IELTS mi TOEFL mı? Hangi Sınava Girmeli? 

IELTS mi TOEFL mı? sorusu uluslarası sınavlara hazırlanan öğrencilerin uzun sürelerdir sorduğu ve cevaplanması gereken önemli bir konudur. Myeducoach Yurtdışı Eğitim öğrencilerin IELTS ve TOEFL sınavları için öğrencilerin tüm sınav hazırlık süreçlerinde yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin yurtdışına giden süreçlerinde özellikle akademik alanda eğitim almak isteyen öğrencilerimizin karşılaştığı gereklilikler olan IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeple Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının deneyimli ve uzun yıllardır bu sınavlara hazırlayan kadrosuyla sizlerin en iyi IELTS ve TOEFL skorunuzu almanız için destek olmaktadır. Yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz Amerika, İngiltere, Kanada ve Avrupa ülkelerini hedeflediklerinde üniversitelerin şartlarından biri uluslararası sınavlardan iyi bir skor yapmaları gerektiğinden öğrencilerimizi en iyi sınav hazırlık hocalarımızla destekliyoruz.

 

IELTS Sınavı Nedir? 

IELTS mi TOEFL mı?IELTS sınavı Akademik ve Genel olmak üzere 2 farklı formatta gerçekleştirilmektedir. IELTS Sınavı, eğitim dili İngilizce olan eğitim kurumlarında eğitim görmek veya bazı meslek kuruluşlarında çalışmak isteyen kişilerin İngilizce seviyelerini uluslararası çapta gösteren ve kişilerin İngilizce yeterliliğini belirlemek adına yapılan sınavdır. IELTS, tüm ülkelerde uygulanan ve en çok tercih edilen dil sınavlarından biri olarak bilinir. Dünyanın birçok kurumu tarafından kabul edilen IELTS; devlet, akademi ve istihdam kuruluşlarının da bulunduğu 10 binden fazla kurum tarafından kabul edilen uluslararası olan ciddi bir sınavdır. 

İngiltere üniversitelerine hazırlanan lisans ve yüksek lisans öğrencilerimizin başvurularında IELTS Akademik sınavından yeterli puana ulaşmaları beklenmektedir. Genelde öğrencilerimizin almaları gereken IELTS Skoru genel skor olarak 6.0-7.0 arasında olmakla birlikte, Üniversitelere ve bölümlere göre bu skorlar değişmektedir. İngiltere’de Eğitim sayfamızda açıkladığımız üzere, öğrenciler İngiltere’de Pre-sessional, Foundation ve Pre-master programlarına kayıt yaparak İngilizce seviyelerini artırıp gerekli seviyeye akademik olarak gelebilirler.

Öğrencilerin IELTS sınavına hazırlanabilmesi için öğrencilerin belli bir İngilizce yeterliliğine sahip olması gerekmektedir. Öğretmenlerimiz öğrencilerin İngilizce düzeyini birçok farklı alanda analiz edip hedeflenen skora göre kendileriyle özel olarak ilgilenmektedirler. Öğrencilerin hedeflediği skora ve ayırabilecekleri zamana göre öğrencilerin IELTS skorunu en ideal sürede alınması sağlanmaktadır.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı desteği ile öğrencilerimiz için gerekli IELTS skorunu alabilmesi adına uzman öğretmenlerimizle öğrencilerimize özel hazırlanan programlarla IELTS sınavına öğrencilerimizi hazırlamaktayız. Öğrencilerimizin dil seviyelerine ve hedefledikleri IELTS skoruna göre öğrencilerimize birebir eğitimlerin yanı sıra küçük gruplar halinde gerçekleştirilen eğitimlerle de öğrencilerin iyi skor almaları hedeflenmektedir.

 

Öğrenciler alacağı IELTS eğitimlerinde hedeflerimiz;

IELTS Okuma:

 • Okuma geliştirme, tarama ve hızlı okuma taktikleri ile genel ve detaylı bilgi bulma
 • IELTS okuma bölümünde öğrencilerin okuma tekniklerini öğrenerek birçok farklı kelime ile kelime altyapının güçlendirilmesi
 • IELTS Okuma parçalarında soru tipleri belirlenerek öğrencilere daha hızlı cevapların bulunmasını sağlamak
 • Hızlı okuma teknikleri öğretilerek IELTS okuma bölümünde paragraf sorularının daha hızlı çözülebilmesini sağlamak

IELTS Yazma:

