Kanada’da Eğitim

Kanada'da EğitimKanada’da Eğitim, kaliteli ve yüksek standartlardaki altyapısıyla dünya çapında bir üne sahiptir. Araştırma odaklı olan Kanada Üniversitelerinde eğitim alacak öğrenciler kariyerlerini çok ileriye taşıyacak eğitim ve öğretim sistemiyle karşılaşacaklardır. Öğrenciler Kanada Üniversitelerinde yer alan birçok farklı eğitim programları olanaklarıyla Kanada’da Eğitimlerini uluslararası ortamların bulunduğu koşullarda en iyi şekilde eğitimlerini gerçekleştirirler.

Kabul süreçlerinde birçok farklı kriter değerlendirilmekte olup Kanada Üniversitelerden kabul almak oldukça rekabetçi bir ortama sahiptir. Bununla birlikte başarılı öğrencilerin alabilecekleri burs olanakları da mevcuttur. İyi bir okul ortalamasına sahip olan başvuruların kabul alma şansı daha yüksektir. Bunun yanı sıra akademik eğitim dilinin İngilizce olmasından dolayı öğrencilerin iyi bir İngilizceye sahip olması da aranan kriterler arasındadır. Ancak öğrencilerin İngilizce düzeyinin yeterli olmaması durumunda Kanada Dil Okulları‘nda eğitim alarak Kanada’da gerekli İngilizce seviyesine ulaşıp akademik eğitiminize devam edebilirsiniz.

Kanada’da üniversite ücretleri Amerika’daki üniversite ücretleriyle karşılaştırıldığında Kanada Üniversitelerinde biraz daha uygun fiyatların olduğu görülmektedir. Kanada’daki Üniversitelerde YÖK Denkliği bulunmasının avantajıyla öğrencilerin diplomasının geçerliliği birçok ülke tarafından tanınmaktadır. Yurtdışı üniversite eğitim denildiğinde en iyi ülkelerin başında gelen Kanada, eğitim açısından en uygun ülkelerden biri olup dünyanın en iyi üniversiteleri ile ön plana çıkmaktadır.

Kanada üniversite eğitimi genel olarak Community College Eğitimi (2 yıllık), lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi olarak dört ana başlığa ayrılmaktadır.

Kanada’da Community College Eğitimi (2 yıllık)

Kanada'da Eğitim2 yıllık süren bu kolej eğitimi Kanada’da yerel yönetimlere bağlı bulunan devlet okullarıdır. Bu okulların amacı iyi bir eğitim vererek sektördeki kurumlara nitelikli kişiler kazandırmaktır. Kanada’da 150’den fazla sayıda Community College bulunduğundan öğrenciler dört yıllık lisans eğitiminden önce bu kurumlarda okumayı da seçebilmektedir. Bu kolejler iş hayatına öğrencileri yetiştirip pratik hayatta kullanılan beceriler üzerine odaklanır. Daha uygun fiyatlı olan bu okulların giriş koşulları lisans eğitimindeki istenen kriterlere göre daha esnektir. Yani bu kolejlerde okumanın avantajları arasında daha hızlı ve rahat kayıt kabul işlemleri olmasından dolayıdır. Aynı zamanda eyalet destekli okullar olduklarından dolayı çok daha uygun okul ücretlerine sahiptirler. Daha detaylı bilgi için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada’da Lisans Eğitimi  

Kanada’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir ve üniversitelere kabul alabilmeniz için üniversitelerin şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin aradığı kriterler arasında İngilizce yeterliliğinizi gösteren TOEFL skoru, lise not ortalaması ve SAT sınav skoru (Amerika Üniversite Giriş Sınavı) istenmektedir. Her bir üniversitenin değerlendirme kriteri ve süreci farklı olup, şartları en iyi şekilde karşılayan öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi için Üniversiteler tarafından kabul edilmektedir.

Kanada’da lisans eğitimine direkt üniversitelerde başlayacağınız gibi aynı zamanda sanat ve teknik yüksekokullarından da eğitim alıp Üniversitelere geçiş yapabilirsiniz. Akademik alanlarda eğitim veren Üniversitelerde öğrenciler lisans ve lisansüstü diplomaları (BSc, BA, MA, MSc, PhD, vs) elde etmektedirler. Teknik ve sanat yüksek okulları eğitimlerini daha çok sanatsal ve teknolojik bölümlerde vererek öğrencileri pratik bir eğitimle iş dünyasına hazırlamaktadır. Bu yüksek okullardan lisans bölümlerine öğrenciler geçiş yapabilmektedirler. 2 yıllık eğitimlerini bu yüksek okullarda alan öğrenciler 3 ve 4. yıllarını üniversiteye geçerek lisans diplomalarını alabilirler. Yüksek okullardan üniversitelere lisans için geçiş avantajı, daha uygun bütçeli öğrenim ve yüksek okullara kayıt kolaylığı düşünüldüğünde öğrencilerin ilk olarak bu yüksek okullarda eğitim görüp ardından lisans eğitimine devam etmeleri daha uygun bir süreç olmaktadır.

Kanada’da Lisans Eğitimi Genel Kabul Şartları

Kanada’da her üniversitenin eyaletlere göre farklı çalışma prensipleri bulunmaktadır ve her bir üniversitenin çeşitli kabul şartları vardır. Genel anlamda bu kabul şartları şu şekildedir:

  • Öğrencinin Lise Not Ortalaması
  • İngilizce Yeterliliğini Gösteren Sınav Skorları (IBT TOEFL)
  • Referans Mektupları
  • Üniversite’de Fransızca bir eğitim alınacaksa Üniversite tarafından açılan sınavda başarılı olduğunuzu gösteren dil sınav skoru (yalnızca Fransızca eğitim alacak öğrenciler için geçerlidir)
  • Öğrencinin akademik ders dışında başarılarını, hobilerini, ders dışı etkinliklerini gösteren bir essay
  • Eğitim ve yaşam masraflarının sağlanacağını gösteren bankadan alınan yazı

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada'da Yüksek Lisans EğitimiKanada’da üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans yapmak çok değerlidir ve yüksek lisans süreci çok değerli bir adımdır. Kanada’da eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan dolayı Kanada yüksek lisans eğitimi için seçilecek en iyi yerlerden biridir. Hatta Kanada Üniversiteleri çok yüksek standartlara sahip olduğundan eğitimde yapılan dünya sıralamaları listelerinde kendilerinin diğer Üniversitelerle karşılaştırılamayacak kadar iyi olduklarını düşünmektedirler. Bu sebepten dolayı yüksek lisans eğitiminde de lider ülkelerin başında gelen Kanada’da saygın ve kaliteli bir eğitim sizleri beklemektedir.

Öğrenciler Kanada’da yüksek lisans eğitimini Kanada’nın iki resmi dili olduğundan dolayı hem İngilizce hem de Fransızca olarak alabilirler. Bu avantajın yanında, çok kültürlü ve birçok milletten öğrenciye ev sahipliği yapan Kanada’da ikinci bir dile yatırım yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Çok sayıda bölüme sahip olan Kanada Üniversitelerinde inovasyona, bilime ve araştırmaya dayalı eğitim sisteminde kariyerinizi şekillendirmek sizlerin elinde. Öğrenciler bu eğitim yatırımını kendilerine yaparken Kanada’da çalışma şartlarını da düşündüğümüzde en ideal ülkelerden biri Kanada karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri eğitimleri süresinde haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir. Buna ek olarak Kanada’da lisans ve yüksek lisans eğitimini bitiren her uluslararası öğrenci 3 yıllık yasal çalışma hakkı kazanır. Eğitim ücretleri Amerika ve İngiltere ile karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik olan Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak birçok öğrencinin hedeflediği ve kendisine yatırım yapmak istediği yer olarak görülmektedir.

Kanada’da yüksek lisans eğitim süresi genellikle 2 yıl sürmektedir. Kanada’da yüksek lisans eğitimi için burs alma imkânınız bulunmaktadır ve burs olasılığı okumak istediğiniz yüksek lisans bölümü ile lisansta okuduğunuz bölümle ilgili doğrudan ilişkilidir. Birçok kriteri barındıran Kanada’daki burslar için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanada’da Doktora Eğitimi

