ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

almanya'da eğitimEn son resmi istatistiklere göre, Almanya’da eğitim almak isteyen 357.000’den fazla yabancı öğrenci varken bu sayı giderek artıyor. Son zamanlarda Almanya, dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrenciler için bir mıknatıs haline geliyor. Almanya’nın uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi destinasyonları arasında yer alması şaşırtıcı değildir.
Almanya bir yüksek öğrenim cennetidir. Diğer ülkelerin aksine, Almanya’da dünya çapında derecelendirilmiş birçok üniversite, aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız program bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Almanya, size yüksek istihdam olanağı ve uygun yaşam maliyetleri vaat eder. Dünya çapında değer verilen dereceler sunar.
Üstelik Almanya’nın uzun ve zengin bir tarihi, modern ve klasiği, kentsel ve kırsalı harmanlayan, burada geçirdiğiniz her saniye sizi içine çekecek ve sevdirecek canlı ve dinamik bir yaşam tarzı var.

 

ALMANYA’DA YAŞAM VE SOSYAL AKTİVİTELER

Almanlar dakikliğe çok önem verir, bu yüzden dakik değilseniz, Almanlarla arkadaşlık kurmakta zorlanabilirsiniz. Bu ülke, büyük ölçüde zengin tarihinden ve kısmen de onu çevreleyen ülkelerden etkilenen harika bir kültüre sahiptir. Almanlar sıkı çalışmayı, mükemmeliyetçiliği ve kesinliği takdir eder, bu yüzden ilk başta antisosyal görünebilirler, ancak onları bir kez tanıdığınızda aslında oldukça arkadaş canlısı olduklarını göreceksiniz. Almanlar uluslararası öğrencilere çok sıcak bakıyor, bu yüzden size sağlanacak konfor konusunda endişelenmenize gerek yok.

Genel olarak, Almanya’daki öğrenci hayatı gerçek bir deneyimdir ve muhtemelen beklentilerinizi karşılayabilecektir. Alman şehirlerinin çoğu aktif bir gece hayatı ve çok çeşitlialmanya'da eğitim eğlence aktivite seçeneklerinin tadını çıkarıyor. Münih ve Berlin gibi büyük şehirler ziyaret edilecek ilginç yerlerle doludur, ancak daha küçük kasabaların da cazibesi eşsizdir. Çok sayıda öğrenci dostu yeri, ders dışı etkinlikleri ve festivalleri ile Almanya, hem eğitim hem de sosyal yaşamı dengeleyebileceğiniz mükemmel bir yerdir.

Ülkenin resmi dili Almanca olup, nüfusun %95’inden fazlası bu dili ilk dili olarak konuşur. Özellikle büyük şehirlerde pek çok kişi İngilizce konuşsa da, Almanya’da kaldığınız süre boyunca gerçekten biraz veya sadece temel Almanca konuşabiliyorsanız bu her zaman daha kolaydır. Yerlilerle etkileşim kurmak, Almanca dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır ve burada çoğunluğun anladığı dilde yol tarifi istemek her zaman daha güvenlidir. Ama Almanca konuşamıyorsanız bile merak etmeyin yolunu bulursunuz çünkü Almanlar yabancılara alışıktır.

Almanya, her yıl düzenlenen geleneksel festivalleriyle de tanınır. Muhtemelen duymuş olduğunuz en popüler festivallerden biri Oktoberfest. Milyonlarca insan her yıl arkadaşları ve aileleri ile sosyalleşmek, bira, yemek ve oyunların tadını çıkarmak ve sadece insanları tanımak için Oktoberfest’e katılır. Bu, Almanya’da gerçekleşen pek çok festivalden sadece biri ve uluslararası öğrenciler her zaman Oktoberfest’e katılmaya özen gösteriyor, böylece birçok öğrenciyle tanışabilirsiniz.

 

PEKİ NEDEN ALMANYA’DA EĞİTİM DÜŞÜNMELİYİM?

Kalite;

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce bilim insanı eğitimlerini Alman üniversitelerine emanet etmektedir.Alman üniversiteleri, dünyanın en iyileri arasında yer alan mükemmel öğretim ve araştırma sunar. Size küresel işgücü piyasasında mükemmel beklentiler veren, uluslararası üne sahip bir derece kazanacaksınız.


