Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi alacak öğrenciler kariyerlerini çok ileriye taşıyacak eğitim ve öğretim sistemiyle karşılaşacaklardır. Öğrenciler, Amerika Üniversitelerinde yer alan birçok farklı eğitim programları olanaklarıyla yurtdışı eğitimlerini uluslararası ortamların bulunduğu koşullarda deneyimlerini en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Amerika’da Üniversite Eğitimi Community College Eğitimi (2 yıllık), lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi olarak dört ana başlığa ayrılmaktadır.

Amerika’da Community College Eğitimi (2 yıllık eğitim)

Top-American-Universities2 yıllık süren bu kolej eğitimi Amerika’da yerel yönetimlere bağlı bulunan devlet okullarında gerçekleşir. Bu okulların amacı iyi bir eğitim vererek sektördeki kurumlara nitelikli kişiler kazandırmaktır. Community College’lar birçok Amerika’lı ve yabancı öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Amerika’da Üniversite okuyan öğrencilerinin neredeyse yarısına yakını Community College’larda eğitimini almaktadır.

Bununla birlikte birçok yabancı son zamanlarda eğitimlerini Community College’larda alarak ön lisans diploması (Associate Degree) ile mezun olmaktadırlar. Bu kolejler 4 yıllık üniversite ve kolejlere öğrencileri uygun bir şekilde hazırladığından dolayı, öğrenciler istenen not ortalaması elde ettiği takdirde dört yıllık lisans eğitimlerine geçiş yapabilmektedirler. Bu kolejlerde okumanın diğer avantajları arasında daha hızlı ve rahat kayıt kabul işlemlerinin bulunması ve eyalet destekli okullar olduklarından dolayı çok daha uygun okul ücretlerine sahip olmalarıdır. 4 yıllık üniversitelere direkt olarak başlama koşulları biraz ağır olduğundan dolayı birçok uluslararası öğrenci lisans eğitiminden önce Community College’a başlamaktadır. Bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda Community College’ların popülerliği öğrenciler tarafından fark edilmiştir ve popülerliği yaygınlaşmaktadır. Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimine direkt başlamak yerine lisans eğitiminden önce Amerika’da community college’larda eğitiminize başlayarak lisans eğitimine geçip 4 yıllık lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. Amerika’da Üniversite Eğitimi bünyesinde yer alan Community College eğitimleriyle ilgili daha detaylı bilgi için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofisini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.

Amerika’da Lisans Eğitimi

amerika'da öğrencilerAmerika’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir ve üniversitelerden kabul alabilmeniz için üniversitelerin şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin aradığı kriterler arasında İngilizce yeterliliğinizi gösteren TOEFL skoru, lise not ortalaması ve SAT sınav skoru (Amerika Üniversite Giriş Sınavı) istenmektedir. Her bir üniversitenin değerlendirme kriteri ve süreci farklı olup, şartları en iyi şekilde karşılayan öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi için Üniversiteler tarafından kabul edilmektedir.

Amerika’da üniversite sistemi kredi olarak sunulduğundan dolayı öğrenciler mezun olabilmek için eğitim dönemi boyunca ortalama 120 kredi alarak mezun olmaktadırlar. Her ders ortalama 3-4 krediye sahip olduğundan dolayı öğrenciler ortalama 30 farklı ders alarak mezun olmaktadırlar. İlk iki yılda genel konuları temel alan bilgi ve kültür dersleri verilirken son iki yılda ise uzmanlık dersleri eğitimde verilir. Her bir okulun ve bölümün gerekliliği farklı olduğundan dolayı öğrenciler her okula tek tek başvururlar.

Amerika’da Lisans Eğitimi İçin Genel Kabul Şartları  

  • Öğrencinin Lise Not Ortalaması
  • İngilizce Yeterliliğini Gösteren Sınav Skorları (IBT TOEFL)
  • Referans Mektupları
  • Bilgi ve Yetenek Test Skorları (SAT I / SAT II)
  • Öğrencinin akademik ders dışında başarılarını, hobilerini, ders dışı etkinliklerini gösteren bir essay
  • Eğitim ve yaşam masraflarının sağlanacağını gösteren bankadan alınan yazı

Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

University studyingAmerika’da yüksek lisans yapmak çok değerlidir ve yüksek lisans süreci öğrencilerin kariyerinde çok değerli bir adımdır. Amerika’da eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan dolayı yüksek lisans eğitimi için seçilecek en iyi ülkelerden biridir. Amerika’da üniversiteler genelde Eylül ve Ocak aylarında eğitime başlamaktadır ve yüksek lisans eğitim süresi 2 yıl sürmektedir. Amerika’da yüksek lisans eğitimi için burs alma şansınız bulunmaktadır ve burs olasılığı okumak istediğiniz yüksek lisans bölümü ile lisansta okuduğunuz bölümle ilgili doğrudan ilişkilidir. Birçok kriteri barındıran Amerika’daki burslar için bizimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz

Amerika’da Üniversite ve bölümlerin kontenjanlarına göre gerekliliklerin sağlanması halinde yaz döneminde de eğitim alabilme şansı vardır. Üniversite başvuru tarihlerinde ise öğrencinin eğitime başlamayı düşündükleri tarihten 9 ay öncesine kadar öğrencilerimize başvuruların yapılmasını önermekteyiz. Amerika’da eğitim ücretleri okuldan okula değişkenlik göstermektedir ve bu ücret $6,000-$40,000 arasında değişkenlik göstermektedir. Özellikle, özel okullar devlet okullarına göre daha pahalı bir fiyatlandırmaya sahiptir. Amerika’da yıllık geçim masrafı ise $10,000-$20,000 USD arasında değişmektedir.

Amerika’da Doktora Eğitimi:

Amerika’da doktora eğitimi almak uzun ve ciddi bir süreç olarak göze çarpmaktadır ve eğitim süresi ortalama 3-4 yıl sürmektedir. Amerika’da doktora eğitiminin ilk iki senesinde öğrenciler gerekli dersleri alır ve ardından seçilen konuyla ilgili yeterlik sınavına girerler. Geri kalan süre boyunca öğrenci seçilen doktora konusuyla ilgili araştırmasını yapıp doktora tezini vermektedir. Doktora eğitim süresinin uzunluğundan dolayı birçok öğrenci burs imkanlarını araştırmaktadır ve burs olanağıyla doktora eğitimine başlamak istemektedir. Doktora eğitim sürecinizi Myeducoach Yurtdışı Eğitim’in profesyonel danışmanlığıyla yönetip doktora eğitimi süreçlerinde burs olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Amerika’da Eğitim Sistemi

america-alumni studentsAmerika’da eğitim sistemine bakıldığında Amerikan Üniversitelerinin birçoğu güz ve bahar olmak üzere iki ana dönemde eğitimlerini vermektedir. Ancak Amerika’da eğitimin avantajlarından biri de öğrencilerin yaz okulunda da eğitim alma şansına sahip olmalarıdır. Güz dönemi Eylül ayında başlayıp Aralık ayında sonlanırken; bahar dönemi ise Şubat-Haziran dönemini oluşturmaktadır. Kredi sistemiyle alınan derslere göre işleyen Amerikan eğitim sistemi, rekabetçi bir eğitim sistemi olduğundan öğrencilerin öğrenmeye ve araştırmaya dayalı altyapıyı sağlayan en kaliteli eğitim sistemlerinin başında gelmektedir.

Peki Neden Amerika’da Eğitim düşünmeliyim?

Dünya Üniversite sıralamaları göz önünde alındığında dünyanın en iyi Üniversiteleri arasında Amerikan Üniversitelerini görebiliriz. Dünya’nın en iyi ilk 100 Üniversitesi sıralamasının yarısını Amerikan Üniversiteleri oluşturmaktadır. Dünya tarafından kabul gören bu gözde üniversitelerden bazıları şu şekildedir; Harvard University, MIT (Massachusetts Institue of Technology), Stanford University, California Institute of Technology, Yale University, Cornell University, Columbia University, University of Chicago ve Arizona State University.

Bunun yanı sıra son teknolojik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarıyla ve dünyaca meşhur olan akademik kadrolarıyla Amerika’da ki eğitim sistemi öğrencilere yurtdışı eğitimde ileri derecede bir nitelik kazandırmaktadır. Uluslararası öğrencileri ve araştırmaya odaklı olan Amerika Üniversiteleri’nde okumak öğrencilerin dünya vatandaşı olmasını sağlamaktadır. 

Amerika’da üniversite eğitimi ve Amerikan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.