İNGİLTERE’DE DOKTORA EĞİTİMİ

Doktora eğitimi bir lisans veya yüksek lisans programını tamamladıktan sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle elde edilen bir derece veya basamaktır. Doktora eğitimi İngiltere’de genellikle 3 yıl sürmektedir ancak teknik anlamda araştırma yapılan bölümlerde (laboratuvar araştırmaları, klinik etkileşimli programlar vb.) bu eğitim süreleri fazladan bir zaman gerektirdiğinden bazı doktora bölümlerinde 4 yıla kadar çıkmaktadır.

İngiltere’de doktora eğitimi 3 yıl olup diğer ülkelere göre daha kısa sürelidir ve bu diğer ülkelere göre avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda İngiltere’nin eğitimde ön plana çıkan bir üniversite olmasıyla akademik kariyerinize ciddi bir şekilde etki edecektir. İngiltere’de doktora ücretleri bölümden bölüme göre değişmektedir ve bu aralık £ 3.000’den £ 20.000’e kadar ulaşmaktadır. Ancak öğrenciler doktora döneminde uzun süre İngiltere’de yaşayacaklarından dolayı burs olanaklarını değerlendirmektedir. Bu sebeple MEB bursu ve başvurmak istediğiniz okulların verdikleri burslar öğrenciler tarafından değerlendirilebilir.

İngiltere’de doktora Master eğitiminden farklı olarak en iyi üniversiteyi bulmaktan öte en doğru danışman hocayı nasıl bulabilirim sorusu önemlidir. İngiltere’deki doktora eğitimlerinin çoğunda ders almanız gerekmemektedir. Bundan dolayı seçeceğiniz süpervizör sizlerin araştırma döneminde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bu süreçlerin yönetilip süpervizörler ile iletişime geçmede sizlere Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yardımcı olmaktan memnun olacağız.

DOKTORA EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR:

İngiltere’de Doktora eğitiminde (PhD) başvuru süreçlerinde Araştırma Önerisi (Research Proposal) en önemli dökümanlardan biridir. Bu araştırma önerisinde araştırmanızda hangi soruları nasıl cevaplayacaksınız kısmını iyi doldurmanız önemlidir ve literatürü ciddi bir şekilde gözden geçirmek başvuru kabulü için çok önem taşımaktadır. Her bölüm için bu araştırma öneri formatı farklı olup, bu dökümantasyonun hazırlanması ve süpervizörlerle iletişime geçme noktasında bizlerden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda alanında ön plana çıkmış hocalardan alacağınız akademik referans mektupları da kabul sürecine önemli katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, niyet mektubu (personal statement) kısa ve öz olup neden bu üniversite ve hocayı seçiyorsunuz sorularına iyi cevap verilmelidir. Aynı zamanda çalışmak istediğiniz proje konusunun hayatınızda nasıl bir olumlu etki bırakacağının en doğru şekilde sunulması gerekmektedir.

Doktora eğitimine yüksek lisans bölümünüzden farklı bir altyapıdan da gelseniz başlama şansına sahip olabilirsiniz. Ancak İngiltere’deki çalışma disiplinine alışmak adına doktora eğitiminizle yüksek lisans eğitiminiz farklı ise okumak istediğiniz alandaki doktora başlamadan önce bölüme ciddi bir şekilde hazırlanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak okumak istediğiniz bölümle ilgili yüksek lisans okuyarak doktora eğitimine geçmenizi öneriyoruz. İngiltere’nin önde gelen üniversiteleri doktora kabulleri için merit düzeyinde bitirilmiş (3.00-3.50 not ortalamasına eşdeğer) bir yüksek lisansı şart koşmaktadır. IELTS sınavından ortalama 6.5 puanı gereklilik olarak istenmektedir. Finans, ekonomi gibi sayısal alanlarla ilgili bir alanda doktoranızı yapmak istiyorsanız Türkiye’deki ETS sınavının karşılığı olan GRE veya GMAT sınavlarına girmiş olmanız gerekmektedir. İngiltere Üniversiteleri doktora kabulü için öğrencilerden en az 2.8 not ortalaması isteyip öğrencinin master eğitimi almış olmasını beklemektedirler.

 

DOKTORA SÜRECİNE ALTERNATİFLER:

Doktora (PhD) seviyesinde öğrencilerin kabul görmemesi halinde doktora eğitiminin bir alt basamağı olan master seviyesinde eğitim olan MPhil seviyesinde öğrenciler eğitimlerine başlayabilirler. Bu eğitimde doktoral seviyede hazırlanamayan araştırma önerilerinin yürütüldüğü bir alandır. Araştırma önerileri tam bir doktora için yeterli olmaması halinde, öğrenciler MPhil eğitimini tercih edebilirler. Bu süreçlerin doğru bir şekilde yürütülmesi adına bizlerle iletişime geçip, süreci profesyonel bir şekilde yönetebiliriz.

Üniversitelerin ve bölümlerin öğrenci kabul koşulları belirtildiği üzere farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple üniversite tercih sürecinden, başvuru süreçlerine ve bu özel koşullara göre öğrencinin hazırlanması için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek süreci profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.