Çekya’da Üniversite Eğitimi

çekya'da EğitimÇek üniversiteleri dünyanın en prestijli eğitim kurumları arasındadır ve her yıl binlerce öğrencinin deneyimi bir Çekya’da eğitim almanın faydalarını doğrulamaktadır. Çekya’da Eğitim almanın başlıca avantajlarından biri, Çek dilinde ücretsiz eğitim alma fırsatının yanı sıra İngilizce eğitim de nispeten düşük maliyetlidir.

Çekya her yıl dünyanın her yerinden ortaçağ mimarisine hayran olmak, huzurlu doğanın tadını çıkarmak ve sıcakkanlı insanlarla iletişim kurmak için buraya gelen birçok turisti kendine çekmektedir. Ayrıca, Avrupa’nın kalbinde yer alan bu ülke, sadece meraklı gezginler için değil, aynı zamanda eğitim ve uluslararası şirketlerde istihdam için de popüler bir yer. Çekya neden herkesin ilgisini bu kadar çekiyor?

Çekya, geçen yıl Çek üniversitelerine kayıtlı 60.000’den fazla yabancı öğrenci ile uluslararası eğitim için giderek daha popüler bir destinasyon haline gelmektedir. Bu nedenle 2018’de yabancı öğrenciler, Çek yüksek öğretim kurumlarına kayıtlı toplam öğrenci sayısının yaklaşık %15’ini oluşturuyordu.

Bireysel üniversiteler arasındaki sınır ötesi işbirliğinin gelişmesi ve AB içinde Giderek daha popüler hale gelen Erasmus programı kapsamında, son akademik yılda yaklaşık 11.000 yabancı öğrenci Çekya’ya gelmiştir.

Çekya’da Yaşam ve Sosyal Aktiviteler

çekya'da EğitimTüm ülke ve özellikle Prag, rahatlık, yavaşlık, sakinliği sever. Çekler sürekli acele etmekten hoşlanmazlar, hafta sonları aileleriyle geçirmeyi veya doğada dinlenmeyi tercih ederler. Çekler tatillerini büyük bir sırt çantası ile dağlarda, milli parklarda veya ülkenin diğer bölgelerindeki akrabaları ile harcarlar. Çekya mükemmel yol kalitesine ve bisiklet altyapısına sahiptir bu yüzden yaz aylarında bisiklet sürmek çok popülerdir. Çekya’nın her köşesinde muhteşem eski kaleler ve kaleler, müzeler, soyluların malikaneleri ve Avrupa tarihinin ünlü insanlarını bulabilirsiniz. Ülke iyi gelişmiş iç turizme sahiptir, doğanın güzelliği dünyanın yarısını seyahat edenleri bile etkileyecektir. Ayrıca Çekya’da çeşitli sergi ve performanslara sahip inanılmaz sayıda tiyatro, sinema ve müze vardır. Prag’da sadece şehri dolaşarak modern sanatı ve Avrupa mimarisinin tarihini inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Çekya’da Konaklama


• Çekya’da diğer tüm giderler gibi konaklama giderleri de ekonomiktir. Genel olarak öğrenciler üniversitelerin kendilerine ait yurtlarında konaklama seçeneklerine bakmaktadırlar. Yurtlarda odalar 2 ya da 3 kişiliktir. Yurt ücretleri aylık 200 ila 350 euro arasında değişmektedir.
• Ev kiralayarak da öğrenciler Çekya’da konaklayabilirler. Özellikle ilk yıldan sonra ev kiralama yolu öğrenciler arasında yaygın olarak tercih edilmektedir.

Peki Neden Çekya’da Eğitim düşünmeliyim?

Konum;

Çekya, küçük bir ülke olmasına rağmen, elverişli bir konuma sahiptir: Avrupa’nın kalbinde yer alır, Almanya, Polonya, Slovakya ve Avusturya ile sınır komşusudur. Macaristan, İtalya, Slovenya ve Ukrayna birkaç saatlik sürüş mesafesindedir. Ayrıca, ülke sadece Avrupa Birliği üyesi değil, aynı zamanda vizesiz serbest dolaşım, pasaport kontrolü ve çeşitli komşu kültürleri keşfetmek ve seyahat etmek için sonsuz fırsatlar anlamına gelen Schengen bölgesinin bir parçasıdır.


Kültür ve Tarih;

Çekya, Slav ve Germen kültürünün harika bir karışımıdır. Yüzyıllar boyunca, ülke Avusturya imparatorlarının yönetimi altındaydı, ancak tarihi yolu, kendi Çek mirasının komşularının kültüründen daha düşük olmayacak şekilde gelişti. Çekya hükümeti, Alman, Avusturya ve Slav dillerine eşit değer vererek, geçmiş yüzyılların maddi ve entelektüel mirasının tüm çeşitliliğini sürekli olarak korumaya özen göstermektedir.