 • Öğrencilerin IELTS yazma ve konuşma bölümlerinde kullanabilecekleri kelimeleri çeşitlendirebilmek adına kelimelerin eş anlamlarının öğrenilmesi
 • IELTS Yazı bölümünde gerekli essay tiplerinin öğretilerek yazım için gerekli taslakların ve sıralamanın öğrenilmesi
 • IELTS yazı bölümünde örnek çalışmaların öğrencilere sağlanarak doğru İngilizce dil bilgisinin yazıda kullanılmasının sağlanması  

IELTS Dinleme:

 • Dinleme taktikleri ve stratejilerin öğretilerek öğrencilerin farklı aksanlarda dinlemesinin geliştirilerek IELTS Dinleme bölümünde başarılı olmasının desteklenmesi
 • IELTS dinlemelerinde dikkatli noktaların vurgulanarak öğrencilere farklı soru tiplerine göre hazırlıkların yapılması
 • Dinleme geliştirme, dinlemede dikkat edilmesi gereken noktaların öğrenilmesi

IELTS Konuşma:

 • Daha iyi bir aksan ve akıcı bir dil kullanılarak öğrenci dil bilgisi alanında da desteklenerek doğru cümle yapıları ve çeşitli kelimelerin IELTS Konuşma bölümünde kullanılmasının sağlanması
 • Konuşma geliştirme, akademik yapıların konuşmada kullanımı
 • Öğrencilerin IELTS yazma ve konuşma bölümlerinde kullanabilecekleri kelimeleri çeşitlendirebilmek adına kelimelerin eş anlamlarının öğrenilmesi

 

IELTS UKVI Sınavı Nedir? 

IELTS (International English Language System), genellikle Birleşik Krallık ve Avrupa tarafından istenen İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanızı sağlayan sınavdır.

IELTS UKVI (United Kingdom Visa and Immigration), Birleşik Krallık için yapılan vize başvurularında testin, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı onaylı ve güvenilir olduğunu gösterir. IELTS ve IELTS UKVI arasında değerlendirme süreçleri, zorluk, içerik bakımından herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Yalnızca aldığınız sonuç belgesi farklıdır. Alınan belgede Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylı resmi bir sınav merkezinde sınava girmiş olduğunuz belirtilecektir.

Özellikle, Birleşik Krallık üniversitelerine yapılan başvurularda öğrencilerin IELTS UKVI skorlarını sunmaları beklenmektedir.

Bilgisayar ile yapılan IELTS UKVI testinin sonuçları 5-7 gün arasında açıklanmaktadır.

 

TOEFL Sınavı Nedir? 

IELTS mi TOEFL mı?1964 yılından beri Uluslararası İngilizce sınavı olarak gerçekleştirilen Test of English as a Foreign Language (TOEFL), başta Amerika’daki üniversitelere girişte gerekli olan bir sınavken, sonrasında birçok ülkede geçerli olan bir sınav haline gelmiştir. 130 ülkede 10000’den fazla üniversite ve kurumdan tanınan TOEFL sınavı dünya üzerinde en saygın İngilizce sınavlarının başında gelmektedir. Birçok kurum tarafından tanılan TOEFL, özellikle öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora başvuru süreçlerinde kullanabilecekleri akademik bir sınavdır. Ortalama 4 saate yakın süren sınav; konuşma, dinleme, yazma ve okuma bölümlerinden oluşup sınavın içeriklerini akademik kısımlar oluşturmaktadır.

 

TOEFL IBT PUANINI NERELERDE KULLANABİLİRİZ? 

 1. 140’tan fazla ülkede 10.000’den fazla üniversite ve kurum TOEFL puanını kabul etmektedir.
 2. Lisans, yüksek lisans, doktora ve doçentlik başvurularında TOEFL skorunuzu değerlendirebilirsiniz.
 3. Özel sektörde birçok kurum için TOEFL skorunuzu dil yeterliliğinizi göstermek için kullanabilirsiniz.
 4. Türkiye’de YDS puanının geçerli olduğu tüm kurumlarda TOEFL skorunuzu gösterip bu skorunuzu kullanabilirsiniz.
 5. THY ve birçok havacılık firmaları bu sınavı pilot alımlarında ve şirketlerin farklı departmanları için isteyebilmektedir.

LEARN ENGLISHAynı zamanda Online İngilizce Eğitim seçeneklerimizle öğrencilerimizin ingilizce eğitimine de katlı sunmaktayız. Online İngilizce Eğitim olanaklarımızdan yararlanmak isterseniz ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.