İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir ancak belli teknik bölümlerin eğitimi dört yıla kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda İskoçya’da üniversite eğitimi görüyorsanız eğitim süresi dört yıl olmaktadır. Eğitimde akademik yıl eylül ve ekim başlarında başlamaktadır ve öğrenciler akademik yılın belli dönemlerinde de üniversiteler tarafından kabul edilebilme şansına sahiptirler.

Türkiye’deki eğitim sistemiyle İngiltere’deki eğitim sistemindeki farklılıklardan dolayı Türk lise diploması, İngiltere’deki 3 yıllık üniversite lisans eğitimine direkt kabul edilebilmek için genellikle yeterli olmamaktadır. Ancak yabancı bir dilde eğitim veren kaliteli bir liseden yüksek not ortalamasına sahip öğrenciler, üniversite lisans sürecine doğrudan kabul edilebilmektedir. Öğrenciler üniversitelerin lisans eğitimine doğrudan geçemiyorlarsa, öğrencilerin kabul alması için üniversitelerin bünyesinde yer alan veya iş birliği içinde oldukları kolejler tarafından verilen Foundation hazırlık yılına öğrencilerin katılması beklenmektedir. Böylelikle direkt kabul alamayan öğrenciler hazırlık yılı okuyarak lisans bölümlerine geçebilirler.

İngiltere’de eğitim genellikle üç döneme ayrılmaktadır. Ağustos ayının tamamı ve Temmuz ve Eylül aylarının belli dönemlerini içine alan uzun yaz tatil dönemiyle, Noel ve Paskalya dönemlerinde tatiller bulunmaktadır. Her bir eğitim süresi ortalama 10-14 hafta uzunluğunda sürüp, bu süre her bir üniversiteye göre değişmektedir.

İngiltere'de Lisans İngiltere’de ve Türkiye’deki eğitim farklılığından dolayı öğrenciler doğrudan İngiltere’de üniversitelere başlayamamaktadır. İngiltere’de üniversitede lisans bölümüne doğrudan geçmek isteyen öğrencilerin çok yüksek not ortalamasına ve uluslararası düzeyde tanınan liselerden mezun olarak iyi derecede İngilizce bilmeleri beklenmektedir. Eğer öğrenci bu şartlardan birini sağlamıyorsa öğrencinin A level seviyesine gelebilmesi için bir yıl boyunca hazırlık eğitimi (foundation) eğitimi gereklidir. Böylelikle öğrenciler bir yıl süresince Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler gibi alanlarda gerekli duyulan dersleri alarak lisans eğitimine hazır hale gelmektedirler. Foundation hazırlık yılındaki dersleri başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler lisans düzeyine kabul edilir.

Üniversite Eğitimi için Gereklilikler

Üniversiteler, öğrencileri lisans düzeyinde eğitim için kabul ederken, öğrencilerin İngilizce yeterliliklerinin ve Lise diploma notları (transkript) önemli rol oynamaktadır. Bunlara ek olarak öğrencilerin yazmış oldukları motivasyon mektupları ve hocalarından aldıkları referans mektupları kabul sürecine ciddi bir katkı yapmaktadır. Bu şartları yerine getiren öğrencilerin üniversiteler tarafından İngilizce yeterlilikleri için IELTS notu olarak ortalama 6.0-6.5 almaları beklenmektedir. Bu gerekli İngilizce notu her bir üniversiteye ve bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak üniversitenin sıralaması yükseldikçe giriş için gereken koşulların arttığı gözlenmektedir.

Üniversitelerin ve bölümlerin öğrenci kabul koşulları belirtildiği üzere farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple üniversite tercih sürecinden, başvuru süreçlerine ve bu özel koşullara göre öğrencinin hazırlanması için eğitim danışmanlarımızla süreci profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.