İstiktar ve Güvenlik; 

Tüm yabancı öğrenciler ve turistler, neşeli ve görkemli Çek polis memurlarına hayrandır. Burada sabaha kadar güvenle yürüyebilir ve güvenliğinizden korkmazsınız. Ayrıca, Çekya’da 7/24 programa göre çalışan uygun bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır. Çek ekonomisi başarılı bir şekilde gelişiyor, işsizlik oranı minimumda.

Prestijli Eğitim 

Çekya’da okumak için kendinizi tek bir şeyle sınırlamanız gerekmeyecek: Prag’daki en eski Charles Üniversitesi, Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi ve uluslararası ortaklarla aktif olarak işbirliği yapan daha birçok üniversite . Ayrıca, burada birçok uzman ve tıp üniversitesi bulacaksınız. Ve en önemlisi, Çekçe okumak hem Çek hem de yabancı öğrenciler için ücretsizdir. Bununla birlikte, İngilizce okumak da size çok ucuza mal olacak.

Bolonya Sistemi 

Çek üniversiteleri, ülkeler arasında sürekli bir değişimin olduğu üniversitelerin organizasyonu olan Bologna sisteminin yüzyıllara dayanan geleneklerini takip ediyor. Sistemin ana fikri, en çeşitli bilimsel ve kültürel deneyimi elde etmek için üniversiteden üniversiteye Avrupa’da özgürce hareket etmektir. Herhangi bir lisenin öğrencisi olarak Erasmus, Erasmus + ve diğer öğrencilerin değişim programlarına erişebilirsiniz.


Uygun Yaşam Maliyetleri

Çekya her zaman rahat, heyecan verici ve ekonomik bir seyahat destinasyonu ile ilişkilendirilir, ancak burada yaşamak da oldukça ekonomiktir. Konut ve ürünler için düşük fiyatlar ve çok sayıda öğrenci indirimi herkesi memnun edecektir.


Çalışma İzni

Çekya, Avrupa’nın en yüksek yaşam standartlarından birine ve düşük fiyatlara sahip bir ülke olmasıyla da ünlüdür. Öğrenci vizesi ile resmi olarak haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz ve üniversiteler büyük burslar sunar. Örneğin, Prag’da bir kafede sıradan bir barista maaşı 20-28 bin krondan (780-1063 euro) başlıyor.

 

Çekya Üniversiteleri Başvuru Şartları

çekya'da Eğitim• İngilizce eğitim almak istiyorsanız, İngilizce hazırlık eğitimi ve destek alabilirsiniz. (Bazı bölümler tarafından IELTS, TOEFL gibi sınavlarda bazı dereceler istenebilmektedir.)
• Çekçe ücretsiz eğitim almak istiyorsanız, Çekçe hazırlık eğitimi alıp ücretsiz bir şekilde lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.
• Bazı Çek üniversiteleri ve bölümleri (tıp, mühendislik gibi genelde) tarafından öğrenci kabulü için mülakatlar yapılabilmekte ve bazıları için Çek Cumhuriyeti’ne birebir gelmeniz gerekebilmektedir.
• Öncesinde Çek okullarında eğitim almadıysanız, diploma denkliğiniz istenebilmektedir.

 

Çekya’da Foundation Programları 

Prag’da hem Çek hem de Avrupa üniversitelerine başvuranlar için hazırlık dönemi olarak adlandırılabilecek Foundation ve yabancı dil programları bulunmaktadır. Bu foundation ve dil programları ile Çekya’daki herhangi bir özel ve devlet üniversitesine kabul şansınızı önemli ölçüde artırırsınız.

Bu amaçla MSM Academy çok çeşitli kurslar ve programlar sunar. MSM Academy üniversiteye hazırlık dil kursları, uluslararası sınavlara hazırlık ve geçme, yaz kampları, tatil programları, tıp diplomasının onaylanmasında yardımcı ve bireysel dersler gibi programlar sunmaktadır.

Foundation programları ile üniversitenizin gerektirdiği dersler için gerekli hazırlık kurslarını seçme imkanı sunulmaktadır. Tıp, teknik ve diğer özel uzmanlıklara başvuran adaylar için, örneğin MudrStart öğretim görevlileri – tıp öğrencileri ve gerçek doktorlar tarafından yürütülen ek dersler sunmaktadır.

Hazırlık kursları İngilizce ve Çekçe olarak verilmektedir. Msm Academy öğretim görevlileri, yabancılara öğretme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip anadili İngilizce olan kişilerdir.

Çekya’da üniversite eğitimi ve Çekya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.