İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİ

İNGİLTERE ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİ VE SÜRESİ

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir ancak belli teknik bölümlerin eğitimi dört yıla kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda İskoçya’da üniversite eğitimi görüyorsanız eğitim süresi dört yıl olmaktadır. Eğitimde akademik yıl eylül ve ekim başlarında başlamaktadır ve öğrenciler akademik yılın belli dönemlerinde de üniversiteler tarafından kabul edilebilme şansına sahiptirler.

Türkiye’deki eğitim sistemi ile İngiltere’deki eğitim sistemindeki farklılıklardan dolayı Türk lise diploması, İngiltere’deki 3 yıllık üniversite lisans eğitimine direkt kabul edilebilmek için genellikle yeterli olmamaktadır. Ancak yabancı bir dilde eğitim veren kaliteli bir liseden yüksek not ortalamasına sahip öğrenciler, üniversite lisans sürecine doğrudan kabul edilebilmektedir. Öğrenciler üniversitelerin lisans eğitimine doğrudan geçemiyorlarsa, öğrencilerin kabul alması için üniversitelerin bünyesinde yer alan veya iş birliği içinde oldukları kolejler tarafından verilen Foundation hazırlık yılına öğrencilerin katılması beklenmektedir. Böylelikle direkt kabul alamayan öğrenciler hazırlık yılı okuyarak lisans bölümlerine geçebilirler.

İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİİngiltere’de eğitim genellikle üç döneme ayrılmaktadır. Ağustos ayının tamamı ve Temmuz ve Eylül aylarının belli dönemlerini içine alan uzun yaz tatil dönemiyle, Noel ve Paskalya dönemlerinde tatiller bulunmaktadır. Her bir eğitim süresi ortalama 10-14 hafta uzunluğunda sürüp, bu süre her bir üniversiteye göre değişmektedir.

İngiltere’de ve Türkiye’deki eğitim farklılığından dolayı öğrenciler doğrudan İngiltere’de üniversitelere başlayamamaktadır. İngiltere’de üniversitede lisans bölümüne doğrudan geçmek isteyen öğrencilerin çok yüksek not ortalamasına ve uluslararası düzeyde tanınan liselerden mezun olarak iyi derecede İngilizce bilmeleri beklenmektedir. Eğer öğrenci bu şartlardan birini sağlamıyorsa öğrencinin A level seviyesine gelebilmesi için bir yıl boyunca hazırlık eğitimi (foundation) eğitimi gereklidir. Böylelikle öğrenciler bir yıl süresince Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler gibi alanlarda gerekli duyulan dersleri alarak lisans eğitimine hazır hale gelmektedirler. Foundation hazırlık yılındaki dersleri başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler lisans düzeyine kabul edilir.

İNGİLTERE LİSANS ÖNCESİ HAZIRLIK PROGRAMI

Hazırlık programı (foundation), uluslararası öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilecek seviyeye gelmesi için tasarlanmıştır. Direkt kabul almaya henüz hazır olmayan öğrenciler foundation eğitimi sayesinde hem dil yeterliliklerini geliştirip hem de eğitimlerinde olan derslerin giriş seviyelerini alarak lisans programına başlayacak düzeye gelmektedirler.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ

İngiltere eğitim kalitesi ile dünya çapında adından söz ettiren üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’de üniversiteler; Russell Group üniversiteleri, devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olarak üçe ayrılmaktadır. Tüm üniversitelerle ilgili daha detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza ulaşmak için İngiltere Üniversiteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İNGİLTERE LİSANS BÖLÜMLERİ

Hukuk, mühendislik, mimarlık, işletme İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdendir. İngiltere üniversiteleri bu bölümler dışında birçok bölümü de bünyelerinde barındırmaktadır.

İNGİLTERE’DE LİSANS EĞİTİM ŞARTLARI

İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİBir İngiltere üniversitesi lisans bölümüne doğrudan kabul almak için; A level ya da IB diploması ve yeterli düzeyde İngilizce seviyesi ile mezun olmanız gerekmektedir. Bunların yanında yüksek lise not ortalaması ve iyi hazırlanmış bir CV de sizden beklenenler arasındadır. Eğer tüm bunlara henüz sahip değilseniz biraz daha esnetilmiş koşullar sayesinde foundation year için kabul alabilirsiniz. Genellikle direkt kabul için IELTS 6.0 seviyesinde, foundation programı için de 5.5 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olmanız istenmektedir. Bu gerekli İngilizce notu her bir üniversiteye ve bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak üniversitenin sıralaması yükseldikçe giriş için gereken koşulların arttığı gözlenmektedir.

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN GEREKEN SINAVLAR

İngiltere üniversitelerinde giriş için bir merkezi sınav bulunmamaktadır. Üniversitelerin başvuruları için belirli bir puan seviyesi kesinlik göstermemektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler için TOEFL, IELTS, PTE, GMAT, PTE, SAT, TOEIC gibi sınavlar geçerli olabilmektedir. IELTS genellikle İngiltere üniversiteleri tarafından daha çok tercih edilmektedir.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTE FİYATLARI

Eğitim almak istediğiniz okul ve bölüme bağlı olarak lisans ve lisansüstü programlar için ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmekle birlikte ortalama eğitim ücretleri 10.000 £ – 25.000 £ aralığındadır.

İNGİLTERE LİSANS İÇİN GEREKLİ BELGELER

– Lise Diploması
– Transkript
– CV
– IELTS
– Niyet Mektubu
– Pasaport
– Vize

YÖK DENKLİĞİ

Dünya sıralamalarında ilk 1000 listelerinde bulunan üniversiteler tarafından verilen diplomalar YÖK tarafından kabul görmektedir. İngiltere’nin birçok üniversitesi bu listelerde önemli bir yere sahiptir.  Eğer eğitim aldığınız üniversite bu koşulları sağlamıyorsa ayrıca YÖK tarafından ilan edilen YÖK denklik başvuru süreçlerini takip edebilirsiniz.

İNGİLTERE’DE KONAKLAMA

İngiltere’de eğitim alan öğrenciler çoğunlukla öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Bunun yanı sıra aile yanında konaklanabilir, daire kiralanabilir. Lokasyonlar ve sunulan imkanlara göre fiyatlandırmalar da değişiklik göstermektedir. İngiltere’de konaklama seçenekleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için İngiltere’de Eğitimsayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OKURKEN ÇALIŞMA VE OTURMA İZNİ

İngiltere, lisans eğitimi alan öğrencilere eğitimlerini alırken haftada 20 saat çalışma izni sunmaktadır. Ayrıca öğrenciler lisans eğitimi sonrasında 2 yıl süre için daha çalışma iznine sahip olmaktadır.

İNGİLTERE YAŞAM MASRAFLARI

İngiltere’de yaşam diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha pahalıdır. Bu masraflar bulunulan bölgeye göre ve tabii ki öğrencinin harcamalarına göre oldukça değişmektedir. Yaklaşık tutar sunmak gerekirse okul ücretleri dışında öğrencinin ortalama masrafı £ 650 – £ 800 aralığında diyebiliriz. Londra civarlarında bu tutar £800 – £ 1000 civarlarını bulabilmektedir.

İNGİLTERE’DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTE OKUMAK

Sınavsız üniversite okumak herkese çok cazip geliyor değil mi? İngiltere üniversitelerinin sunduğu kaliteli eğitim için ayrıca girebileceğiniz bir merkezi sınav bulunmamaktadır. Başvurular için IELTS puanınız, diplomanız ve CV’niz sunmanız gerekenler arasındadır. Yabancı öğrencilerin sunması gereken tek sınav notu IELTS’tir.  

İNGİLTERE’DE ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE OKUMAK 

İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİBu kadar kaliteli bir eğitim hem sınavsız hem de ücretsiz olsa tadından yenmezdi değil mi? Ama maalesef ki İngiltere, ücretsiz eğitim alabileceğiniz bir ülke değil. Eğitim maliyetlerini düşürmek için çeşitli burslara başvurabilirsiniz. Öğrencilere sunulan üniversite döneminde çalışma izni ile beraber çalışıp yaşam giderlerinizi (kira, yeme-içme vs.) karşılayabilirsiniz.

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN YKS ŞART MI?

İngiltere üniversitelerine yapılan başvurularda Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanı geçerli değildir. İngiltere için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ayrıca YKS sınavına girmelerine gerek yoktur. İngiltere’de üniversitelere giriş için bir merkezi sınav uygulaması bulunmamaktadır.

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– Vize başvuru formu
– Pasaport
– Biometrik fotoğraf
– Otel ve uçak rezervasyonları
– Gelir durumunu özetleyen evraklar (Son 3 aylık banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı gibi)
– Okul kabul mektubu
– Öğrenci belgesi
– Askerlik durum belgesi (gerekli ise)
– Ticari ziyaretler için davetiye
– Akraba-arkadaş ziyaretleri için davet yazısı
– 18 yaşını doldurmamış ise anne ve babadan İngilizce tercümeli muvafakatname
– Kimlik fotokopisi
– Nüfus kayıt örneği

MYEDUCOACH olarak Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyen öğrencilerimize ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti sunmaktayız. Süreci en doğru şekilde yönetmek için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.