Kanada'da Doktora EğitimiKanada’da doktora eğitimi almak uzun ve ciddi bir süreç olarak bilinmektedir ve eğitim süresi ortalama 3-4 yıl sürmektedir. Doktora programlarından kabul almak isteyen öğrencilerin iyi bir not ortalaması ve dil yeterliliğinin uluslararası sınavlarla kanıtlanması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Kanada’da Doktora eğitimi (PhD) için kabul alma şartlarında Araştırma Önerisi (Research Proposal) en önemli dökümanlardan biridir. Bu araştırma önerisinde araştırmanızda hangi soruları nasıl cevaplayacaksınız kısmını iyi doldurmanız önemlidir ve literatürü ciddi bir şekilde gözden geçirmek başvuru kabulü için çok önem taşımaktadır. Her bölüm için bu araştırma öneri formatı farklı olup, bu dökümantasyonun hazırlanması ve süpervizörlerle iletişime geçme noktasında bizlerden destek alabilirsiniz. Ek olarak, alanında ön plana çıkmış hocalardan alacağınız akademik referans mektupları da kabul sürecine önemli katkı sağlamaktadır. Kanada’da doktora eğitimi kabulü için yazmanız gereken niyet mektubu (personal statement) kısa ve öz olup, neden bu üniversite ve hocayı seçiyorsunuz sorularına iyi cevap verilmelidir.

Kanada’da Doktora eğitimi süresince öğrenciler okulun sunduğu şartlara göre çalışma hakkını elde ederler. Kendi alanlarıyla ilgili veya diğer alanlarda öğrenciler çalışma şansına sahip olup kendi cep harçlıklarını eğitim döneminde çıkarma şansına sahiptirler. Aynı zamanda doktora eğitim süresinin uzunluğundan dolayı birçok öğrenci burs imkanlarını araştırmaktadır ve burs olanağıyla doktora eğitimine başlamak istemektedir. Bu süreçte birçok farklı burs türünde bu süreci Myeducoach Yurtdışı Eğitim’in profesyonel danışmanlığıyla yönetip doktora eğitimi süreçlerinde burs olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kanada’da Eğitim Sistemi

Özgürlükçü eğitim sistemi ve sürekli yatırım alıp gelişen Üniversiteleriyle Kanada eğitim sistemi dünya standartlarında eğitimi benimsemiş bir ülkedir. Çoğu zaman Kanada uluslararası araştırmalara ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan çalışmalara göre en güvenli ve yaşam standardı en yüksek ülke olarak en önde gelmektedir. Öğrencilere eğitim süresince tanınan çalışma izni ve eğitim bitiminde kullanacakları üç yıllık çalışma izinleri öğrencilerin Kanada’yı tercih etmede en önemli sebeplerin başında da gelmektedir. Bu eğitim sistemiyle yetişen öğrenciler elde ettikleri eğitimi günlük yaşamda hem öğrenciyken hem de mezuniyet sonrası değerlendirmektedir.

Kanada’da üniversiteler akademik yılda 3 ana dönemde eğitimlerini gerçekleştirmektedir. İlk yarıyıl Eylül ayında başlayıp Aralık sonuna kadar sürmekte, ikinci yarıyıl ise Ocak ayından Nisan’a kadar devam etmektedir. Üçüncü yarıyıl diye adlandıracağımı yaz döneminde ise öğrenciler Mayıs ile Temmuz arasında eğitimlerine devam etmektedirler. Kanada eğitim sistemi öğrencilerin öğrenmeye ve araştırmaya dayalı altyapıyı sağlayan en kaliteli eğitim sistemlerinin başında gelmektedir.

Peki Neden Kanada’da Eğitim düşünmeliyim?

Dünya Üniversite sıralamalarına bakıldığında dünya çapında olan üniversiteler Kanada’da bulunmaktadır. Kanada Üniversiteleri çok yüksek standartlara sahip olduğundan eğitimde yapılan dünya sıralamalarında kendilerinin karşılaştırılamayacak olduklarını düşünmektedir. Buna rağmen Dünya Üniversiteleri sıralamasında; dünya tarafından kabul gören bu gözde üniversitelerden bazıları şu şekildedir; University of Toronto, University of British Columbia, Mcgill University, McMaster University, University of Alberta, University of Victoria, York University.

Bunun yanı sıra son teknolojik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarıyla ve dünyaca meşhur olan akademik kadrolarıyla Kanada’da eğitim sistemi öğrencilere yurtdışı eğitimde ileri derecede bir nitelik kazandırmaktadır. Uluslararası öğrencileri ve araştırmaya odaklı olan Kanada Üniversiteleri’nde okumak öğrencilerin dünya vatandaşı olmasını sağlamaktadır. 

Kanada’da Üniversite eğitimi ve Kanada Üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofisini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.