Work and Study

irelandWork and Study, katılımcıların İngilizce dil eğitimi alırken hem geçimlerini sağlamaları hem de birikim yapabilecekleri bir programdır. Bu programının amacı katılımcıların farklı bir ülkenin kültürüyle tanışmanın heyecanını yaşarken, İngilizce dil eğitimi almalarını sağlamaktır.

Work and Study (WAS) programı, Work and Travel (WAT) programıyla sıkça karıştırılmaktadır. Ancak WAT programı sadece Amerika’da geçerli bir programdır ve WAS programıyla hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. WAT programı ortalama 3 ay sürer ancak WAS programı için ise süre ülkelere göre değişkenlik göstermekle birlikte 12 ile 76 hafta arasında değişmektedir.

BU PROGRAM İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULAR ŞUNLARDIR:


-Bu programa İngilizce Dil Kursu dahildir.

-Katılımcılar bu programın sonunda Türkiye’de de geçerliliğe sahip olan CV’lerine ekleyebilecekleri uluslararası bir sertifikaya sahip olmaktadırlar.

-Work and Study programı 4 ülkede geçerlidir. Bu destinasyonlar İrlanda,Dubai,Yeni Zelanda ve Avustralya’dır. Türkiye’ye yakın olması ve ana dilinin İngilizce olmasından dolayı İrlanda bu program bünyesinde en çok tercih edilen ülke konumundadır.

-Work and Study programının süresi katılımcının isteğine göre belirlenmektedir. Herhangi bir dönem kısıtlaması bulunmamaktadır, tercih ettiğiniz dönemde programa katılabilirsiniz.

İRLANDA’DA WORK AND STUDY

Eğitim alırken bir yandan çalışmak ve gelecekteki kariyer fırsatlarınızı çoğaltmak isterseniz Work and Study programını İrlanda’da deneyimlemek, İrlanda’nın doğa harikalarını keşfetmek, İrlanda’daki yerel yaşantıyı kısa süreliğine de olsa sürdürmek için mükemmel bir fırsat!

Bu programı tercih ederek 8 ay boyunca İrlanda’da ikamet etmenizi ve çalışma izni almanızı sağlayan bir Çalışma ve Eğitim Vizesi alabilirsiniz (Vize en fazla iki kez yenilenebildiği için toplamda work and study programını 3 kez yani en fazla 2 yıl bu deneyimi İrlanda’da yaşayabilirsiniz.).

İrlanda’nın ana dili İngilizce olduğundan İngilizce seviyenizi büyük ölçüde ilerletebilir ve programı sürdürdüğünüz süre boyunca yarı zamanlı (part-time) işlerde çalışarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

WORK AND STUDY myeducoachİrlanda’da Work and Study programı, 25 hafta süren eğitimlerden oluşur. Program haftada 15 veya daha fazla ders saatinden oluşabilmektedir. 25 haftalık eğitim programının sonunda katılımcıların IELTS, Cambridge FCE, TIE veya CAE gibi uluslararası kabul gören bir sınava girmeleri gerekmektedir.

Bu programa kayıt olan öğrenciler, eğitimleri sırasında haftada 20 saat ve belirli tatil dönemlerinde haftada 40 saate kadar çalışabilmektedirler.

İrlanda Hükümeti, 25 hafta dil kursu almak üzere Work and Study programına katılanlara 8 hafta ekstra olarak İrlanda’da yaşama ve çalışma imkanı sunmaktadır. Böylece İrlanda’nın her anlamda tadını çıkarabileceğiniz toplamda 33 haftanız olacaktır.Üstelik son 8 haftalık süreçte İrlanda Konsolosluğu dil okuluna gitmeseniz de (isterseniz gidebilirsiniz) size haftada 40 saat çalışma iznini hediye etmektedir.

İRLANDA’DA HEM ÇALIŞIP HEM DE DİL EĞİTİMİ ALMAK İÇİN GEREKLİLİKLER 

-AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olmak

-18 yaşından büyük olmak

-Work and Study programına dahil olan öğrenciler geçerli bir göçmenlik damgası (immigration stamp 2) iznine sahip oldukları takdirde Haziran,Temmuz,Ağustos ve Eylül aylarında ve 15 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında haftada 40 saat çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Geri kalan zaman dilimlerinde Göçmenlik İzin Damgası 2’ye sahip olan Work and Study katılımcıları haftada 20 saat çalışabilmektedirler. Çalışma izni göçmenlik izni sona erdiğinde durmaktadır.

LİSANS EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİLERİN GEÇİCİ ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLDUĞU DURUMLAR;

-Yılda en az 25 hafta boyunca eğitim görüyor olmak

-Günde en az 15 saat eğitim alıyor olmak

-GNIB’ye kayıtlı olmak (GNIB kart başvuru ücreti 300€’dur.)

-NFQ 7. Seviye veya üstü olarak değerlendirilmiş tam zamanlı bir eğitim programına devam ediyor olmak

-Eğitim ve Öğretim Bakanlığı tarafından tahsis edilen yeterlilikleri veren tanınmış bir akademik programa kayıt olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan ve İrlanda’da çalışmak isteyen katılımcıların Bireysel Kamu Hizmetleri Numarası’na (PPS Numarası) sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü işveren kimse yalnızca PPS Numarasına sahip çalışanlara ödeme yapabilmektedir ve maaşınız İrlanda Hükümetine ait bir banka hesabına yatırılacaktır.

(PPS kart ücreti 100€’dur.)

Bu programa katılım gösteren kişiler; Evrensel Sosyal Katkı (USC), Ödeme ile İlgili Sosyal Sigortalar (PRSI), iş hukuku ve vergilendirme şartlarına uymak zorundadırlar.

Kalıcı işe alımlardan önce bir deneme süresi mevcuttur. İrlanda asgari ücreti saatlik 11€ ‘dur ve her yıl artış göstermektedir.

Katılımcıların en çok çalıştığı sektör, hizmet sektörüdür.Yarı zamanlı olarak çoğunlukla restoran, kafe, market, otel ve mağazalarda çalışmaktadırlar. Katılımcıların iş bulma süreçleri İngilizce seviyelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.Katılımcılar aylık ortalama 1000€ – 2500€ arasında gelir elde edebilmektedirler.

İrlanda, dünyanın önemli teknoloji firmalarının Avrupa merkezi olarak bilinmektedir. Teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen katılımcılar Google, Apple, Linkedin, Facebook, Twitter, PayPal, Amazon.com, Oracle gibi teknoloji alanında oldukça bilinen gelişmiş firmalarda çalışma fırsatını yakalayabilirler.

VİZE İŞLEMLERİ 

Vize başvuru ücreti 100€’dur. Vize başvurunuzu İngilizce Dil Kursunuzun başlama tarihinden en az 2 ay öncesinde yapmanız yararınıza olacaktır. İrlanda için vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global üzerinden yapılmaktadır.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yurtdışında yer alan dil okullarının resmi Türkiye temsilcisidir. Bu sebeple yurtdışında dil okullarında Work and Study programına dahil olmak isteyen öğrencilerimizin kayıt işlemleri, konaklama bulma işlemleri ve vize işlemleri gibi birçok sürecini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Hem güncel indirimli dil eğitimi fiyatlarını hem de çalışırken dil öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.