Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Macaristan'da EğitimMacaristan, uluslararası öğrenciler için heyecan verici, çeşitli ve güvenli bir yer. Harika üniversiteler, yüksek yaşam kalitesi ve düşük maliyetlerle Macaristan’da eğitim almanın bir bir çok avantajı bulunmaktadır. 

Macar yüksek öğrenimi, 650 yıldan fazla bir süredir akademik mükemmelliği temsil etmektedir. İlk üniversite 1367’de Macaristan’ın güney bölgesi Pécs’te kuruldu. Bugün, Macaristan’da küçük uygulamalı bilimler üniversitelerinden en iyi araştırma üniversitelerine kadar 65 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır.

Macaristan, Orta/Doğu Avrupa’da yer almakta olup, örneğin Batı’da Avusturya ve Doğu’da Romanya ile sınır komşusudur. 3 milyonu başkent Budapeşte’de olmak üzere yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Diğer önemli öğrenci şehirleri Szeged, Pécs ve Debrecen’dir.Ülke genelinde düzinelerce üniversite, tamamen İngilizce olarak öğretilen programlar sunmaktadır. Tüm akademik disiplinlerde, uluslararası öğrenciler için yüzlerce İngilizce eğitim programı mevcuttur. Bu dereceler Avrupa Bologna şemasını takip eder ve Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde tanınır.

Yüksek öğretim çalışmaları, egyetem (üniversite) ve főiskola (kolej) olmak üzere iki tür yüksek öğretim kurumunda sunulur; her ikisi de üç eğitim döngüsünün tümünde kurslar sunabilir: Lisans kursu, Yüksek Lisans kursu ve Doktora kursu.

 

Macaristan’da Yaşam ve Sosyal Aktiviteler

Macaristan inanılmaz bir öğrenci hayatı sunuyor. Öğrenciler gündüzleri kafeler, lokantalar ve kütüphaneler akınına uğruyor. Ülkede birçok yer sadece geceleri hayat buluyor.Macaristan'da Eğitim Şehirde uluslararası öğrenciler için sosyalleşme merkezleri olarak hizmet veren çok sayıda kulüp, canlı müzik mekanı ve bar bulunmaktadır. İnsanlarla tanışmak oldukça kolay olduğu için Macaristan’da yalnız hissetmek imkansız. Bir öğrenci değişim programı sırasında bile bir veya iki sömestr geçirmek, sizi besleyecek bir sürü deneyimle hayrete düşürecektir. Macaristan’daki insanlar çok çalışıyor.

On altı yaşını doldurmuş her öğrenci aynı asgari ücret ve garantili asgari ücret kuralları ile öğrenci işçi olarak çalışabilir. Geçici işlerin süresi kanunda belirtilmiştir ve takvim yılı veya ayı veya gününe bağlıdır. Çalışma günlerinin toplamı, bir yıl içinde doksan, bir ay içinde on beş günden fazla olamaz. Macaristan’da işverenler iyi bir akademik geçmişi ve bilgisayar becerilerini bir işte önemli unsurlar olarak dikkate alırlar. Seçim sürecindeki en önemli unsur mülakattır.

Yönetici pozisyonları için İngilizce gereklidir. Uluslararası adaylarla yapılan mülakatların çoğu İngilizce yapılır. Şirketlerin çoğu çok uluslu şirketlerdir ve psikolojik testler yapan bazı değerlendirme merkezleri de vardır. Macaristan, 1990’ların başında komünizmden koptuktan sonra hala kendi kimliğini oluşturmaya çalışan ılımlı bir ekonomiye sahip. Özel sektör, madencilik, metalurji, inşaat, tekstil ve araç imalatı ana sektörlerdir.

 

Peki Neden Macaristan’da Eğitim düşünmeliyim?

• Macaristan, yabancı öğrenciler için birçok eğlenceli deneyime sahip, çeşitliliğe sahip, çok kültürlü bir ülkedir.
• Macaristan, ülkenin Avrupa Birliği üyesi ve aynı zamanda bir Schengen Devleti olması nedeniyle eğitim almak için harika yerlerden biridir.
• Macaristan’daki öğrenim ücreti, Avrupa’nın diğer bölgelerine kıyasla nispeten uygun. Ayrıca, yaşam maliyetleri Avrupa’nın geri kalanına kıyasla nispeten düşüktür.
• Macaristan, üniversite öğrencileri için yurtdışında en çok aranan eğitim yerlerinden biri olmayabilir, ancak kültürel zenginliği ve uluslararası fırsatları oldukça göz ardı ediliyor. Dersler %100 İngilizce olarak alınır, ancak öğrenciler ülke içinde kolay iletişim için yine de Macarca öğrenmek zorunda kalacaklardır. Böylece öğrenciler dünyanın diğer ülkelerinin diğer kültürleriyle kolayca baş edebilirler.
• Macaristan’da IELTS veya TOEFL olmadan eğitim alabilirsiniz.
• Diplomalar sonuç olarak Avrupa Birliği’nin her yerinde kabul edilmektedir. Yüksek öğretim, bazı durumlarda yüzlerce yıldır faaliyet gösteren kurumlarla güçlü geleneklere sahiptir. Macaristan kalmak için güvenli bir ülkedir.
• Öğrencilere inanılmaz bir deneyim sunan ülkede çok sayıda etkinlik ve festival devam ediyor. Dünyanın her yerinden insanlarla tanışabileceğiniz uluslararası bir şehir. Kendi ülkenizden insan bulmanız zor olmayacaktır. Tüm üniversitelerin bir tür öğrenci birliği veya uluslararası öğrencilerin sosyalleşmelerine yardımcı olan yerel bir arkadaş sistemi vardır.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi ve Macaristan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.