NEDEN POLONYA’DA EĞİTİM?

Avrupa’da kolay kabul şartları, oldukça uygun eğitim maliyetleri ve AB standartlarında eğitim veren Polonya’nın bunların dışında da saymakla bitmeyen bir sürü avantajı var. E ne duruyoruz sayalım o zaman? Neden Polonya’da eğitim?

 

Başvuru için lise diploması yeterli!

Polonya üniversiteleri sunduğu üst düzey eğitime karşılık, öğrencileri hiç de zorlamayacak kabul şartlarına sahip! Bu üniversitelere başvurmak için Türkiye’de YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınavına girmenize gerek yok. Başvurunuz için SAT, GMAT, GRE ve bunlar gibi öğrencilerin kabusu olan sınavlara da ihtiyacınız yok. Lise diplomanız, Lise transkriptiniz, CV’niz, özenle hazırlanmış niyet mektubunuz ve hazırlığı atlamak istiyorsanız IELTS skorunuz yeterli olacaktır!

 

Polonya’da eğitim dili İngilizce!

Neden Polonya'da Eğitim?Polonya’nın resmi dili Lehçe olmasına rağmen dünyanın dört bir tarafından gelen uluslararası öğrencilerine evrensel bir dilde eğitim imkanı sunuyor. Lehçe olarak verilen programlar kadar fazla olmasa da birçok bölümde İngilizce eğitim alabileceğiniz programlar sizi bekliyor!

 

Schengen bölgesinde olması sayesinde sınırsız seyahat imkanı!

Polonya’nın bir Schengen ülkesi olması sayesinde eğitiminiz boyunca öğrenci vizenizle Avrupa’yı doyasıya gezebilir, yeni yerler keşfedebilir, sınırsız insanla tanışabilirsiniz. Vizeniz ile tatillerinizde Avrupa’nın farklı ülkelerinde staj ya da kısa süreli işleri değerlendirip CV’nizi güçlendirebilirsiniz.

 

Polonya Üniversitelerine YÖK denkliği!

Polonya, dünya sıralamasında ilk 1000 listelerinde yer alan 20’den fazla üniversiteye ev sahipliği yapıyor. YÖK şartları gereği dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde yer alan üniversitelerin diplomasını kabul edip denklik imkanı sunuyor. Yani aldığınız eğitim hem dünyada hem de Türkiye’de geçerli olacaktır.

 

Üst seviye İngilizce bilmenize gerek yok!

Polonya üniversitelerinde eğitiminize direkt lisans 1.sınıftan başlamak istiyorsanız IELTS 5.5- 6.5 aralığında bir skor sunmanız gerekmektedir. Ancak ben IELTS gibi sınavlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız Polonya üniversitelerinin bünyelerinde sunduğu İngilizce hazırlık eğitimini tamamlayıp ardından bölümünüze başlayabilirsiniz.

 

Türkiye fiyatlarıyla Avrupa’da eğitim!

Neden Polonya'da Eğitim?Aslında Polonya’da sunulan bu son derece kaliteli eğitimin maliyete yansıyan bir karşılığı yok diyebiliriz. Avrupa’da bulunmasına rağmen eğitim maliyetleri İngiltere, Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygundur. Polonya’nın kaliteli üniversitelerinde eğitim almak neredeyse Türkiye’de bir özel okulda eğitim almakla aynı maliyete denk gelmektedir.
Polonya’da yaşam maliyetleri de Türkiye’den pahalıdır diyemeyiz.

 

Mavi diploma ile diplomanız AB onaylı!

Mavi diploma diğer adıyla AB diploması aldığınız eğitimin Avrupa Birliği’nin belirlediği standartlarda olduğunu göstermektedir. Bu standartlar ‘Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu’ tarafından belirlenmektedir. Aldığınız takdirde diplomanız dünya genelinde kabul görmektedir.

 

Polonya’da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise sadece 1.5 yıl sürüyor!

Türkiye’de lisans ve hazırlık eğitimi toplamda 5 yıl sürerken Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Polonya’da hazırlık senesini atladığınız takdirde Türkiye’de eğitim alan yaşıtlarınızdan 2 yıl önce mezun olmuş olacaksınız. Bu da eğer ki Türkiye’ye dönmek isterseniz sizi yaşıtlarınızdan birkaç adım öne çıkaracaktır.
Yüksek lisans eğitimi de yalnızca 1.5 yıl sürmektedir.

 

Polonya, eğitimini tamamlayan öğrencilere hayat boyu çalışma ve oturma izni sunan tek AB ülkesi!

Polonya’da lisans veya yüksek lisans eğitiminiz sırasında yasal olarak haftalık 20 saat çalışma imkanı sunmaktadır. Eğitiminiz süresince çalışıyor olmanız ileride CV’nizde oldukça iyi görünecektir. Bunun yanı sıra Polonya, ülkede lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere hayatları boyunca çalışma ve oturma izni sunmaktadır.

 

Polonya üniversitelerinin tüm bu avantajları sizi de heyecanlandırdıysa sürece başlamak ve bilgi almak için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.