İngiltere’de Foundation Programıİngiltere’de Foundation Programı

İngiltere’de Foundation Programı İngiltere’deki Üniversitelerde eğitim görmek isteyip ancak dil seviyesi orta düzeyde olan ve lise not ortalaması çok yüksek olmayıp doğrudan üniversite eğitimine başlayamayan öğrenciler için oluşturulmuş bir hazırlık programıdır. Foundation programı lisans eğitimi başlamadan önce alabileceğiniz bir hazırlık eğitimidir. Üniversite’de Foundation eğitimi alan öğrenciler Üniversitelerdeki diğer öğrencilerle aynı kampüste kalıp, aynı yurtlarda kalabilirler. İngiltere’de Foundation programı İngilizce hazırlık senesi değildir. Bu programın amacı öğrencilerin okuyacakları bölümden giriş dersleri alıp haftada 20-25 saatlik akademik İngilizce programını içermektedir. İngilizce seviyenizi de artıran bu programlarda fen bilimleri, mühendislik, işletme, sanat/tasarım ve sosyal bilimler gibi konularda eğitim verilmektedir. Öğrenci program sonunda yeterli puanı alması halinde üniversitede lisans programındaki eğitimine başlayabilir.

İngiltere’de Foundation programı ile Türk öğrenciler İngiltere’deki eğitim sistemine alışarak akademik düzeyde bilgi elde edineceklerdir. İngiltere’deki eğitim sistemiyle Türkiye’deki eğitim sisteminin farklı olmasından dolayı, Türk öğrencilerin belli bir akademik düzeyde deneyim kazanmaları gerekmektedir. Bu program ile öğrenciler okuyacakları bölümde kendilerine gerekecek olan akademik yazıların hangi formatlarla yazılıp hangi içeriklerle desteklenmesi gerektiğini, referanslama yöntemleri gibi akademik düzeyde araştırmaların yoğun yapıldığı İngiltere’de bu altyapıya hazırlanmaktadır. Bu programı başarılı bir şekilde bitiren öğrenciler okuyacakları bölümlere geçiş yaparlar.

İngiltere’de Foundation Programına Başvuru Şartları 


Foundation programı için kabul şartları için lise diploması %60 olması ve İngilizce sınav notunun gerekliliğini sağlamak için IELTS puanı 5.0-5.5 düzeylerinde olması gerekmektedir. Foundation programlarının başlama dönemleri genellikle Eylül ve Ocak ayları olarak değişmektedir. Foundation programlarına Eylül ayında başlayan öğrencilerin programı Haziran ayında bitmektedir ve Eylül ayında başlayan eğitimlere öğrenciler başarılı oldukları takdirde başlayabilir. Foundation programına Ocak ayında başlayan öğrenciler Ağustos ayında bu programı bitirip sene kaybı olmadan Eylül ayındaki başlayan bölümlere geçişlerini sağlayabilir.