İNGİLTERE’DE FOUNDATION PROGRAMI İngiltere’de Foundation Programı

İngiltere; sunduğu imkanlar, verdiği eğitim kalitesi ile adından söz ettiren bir ülkedir. Ayrıca dünyanın ileri gelen üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

İngiltere eğitim sistemi, Türkiye eğitim sisteminden birçok açıdan oldukça farklıdır. Bu yüzden lise eğitimini Türkiye’de tamamlamış, İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen bir öğrencinin farklı bir sisteme adapte olması ya da yeterlilikleri sağlaması çok kolay olmayabilir.

Bu süreci doğru yönetmek isteyen öğrencilerimizi İngiltere’de Foundation Programı hakkında bilgilendirmek isteriz.

Foundation Programı Nedir?

Foundation Programı, orta seviyede İngilizce dil yeterliliğine sahip ve lise mezuniyet not ortalaması lisans eğitimi için direkt kabul almaya yeterli olmayan öğrenciler için düzenlenmiş bir hazırlık programıdır. İngiltere’de Foundation programı ile Türk öğrenciler İngiltere’deki eğitim sistemine alışarak akademik düzeyde bilgi elde edineceklerdir. Bu sayede lisans eğitimlerinin ilk yılı da daha rahat geçmektedir.

Foundation Eğitim Sistemi

Foundation Eğitimi, Türkiye’deki hazırlık eğitiminden farklıdır. Öğrenciler, program boyunca sadece İngilizce gramer eğitimi almazlar.

Programın asıl amacı, öğrencilerin akademik makale okuma, akademik yazı yazma, proje hazırlama ve referanslama gibi yetkinlikleri kazanmasının sağlanmasıdır. Foundation eğitimi genellikle 10-15 kişilik sınıflarda verilmektedir. Bu sayede öğrencilere daha yakından iletişim imkanı sunulmaktadır. Öğrencilerin gelişimi dönem boyunca ödevler ve projeler ile takip edilmektedir. Dönem sonunda ise öğrenciler almış oldukları derslerin sınavlarına girerek programlarını başarıyla tamamlayabilmektedirler.

Foundation Program İçeriği

Foundation programı, Akademik alan dersleri ve akademik İngilizce dersleri olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Öğrenciler, haftada 15-20 saatlik akademik İngilizce eğitimi dışında kendi lisans bölümleri ile alakalı alan giriş dersleri; fen bilimleri, mühendislik, işletme, sanat/tasarım ve sosyal bilimler gibi dersler de almaktadırlar.

Neden Foundation Eğitimi Almalıyım?

İngiltere'de Foundationİngiltere üniversitelerinde bir lisans bölümüne doğrudan kabul alabilmek en az IELTS 6.0 seviyesinde dil yeterliliğinizin olması, ayrıca A Level ya da IB diplomasına sahip olmanız ve birkaç diğer özel durumda gerçekleşebilmektedir. Eğer bu koşulların birini veya birkaçını sağlamıyorsanız Foundation eğitimi kabulünüzde büyük rol oynayacaktır.

Foundation Eğitimimi Nereden Alabilirim?

İngiltere’de foundation eğitimini üniversitelerin bünyelerinde ya da sadece foundation eğitimi veren KAPLAN, INTO, ON CAMPUS, OXFORD INTERNATIONAL gibi özel kurumlarda alabilirsiniz.

Foundation Programına Ne Zaman Başvurmalıyım?

Foundation program başvuruları kesin bir tarih ile sınırlandırılmamaktadır. Programların başlangıcı Eylül ve Ocak aylarında olmaktadır. Ancak öğrencilerimizin herhangi bir aksaklık yaşamaması için erken başvuru önermekteyiz. İngiltere’de Foundation programları için istediğiniz sayıda okula başvurabilirsiniz, bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

İngiltere’de Konaklama

İngiltere'de Foundationİngiltere’de Foundation Eğitimi alan öğrenciler, diğer öğrencilerle birlikte üniversitelerin yurtlarında kalabilirler. Bunun yanında birkaç seçenek daha mevcuttur. Aile yanında konaklanabilir, daire kiralanabilir veya özel öğrenci yurtları tercih edilebilir.

İngiltere’de Foundation Ücretleri

Foundation Programı için eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermekle birlikte 10.000 £ – 20.000 £ aralığında seyretmektedir.

Foundation Programı Kabul Şartları

Öğrencilerin Foundation programlarına kabul almaları için lise diplomasının %60 ve yukarısında olması ve dil yeterliliğinin IELTS 5.0 – 5.5 düzeylerinde olması gerekmektedir.

Foundation Eğitimi İçin Gerekli Belgeler

Foundation Eğitimi başvurusu için gerekli belgeler bölümden bölüme değişiklik gösterebilmekle birlikte en genel gerekli belgeler şu şekildedir.

Lise Diploması
Lise Transkripti
Öğrenci Belgesi
Niyet Mektubu
Pasaport
IELTS ( Başvuru sonrası)

 

MYEDUCOACH olarak İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerimize ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK hizmeti sunmaktayız. Süreci en doğru şekilde yönetmek için [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

İNGİLTERE FOUNDATION EĞİTİMİ