Çeşitlilik;

Alman üniversitelerinde sunulan programların çeşitliliği çok fazladır ve size hangi alanda odaklanmak istiyorsanız onu seçme fırsatı verir. Çok çeşitli uluslararası programlar ve disiplinler arası derece programları uzmanlaşmanıza olanak tanır. Almanya’nın sunduğu güzelliği ve çeşitliliği keşfedin! Eğitiminize ara verdiğinizde, ev sahibi ülkeniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin 1001 yolu vardır. Örneğin müze, sinema veya tiyatroya gidebilir, kumsalda yürüyüşe çıkabilir, gölde yüzebilir, dağa tırmanabilir veya eski bir kaleyi ziyaret edebilirsiniz.


Uygulamaya Yönelik;

Alman üniversiteleri olağanüstü akademik programlar sunarken, uygulamalı bilimler üniversiteleri bir dizi çekici, uygulamaya yönelik seçenekler sunar. Birçok üniversite şirketlerle işbirliği yapmaktadır. Birçok çalışma programı teori ve pratiği birleştirir. Bu, kariyer başlangıcınızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.


Potansiyeli Keşfetme;

Almanya’da kendinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Burada entelektüel yeteneklerinizi ve kişisel becerilerinizi özgürce geliştirebilir ve tam potansiyelinize ulaşabilirsiniz. Harika şeyler başarmak istiyorsanız, eğitiminiz sırasında ve sonrasında kararlılığın, motivasyonun ve bağlılığın birçok kapıyı açtığını göreceksiniz.


Güvenli Ülke;

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Almanya güvenli bir ülkedir. Şehirde veya kırsalda, gündüz veya gece burada özgürce dolaşabilirsiniz. Almanya, ekonomik ve politik istikrar sunar ve bu da onu eğitim almanız için ideal bir yer yapar.


Çalışma Olanakları;

Alman yasaları, uluslararası öğrencilerin haftada 20 saate veya yılda 120 tam güne kadar yarı zamanlı çalışmasına izin verildiğini belirtir. Mevcut uluslararası öğrencilerin %60’ından fazlasının Almanya’da eğitim alırken yarı zamanlı çalıştığı tahmin edilmektedir. Her şeyden önce bir kalifikasyona sahip olmanıza gerek yok çünkü çok çeşitli işler mevcut ve muhtemelen yine de bir şeyler bulacaksınız. Genellikle Almanya’da eğitim alan öğrenciler öğretmen, barmen, idari personel, bebek bakıcısı vb. olarak çalışırlar.


almanya'da eğitimNitelikli Mezun;

Bir Alman üniversitesinden aldığınız dereceniz, tüm dünyada son derece saygın ve değerli bir niteliktir. Bunun bir göstergesi olarak, Alman mezunlar küresel iş piyasasında yüksek istihdam edilebilirliğe sahiptir. Böylece, bir kez diplomanızı aldığınızda, birçok işveren sizi işe almak için bir sürü cazip teklifle size gelecek. Alman üniversitelerinden mezun olanlar en yüksek ücretli çalışanlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte, akademik alanınız ve iş bulmak istediğiniz ülke ne olursa olsun, Almanca dereceniz yüksek ücretli ve mükemmel bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır.


Yeni bir dil;

Almanca öğrenmenin sizin için çok faydalı olmasının sayısız nedeni var. Almanya dünyanın en güçlü ekonomilerinden biriyken, Almanca Avrupa kıtasında en çok konuşulan ana dildir. Alman şirketleri küresel liderlerdir ve tüm dünyada geniş bir şube ağına sahiptir. Böylece, Almanca konuşarak, kendinizi onların size gelecek ve size bir iş teklif edecekleri bir konuma yerleştiriyorsunuz. Öte yandan, Almanca dünyada yaygın olarak konuşulmaktadır ve bu, dünyayı gezmek ve daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gitmeniz için bir fırsat demektir.

 

Almanya’da üniversite eğitimi ve Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.