MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ

Macaristan üniversiteleri yabancı öğrencilere mükemmel deneyimler sunan uluslararası, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Macaristan’da ülke genelinde düzinelerce üniversite, tamamen İngilizce olarak öğretilen programlar sunmaktadır. Tüm akademik disiplinlerde, uluslararası öğrenciler için yüzlerce İngilizce eğitim programı mevcuttur. Bu dereceler Avrupa Bologna şemasını takip eder ve Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde tanınır.

 

Macaristan’da Lisans Eğitimi 

Macaristan’daki eğitim sistemi kolejler ve üniversiteler arasında bölünmüştür:

Kolej eğitimi: genellikle 4 yıl sürer

Üniversite eğitimi: alınan kursa bağlı olarak 4 ila 6 yıl sürer.

Macaristan’da büyük kurumlar, tüm çalışma alanlarında programlar sunarken, daha küçük kurumların birkaç belirli alanda programları vardır. Macar üniversitesinin başka bir Avrupa yüksek öğretim kurumu ile birlikte çalıştığı ortak derece programları aracılığıyla öğrenciler birçok üniversitede çift diploma alabilirler. Bu programlara başvurmaları halinde öğrenciler her iki üniversiteye de kayıt olurlar ve her iki kurumdan da çift diploma alırlar.

Derece yapısı çoğu derste bölünmüş olsa da, Lisans seviyesi ve Yüksek Lisans seviyesinin birleştiği bazı entegre (tek kademeli) programlar vardır: veterinerlik, mimarlık, diş hekimliği, eczacılık, hukuk ve tıp. Bu tek kademeli programlar 10-12 yarıyıldan (5-6 yıl) oluşur ve geçen yılın sonunda 300 ila 360 krediyi tamamlamanız gerekir.

Macaristan’daki Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS), Avrupa Yüksek Öğrenim Alanı boyunca birçok ülkede öğrenim başarılarınızın ve niteliklerinizin tanınmasını kolaylaştırarak öğrenme, öğretme ve değerlendirme süreçlerinin şeffaflığını sağlar. AKTS, aldığınız notların diğer ülkelerdeki diğer Avrupa kurumları tarafından kabul edilmesini sağlar. Almanız gereken kredi sayısı, bir akademik yıl veya sömestrde bir kurumdan ve dersten diğerine farklılık gösterebilir, bu nedenle bu konuda ilgili bilgileri almak için yerel uluslararası koordinatörünüze başvurmanız gerekebilir. Gelen uluslararası öğrenciler için, yarıyıl sonunda, tamamlanan derslerin kodunu ve adını, kredilerini, notunu ve AKTS’ye uygun notunu içeren bir Transkript verilir.

Macaristan’da Yüksek Lisans Eğitimi 

Tipik bir Yüksek Lisans programı 2 yıl sürer ve 120 AKTS kredisidir, ancak bazı çalışma alanlarında 90 AKTS ile 3 dönem (bir buçuk yıl) veya 60 AKTS ile 2 dönem (1 yıl) süren programlar vardır. Bunlar, daha yüksek miktarda krediye sahip Lisans programları üzerine kurulduğundan daha az kredi almayı gerektirir.

Çok döngülü sistemin uygulamaya konulması, istihdam edilebilirliğin iyileştirilmesine yönelik önemli bir adım teşkil etmektedir. Yüksek lisans programlarının büyük bir kısmı zorunlu stajı içermektedir. Ek olarak, birçok kurum, Yüksek Lisans öğrencilerinin pratik bilgi ve becerilere ilgi duyduğunu deneyimlemiştir ve bu, çoğu durumda programların değiştirilmesine yol açmıştır.

 

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Macaristan’da bulunan Üniversitelerin danışmanlığını yapmaktayız. Okul seçimi süreçlerinden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden öğrencilerimizin yurtdışında eğitiminin başlamasına kadar ki tüm süreç boyunca öğrencilerimize destek vermekteyiz. Sunduğumuz profesyonel danışmanlıkla öğrencilerimizin yurtdışı eğitim sürecindeki memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktayız. Macaristan’da üniversite eğitimi ve Macaristan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz