HOLLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Hollanda'da EğitimHollanda’da eğitim sistemi yüksek kalitededir ve Hollanda üniversiteleri iyi tasarlanmış, modern kursları ve tesisleri ile dünya çapında tanınmaktadır. Öğretim stili, Hollanda’daki uluslararası öğrencilerin Hollandalılarla ve diğer uluslararası öğrencilerle tanışmasını kolaylaştıran ekip çalışmasına odaklanır.
Hollanda üniversiteleri, profesörler ve öğrenciler arasındaki iyi kişisel ilişkilere büyük önem vermektedir. Çalışmaların çoğu, yalnızca akademik becerilerinizi değil, aynı zamanda bir ekibin parçası olarak birlikte çalışma yeteneğinizi de geliştiren grup çalışmasından oluşur. Hollanda üniversiteleri, lisans programlarında birçok pratik öğe içerir. İlgili pratik deneyimlere büyük önem verilmektedir ve üniversitelerin uluslararası şirketler kadar Hollandalı şirketlerle de birçok ortaklığı bulunmaktadır.
Genel üniversitelerin yanı sıra, daha özel çalışmalar sağlayan uygulamalı bilimler üniversiteleri de vardır. Pratik konularda içgörü kazanmayı tercih edenler için uygulamalı bilimler üniversitesi daha çekici olabilir. Bunlar daha çok pratik deneyimlere ve teorik ve araştırma konularına daha az odaklanır.

 

Hollanda’da Öğrenci Yaşamı

Hollanda gerçek bir öğrenci kültürüne sahiptir. Her kurumun, öğrencileri akademik faaliyetler, spor ve rekreasyon için bir araya getiren bir dernekler ağı vardır. Bu derneklerin tümü öğrenciler tarafından yönetilir ve bazıları uluslararası odaklıdır. Uluslararası öğrenci derneklerinden ikisi AIESEC ve Erasmus Student Network’tür (ESN).
Birçok şehirde ayrıca herhangi bir kuruma bağlı olmayan birkaç ayrı öğrenci derneği vardır ve genellikle birçok öğrencinin takıldığı barlar, restoranlar ve diğer buluşma yerleri vardır.
Genel olarak, Hollanda yüksek öğretim topluluğu toplumun bir parçası olmayı amaçlar.

 

Hollanda Üniversiteleri Giriş Koşulları

İlk olarak, derecenizin Hollanda’da tanınıp tanınmadığını kontrol etmelisiniz. Derecenizin Hollanda’da tanındığı göz önüne alındığında, şunlara ihtiyacınız olabilir:


• Transkript belgesi
• Lisans diploması ya da mezun olmayanlar için öğrenci belgesiHollanda'da Üniversite Eğitimi
• IELTS sınavından ortalama 6.0 ve TOEFL sınavından da 213 almak gerekir
• Seçtiğiniz programa neden katılmak istediğinizi, geleceğe yönelik plan ve hedeflerinizi anlatan ve statement of purpose adı verilen niyet mektubu
• Eğitim alacağınız kuruma ve bölüme göre, hakkınızda bilgi verebilecek öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu.
• Staj ve iş tecrübelerinizi gösteren CV.
• Hollanda’da eğitim için alacağınız öğrenci vizesi
• Sanat ve tasarım programlarına kayıt olacaklar için portfolyo hazırlanması gerekir.

 

Peki Neden Hollanda’da Eğitim Düşünmeliyim?

Uluslararası ve çok kültürlü bir ortam

Çoğu Almanya, Çin, Belçika, İtalya ve İspanya’dan olmak üzere 160 farklı ülkeden uluslararası öğrenciler eğitim için Hollanda’ya gelmektedir.
Hollanda aynı zamanda, yerel halkın yaklaşık %95’inin İngilizce konuştuğu, Anglofon olmayan benzersiz bir ülkedir. Bu faktör, Hollanda’da yaşamayı, okumayı ve çalışmayı uluslararası öğrenciler için çok uygun, rahat ve keyifli hale getirir. Hollanda çok açık ve hoşgörülü, herkesi fikirlerini paylaşmaya ve kendilerini ifade etmeye davet eden bir ülkedir.

