İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere'de Lise EğitimiKaliteli ve üst düzey eğitimi ile öğrencilerin tercih listelerinin başında gelen İngiltere Üniversiteleri’ne talep arttıkça başvuru ve kabul şartları daha eleyici ve seçici bir hal almıştır. Bu üniversitelerden kabul almak için diğer adaylar arasında sizi parlatacak şeylerden biri de Lise eğitiminizi de İngiltere’de tamamlamış olmanız olacaktır. İngiliz eğitim sistemine adapte olmuş olmanız, lise eğitiminiz sırasında daha da iyi bir hale gelen İngilizce seviyeniz ve tüm dünyada geçerli bir müfredatta aldığınız dersler sizin için kabul dönemini rahatlatacaktır.

Tabii ki İngiltere’de lise eğitiminin size tek katkısı akademik açıdan olmayacaktır. Daha küçük yaşta farklı bir ülke, farklı bir kültüre adapte olmak, yeni bir dil konuşmaya başlamak, uluslararası arkadaşlıklar edinmek ve onlarla beraber ders almak sizi olgunlaştıracak ve geliştirecektir.

 

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİM SİSTEMİ

İngiltere’de zorunlu eğitim 11 yıl, zorunlu lise eğitimi ise 2 yıldır. Öğrenciler lise eğitimlerinin ilk iki yılında, 14-16 yaş aralığında GCSE (General Certificate of Secondary Education) programını tamamlarlar. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler zorunlu olmamakla birlikte A LEVEL ya da tercihe göre IB diploma programlarına devam edebilirler ve başarı puanlarına göre üniversitelere başvurabilirler.

Peki Türk öğrenciler için süreç nasıl işliyor? Türk öğrenciler, Türkiye’de 8.sınıfı tamamladıktan sonra lise eğitimlerine direkt İngiltere’de başlayabilecekleri gibi not ortalaması yüksek öğrenciler Türkiye’de 9.sınıfı bitirip hızlandırılmış GCSE programını 1 yılda tamamlayarak yine tercihlerine göre A LEVEL ya da IB programlarına devam edebilirler. Direkt A LEVEL programına başlayabilmek için Türkiye’de 10.sınıfı bitirmiş ve 16 yaşı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

 

İNGİLTERE LİSE TİPLERİ

İngiltere'de Lise EğitimiTürk öğrencilerin tercih edebileceği liseler; özel liseler ve devlet liseleri olarak ikiye ayrılır. Özel liseler ve devlet liseleri arasında maliyet açısından oldukça fazla fark vardır. Özel liselerin eğitim ücretleri oldukça yüksektir. Bu liseler için en küçük kabul yaşı 14 iken devlet liseleri için bu sınır 16 yaştır. Liselerde sunulan konaklama seçenekleri genellikle aile yanı ya da özel yurtlar olmaktadır. Devlet liseleri daha büyük çoğunlukta aile yanı konaklama sunmaktadır. Özel liseler ise daha çok özel yurt konaklaması sağlamaktadır. Bu da tabii ki aradaki fiyat farkını oluşturan temel sebeplerdendir.

 

İNGİLTERE LİSE DİPLOMA DERECELERİ

GCSE (General Certificate of Secondary Education)

GCSE, 14-16 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış Ortaöğretim Genel Eğitim sertifika programıdır. İngiltere’de lise eğitimi 16 yaşına kadar zorunludur. Program kapsamında öğrenciler eğitimleri boyunca en az 8 farklı alandan ders alırlar. GCSE; genellikle İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da verilen bir akademik sertifikadır. GCSE sertifikasını alan öğrenciler A LEVEL ya da IB programlarına devam edebilir ve aldıkları başarı puanlarıyla üniversitelere başvurabilir.

IB (International Baccalaureate)

IB; dünya çapında üniversiteler tarafından kabul edilen, uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programıdır. 16 – 19 yaş aralığındaki öğrenciler için hazırlanmıştır ve eğitim iki yıl sürmektedir. Avrupa üniversiteleri tarafından sunulan kabul şartlarında daha çok yer almaktadır.

A LEVEL

A Level, 2 yıl süren bir üniversite hazırlık programıdır fakat 1 yıl süren ‘Fast Track’ program da mevcuttur. Bu, ilgilendiğiniz ana bilim dalınızla ilgili daha ileri seviye dersler aldığınız bir programdır. Program kapsamında üniversitede okumak istediğiniz bölüme dair en az 3 en fazla 5 ders alabilirsiniz. Bu aldığınız ileri seviye dersler sayesinde üniversite başvurunuzda alanınızda yetkin olduğunuzu gösterebilir ve İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden kabul alma şansını yakalayabilirsiniz.

 

KONAKLAMA İMKANLARI

Tercihinize ve yetkinliklerinize göre İngiltere’de lise deyince özel liseler ve devlet liseleri olmak üzere iki temel seçeneğiniz mevcuttur. Aynı şekilde konaklama için okullar tarafından sunulan seçenekler de çoğunlukla iki tanedir. Devlet liseleri tarafından anlaşmalı ve iletişim halinde oldukları ailelerle aile yanı konaklama sunulmaktadır. Özel liselerde ise çoğunlukla özel yurtlarda konaklama imkanı sunulmaktadır. Bunların yanı sıra kampüsleri içinde konaklama sağlayan yatılı okullar da bulunmaktadır.

