ÇEKYA ÜNİVERSİTELERİ

 

Çek üniversiteleri dünyanın en prestijli eğitim kurumları arasındadır ve her yıl binlerce öğrencinin deneyimi bir Çek üniversitesinde eğitim almanın faydalarını doğrulamaktadır. Çekya’da Eğitim almanın başlıca avantajlarından biri, Çek dilinde ücretsiz eğitim alma fırsatının yanı sıra İngilizce eğitim de nispeten düşük maliyetlidir. 

 

Çekya’da Lisans Eğitimi 

• Çekya üniversiteleri, üç düzeyde İngilizce öğretilen birçok lisans programı sunmaktadır:
• Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora ile yaşam boyu öğrenme kursları. Çoğu uluslararası öğrenci, yüksek lisans veya tam zamanlı doktora programlarını tamamlamak için Çek Cumhuriyeti’ne gelir. Tıp ve eczacılık araştırmaları bu alanların en popülerleri arasında sayılmaktadır.
• Çekya Avrupa Birliği üyesidir. Çekya’da aldığınız eğitim sonucunda uluslararası geçerliliğe sahip olan bir diplomaya sahip olursunuz.
• Çekya Üniversiteleri, dünyaca ünlü eğitim veren okullar sıralamalarındaki ilk 1000 okul içerisinde yer almaktadır.
• Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden, lise diploma puanı, transkriptiniz ile istediğiniz Çekya Üniversitelerinde eğitiminize başlayabilirsiniz.
• Çek Cumhuriyeti’nde çoğunlukla lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer. Amerikan sistemindeki lisans eğitimi 4 yıl, bazı yüksek lisans ve MBA programları sadece bir yıl sürebilir.
• Çek Cumhuriyeti’nde hemen hemen her yerde Çekçe eğitim ücretsizdir, öncesinde yoğun olarak Çek üniversiteleri hazırlık kurslarına gitmeniz gerekmektedir.

 

Çekya’da Yüksek Lisans Eğitimi 

Tüm devlet üniversiteleri ve çoğu özel yüksek öğretim kurumu, tamamlanması 1-2 yıl süren yüksek lisans programları sunar. Çoğu üniversite, lisans dereceleriyle aynı veya ilgili uzmanlığa sahip yüksek lisans programları için öğrencileri kabul eder. Ancak, bu katı bir gereklilik değildir. Öğrenciler, Yüksek Lisans derecelerinde başka bir uzmanlık okumak isterlerse, ilgili giriş sınavlarına girmeleri gerekebilir. Yabancı üniversitelerden alınan lisans derecelerinin Çek Cumhuriyeti’nde kabul edilebilmesi için tasdikli olması gerekir. Çoğu üniversite artık kabul sürecinin bir parçası olarak nostrifikasyon hizmeti sunmaktadır.

Bazı öğrenciler uzmanlıklarını değiştirmek ve başka bir Yüksek Lisans derecesi için çalışmak için Çek Cumhuriyeti’ne gelirler, buna da izin verilir ve aynı kurallar geçerlidir – bir devlet üniversitesinde Çekçe olduğu ve tüm kabul koşulları karşılandığı sürece eğitim ücretsizdir.

 

Çekya Üniversiteleri Başvuru Şartları

• İngilizce eğitim almak istiyorsanız, İngilizce hazırlık eğitimi ve destek alabilirsiniz. (Bazı bölümler tarafından IELTS, TOEFL gibi sınavlarda bazı dereceler istenebilmektedir.)
• Çekçe ücretsiz eğitim almak istiyorsanız, Çekçe hazırlık eğitimi alıp ücretsiz bir şekilde lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.
• Bazı Çek üniversiteleri ve bölümleri (tıp, mühendislik gibi genelde) tarafından öğrenci kabulü için mülakatlar yapılabilmekte ve bazıları için Çek Cumhuriyeti’ne birebir gelmeniz gerekebilmektedir.
• Öncesinde Çek okullarında eğitim almadıysanız, diploma denkliğiniz istenebilmektedir.

 

Çekya’da Foundation Programları

Prag’da hem Çek hem de Avrupa üniversitelerine başvuranlar için hazırlık dönemi olarak adlandırılabilecek Foundation ve yabancı dil programları bulunmaktadır. Bu foundation ve dil programları ile Çekya’daki herhangi bir özel ve devlet üniversitesine kabul şansınızı önemli ölçüde artırırsınız.

Bu amaçla MSM Academy çok çeşitli kurslar ve programlar sunar. MSM Academy üniversiteye hazırlık dil kursları, uluslararası sınavlara hazırlık ve geçme, yaz kampları, tatil programları, tıp diplomasının onaylanmasında yardımcı ve bireysel dersler gibi programlar sunmaktadır.

Foundation programları ile üniversitenizin gerektirdiği dersler için gerekli hazırlık kurslarını seçme imkanı sunulmaktadır. Tıp, teknik ve diğer özel uzmanlıklara başvuran adaylar için, örneğin MudrStart öğretim görevlileri – tıp öğrencileri ve gerçek doktorlar tarafından yürütülen ek dersler sunmaktadır.

Hazırlık kursları İngilizce ve Çekçe olarak verilmektedir. Msm Academy öğretim görevlileri, yabancılara öğretme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip anadili İngilizce olan kişilerdir.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Çekya’da bulunan Üniversitelerin danışmanlığını yapmaktayız. Okul seçimi süreçlerinden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden öğrencilerimizin yurtdışında eğitiminin başlamasına kadar ki tüm süreç boyunca öğrencilerimize destek vermekteyiz. Sunduğumuz profesyonel danışmanlıkla öğrencilerimizin yurtdışı eğitim sürecindeki memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktayız. Çekya’da üniversite eğitimi ve Çekya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz