli lisansüstü eğitim sunarlar ve araştırma tezi içermezler. Lisans alanınızdan farklı bir alanda eğitim almak istiyorsanız bu programlar size uygun olabilir. Diploma programları çoğunlukla 9 ay sürerken sertifika programları için 3 ile 6 ay aralığında değişmektedir. Bazı diploma programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek lisans programına geçiş şansını yakalayabilir.

– Ders Temelli Yüksek Lisans Programları (MA, MSc, MBA, …)

Dersli Master programları araştırma tezi ile tamamlanan ve genellikle 1 yıl süren programlardır. Eğitimin ilk 9 ayı dersler ve bu derslerin sınavları, projeleri ve ödevleri ile geçer. Sonrasındaki 3 ayda ise araştırma tezi ya da projesi tamamlanır. Tüm bu süreçleri başarı ile geçen öğrenciler diplomalarını almaya hak kazanırlar.

– Araştırma Temelli Yüksek Lisans Programları (MRes, MPhil)

Bu derecede MRes (Master of Research) ve MPhil (Master of Philosophy) olarak iki farklı program bulunur.

MRes ‘Master of Research’ (Araştırma Yüksek Lisansı)

Bu program boyunca derslere katılımdan çok araştırmalar ve araştırma teziniz ön plandadır. 1 yıl süren bu programın sonunda diploma notunuz sunduğunuz araştırma tezinize göre belirlenir.

MPhil ‘Master of Philosophy’ (Doktora Öncesi Araştırma Programı)

Genellikle 2 yıl süren bu bu programın Türkiye’de tam bir karşılığı yoktur. Bu derece doktoraya geçiş için kullanılabilmektedir. Öğrenci doktora programına devam etmek isterse MPhil süresince yaptığı araştırma ve çalışmalar oldukça yardımcı olacaktır.

 

İNGİLTERE MBA PROGRAMLARI

İş dünyasına çok iyi yerlerden girmenin yollarını size açacak MBA (Master of Business Administration) programları oldukça fazla tercih edilen programlardandır. ABD ve İngiltere, MBA programları için en çok tercih edilen ülkelerdir. Başvuru sırasında GMAT gibi sınavların talep edilmemekte ve eğitim süresi 12-15 ay aralığındadır. Bunlar İngiltere’de MBA eğitimini ön plana çıkaran unsurlardandır.

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİ

Psikoloji, hukuk, mühendislik, işletme gibi bölümler İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alarak eğitim düzeylerini arttırmak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdendir. İngiltere’nin üst düzey eğitim kalitesine sahip üniversitelerinde bu bölümler dışında da çok çeşitli bölümlerde eğitim programları sunulmaktadır.

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

– CV
– Diploma
– Transkript
– IELTS Skoru
– Niyet Mektubu
– Referans Yazıları
– Pasaport

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS ÜCRETSİZ Mİ?

Maalesef ki İngiltere’de Master eğitimi alabileceğiniz ücretsiz programlar bulunmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi çeşitli burslara başvurma şansına sahipsiniz.

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ

Dünyada adından söz ettiren üniversiteleriyle bilinen İngiltere’de yüksek lisans programlarının ücretleri hem üniversiteden üniversiteye hem de bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Fiyatlar ortalama olarak £10.000 – £20.000 aralığındadır diyebiliriz.

 

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS KAÇ YIL?

Yüksek lisans eğitiminizi İngiltere’de almak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla hem zaman hem maliyet açısından oldukça caziptir. Çünkü İngiltere’de Master programlarının eğitim süresi yalnızca 1 yıldır. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için sadece 1 yıl vakit ayırarak oldukça kaliteli eğitim alarak prestijli bir diploma ile mezun olabilirsiniz.

 

ÖĞRENCİMİZİN GÖZÜNDEN İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS YOLCULUĞU