Küçük yaşta ailelerinden ayrılan öğrencilerin sürece daha kolay adapte olması, İngiliz kültürünü yakından tanıması ve ev sıcaklığında yaşayıp eğitim alması hem önerilen hem de öğrenciler tarafından da daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

 

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Kaliteli eğitime lise düzeyinden başlamak isteyen öğrenciler için İngiltere liselerinin bazı şartları vardır.
Bunlardan ilki yaş sınırıdır. İngiltere’de lise eğitimine başlamak isteyen öğrencinin özel liseler için 14, devlet liseleri için ise 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani, 10. Sınıf Türkiye’de tamamlanmış olmalıdır.

Diğer bir şart ise öğrencinin Türkiye’deki not ortalamasının 80 ve üzerinde olmasıdır. Öğrencilerin başarı puanı başvurularda dikkat çeken bir unsurdur.
İngiltere’de lise eğitimi alacak öğrencinin ayrıca belirli bir seviyenin üzerinde dil yeterliliğini kanıtlaması istenmektedir. Bu seviye de UKVI IELTS’ den alınacak en az 4,5 seviyesinde bir skora denk gelmektedir.

İngiltere’nin lise sınavı olan UKiset (UK Independent School’s Entry Test) sınavından alacağınız skor da başvuru belgeleri arasında sunulmaktadır. Bu sınava ek olarak bazı liseler kendi sınavlarını da yapabilmektedir.

Belirtilenlerin dışında okulların okuldan okula değişen kabul koşulları olabilmektedir. Eğer varsa bunları da yerine getiriyor olmanız gerekecektir.

Listeleyecek olursak;
– 100 üzerinden minimum 80 not ortalaması
– UKVI IELTS’ den en az 4,5 skoru
– UKiset sınav skoru
– Yaş sınırı
– Varsa ekstra koşullar

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

İngiltere'de Lise Eğitimi– Transkript
– Referans Mektupları
– Niyet Mektubu
– IELTS sonucu
– UKiset sonucu
– Pasaport

 

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİM FİYATLARI

İngiltere’de lise eğitim ücretleri okuldan okula oldukça değişiklik göstermektedir. Okulun konumu, seçilen konaklama yöntemi de fiyatlar konusunda etkili olmaktadır. Genel bir fiyatlandırma belirtecek olursak £15.000 – £35.000 aralığında seyretmektedir diyebiliriz. Detaylı fiyatlandırmalar için başvurmak istediğiniz okuldan bilgi almak gerekmektedir.

 

İNGİLTERE LİSE BURSLARI

İngiltere’de devlet liselerinde dahi eğitim ücretlidir. Buna rağmen İngiltere liseleri burslar konusunda oldukça bonkördür. Bu kısımda değerlendirilen en önemli özellik ne kadar iyi bir öğrenci olduğunuzdur. Ayrıca mülakatlarda başarılı olmak için oldukça iyi İngilizce seviyesi de ihtiyaçlarınız arasındadır.

 

İNGİLTERE LİSE EĞİTİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

İngiltere’de lise eğitimi kaç yıl sürüyor?

İngiltere’de zorunlu eğitim süresi 11 yıldır. Lise eğitiminin ilk iki yılı zorunludur. Bu iki yılda öğrenciler GCSE (General Certificate of Secondary Education) programını tamamlarlar. GCSE eğitimi sonrası üniversiteye devam etmek isteyen öğrencilerin A LEVEL ya da IB gibi diploma programlarını tamamlamaları gerekmektedir. A LEVEL ve IB programlarının eğitim süresi genellikle 2 yıldır. Üniversiteye devam etmek istemeyen öğrenciler için de meslek eğitimleri verilen programlar bulunmaktadır.

İngiltere’de lise eğitimimi alırken nerelerde konaklayabilirim?

İngiltere’de devlet liseleri büyük çoğunlukla aile yanı konaklama sunmaktadır. Bunun dışında yatılı okullar ve özel yurt imkanları da bulunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler hangi okullarda okuyabilir?

Uluslararası öğrenciler İngiltere’de lise eğitimlerini tercihlerine ve yeterliliklerine bağlı olarak devlet liseleri ya da özel liselerde eğitim alabilirler.

İngiltere liseleri hangi diplomayı veriyor?

İngiltere’de lise eğitiminin ilk iki yılını bitiren öğrenciler GCSE diplomasını almaya hak kazanırlar. Ayrıca A Level ya da IB programlarını tamamlayanlar A Level sertifikası ve IB diploması alırlar.

İngiltere’de lise eğitimi almak için hangi sınavlara girmem gerekiyor?

UKiset (UK Independent School’s Entry Test), İngiltere liselerine giriş sınavıdır. Bunun yanında dil yeterliliğinizi de kanıtlamanız istenmektedir. IELTS, en çok tercih edilen dil yeterlilik sınavıdır.

İngiltere’de lise eğitimi ücretsiz mi?

İngiltere’de eğitim ücretlidir. Ancak çeşitli burs imkanları sunulmaktadır.

İngilizce seviyem önemli mi?

İngiltere liseleri başvuru kabul şartı olarak IELTS sınavından minimum 4,5 seviyesi beklemektedir.

İngiltere’den aldığım diplomanın MEB denkliği var mı?

İngiltere liseleri başvuru kabul şartı olarak IELTS sınavından minimum 4,5 seviyesi beklemektedir.

İngiltere’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra üniversiteye direkt geçiş yapabilir miyim?

İngiltere’de lise eğitiminin zorunlu kısmı olan GCSE programını tamamladıktan sonra üniversitelere başvurabilmek için ayrıca A LEVEL ya da IB diploma programlarını bitirmeniz gerekmektedir. Bu eğitimleri aldıktan sonra İngiltere’nin en köklü üniversiteleri için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Siz de bu yolculuğa başlamak için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.