Uygun eğitim maliyetleri

Hollanda’da okumak, İngiltere veya ABD gibi İngilizce konuşulan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında uygun fiyatlara sahiptir. Hollanda yüksek öğrenimi hükümet tarafından sübvanse edilmektedir ve öğrenim ücretleri nispeten düşüktür. Ülkenin ünlü eğitim standardı ve nispeten düşük yaşam maliyeti ile Hollanda’da okumak size paranızın tam karşılığını verecektir. Ayrıca, birçok Hollanda üniversitesi , eğitim programlarının öğrenim ücretlerini azaltabilecek veya tamamen karşılayabilecek hibeler ve burslar sunmaktadır.

Uygun yaşam masrafları

Diğer Batı Avrupa konumlarıyla karşılaştırıldığında, Hollanda’da yaşamanın maliyeti nispeten düşüktür. Öğrenci olarak ayrıca birçok bar, restoran, müze ve sinemada indirimlerden yararlanabilirsiniz. Şehri bisikletle kolayca dolaşabilirsiniz.

Hollanda'da Üniversite Eğitimiİngilizce olarak öğretilen çok çeşitli dereceler

Hollanda’da 2.100’den fazla İngilizce eğitim programı ve kursu mevcuttur ve bunlar geniş bir alan yelpazesini kapsar.
Uluslararası, açık fikirli bir ülkede birçok disiplinde sunulan yüksek kaliteli, uygun fiyatlı eğitim imkanı sunan Hollanda’da İngilizce’nin anadili olmadığı bir ülkeden geliyorsanız, uluslararası bir öğrenci olarak TOEFL, IELTS veya benzeri bir İngilizce dil sınavına girmeniz gerekmektedir. Başvuru yapmayı planladığınız üniversiteyi, gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için kontrol etmelisiniz.
Hollanda’daki birçok üniversite ayrıca uluslararası öğrenciler için Felemenkçe dil kursları sunuyor.

 

Seyahat için mükemmel fırsatlar

Hollanda, Avrupa’da merkezi bir konuma sahiptir ve tüm büyük Avrupa şehirlerine kolayca ulaşılabilir. Hollanda genellikle “Avrupa’ya açılan kapı” olarak tanımlanır. Amsterdam’dan Paris, Berlin, Brüksel veya Londra’ya uçmak sadece bir saat sürer. Ayrıca tüm büyük Avrupa şehirlerine trenle ulaşılabilir.
Hollanda ayrıca iyi gelişmiş ve bağlantılı bir ulaşım sistemine sahiptir ve öğrenciler için çeşitli indirimler seyahat etmeyi oldukça uygun kılmaktadır.

Uluslararası kabul görmüş dereceler

Hollanda ayrıca zengin çalışma gelenekleri ve tanınmış üniversiteleri ile bir bilgi merkezi olarak kabul edilmiştir. Hollanda üniversitelerindeki bilimsel araştırmalar hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok değerlidir. Hollanda’da eğitim tüm uluslararası standartları karşılar ve dünya çapında tanınmıştır. Bir Hollanda üniversitesinden alınan diploma, kendi işini kurma fırsatı sağlar ve dünyanın herhangi bir ülkesinde başarılı bir kariyere sahip olmak açısından çok faydalı olabilir.


Hollanda’da Yaşam ve Sosyal Aktiviteler ;

Hollanda çok çeşitliliğe sahip bir yerdir. Büyük şehirlerde her kesimden, farklı dinden ve farklı siyasi görüşten insan bulabilirsiniz. Hollanda, eşitlik ve çeşitlilik konusundaki ilerici duruşuyla ünlüdür. Hollanda’da herkesin olmak istediği kişi olma ve istediği kişiyle birlikte olma hakkı vardır.
Nüfusun büyük bir kısmı kendisini Hıristiyan, ancak aynı zamanda büyük Müslüman ve Yahudi toplulukları da vardır.
Hollanda, uluslararası standartlara göre güvenli bir ülkedir. Şiddet ve sokak suçu seviyeleri nispeten düşüktür. Bir şey olması durumunda, polise başvurma konusunda kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Size yardım etmek için oradalar arkadaş canlısı ve açıklar.

Hollanda’da görülecek çok şey var. İster şehirde gezintiye çıkın, ister kanallarda veya göllerde tekne turu yapın, ister kumsalda tembellik edin, ister ormanda ve kum tepelerinde yürüyüş yapın, Hollanda’da görülecek çok şey var.

 

 

Hollanda’da üniversite eğitimi ve Hollanda üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Myeducoach Yurtdışı Eğitim ofislerini ziyaret edebilir, [email protected] veya 0232 441 13 38 numaralı ofis hattımızdan (0552 441 13 38 – Whatsapp hattı) bizlere ulaşabilirsiniz.