Poznan University of Technology

Poznan University of TechnologyPoznan University of Technology (PUT)’de yüksek teknik eğitime başlangıcı 1919 yılına kadar uzanmaktadır. Kökeni Devlet Makine Mühendisliği Okulu’ndan gelen üniversite, Polonya’nın önde gelen teknik üniversitelerinden birisi konumundadır. PUT en iyi teknik okulları bir araya getiren bir Avrupa kuruluşu olan CESAER (Gelişmiş Mühendislik Eğitimi ve Araştırma Avrupa Okulları Konferansı) üyesi olan ilk Polonya yüksek öğrenim kurumudur. Aynı zamanda SEFI (Societe Europeenne pour la Formasyon des Ingenieurs), EUA (Avrupa Üniversite Birliği), ADUEM (Demokrasi Üniversiteleri İttifakı) ve IAU (Uluslararası Üniversiteler Birliği) üyesidir.

Üniversite, mezunlarının gelecekteki işverenleri ile işbirliği içinde olmayı misyon edinmiştir. Yüksek öğrenimin her seviyesinde ve yaşam boyu öğrenme biçiminde eğitim ile toplumla temas halinde olmayı gayesindedir. Ayrıca ülkede önde gelen, Avrupa’da tanınan, yabancı üniversitelerin önemli ve aranan bir ortağı olmayı amaçlamaktadır. Kaliteli eğitim ve dünya standartlarında bir araştırma geliştirme düzeyi garanti eden bir teknik üniversite yaratmaktır.

Poznan University of Technology’de Eğitim 

Bugün, PUT, toplam 34 çalışma alanı sunan 9 fakültede eğitim vermektedir. Burada yaklaşık 16.000 lisans ve lisansüstü öğrencisi 1.300’den fazla akademik öğretmen ile eğitim görmektedir. Poznan University of Technology‘nin öğretim şekli modern, zengin ve yerli, yabancı işverenlerin gereksinimlerine uyarlanmıştır.

Öğrenciler, yüksek eğitim seviyesi, iyi hazırlanmış personel, bilimsel ve bilimsel olmayan ilgilerini tam olarak gerçekleştirme imkanı ve samimi atmosfer nedeniyle Üniversitemizde okumayı tercih etmektedirler. Üniversitenin gerçek gururu, uluslararası yarışmalarda başarılı olan, araştırma kulüplerinde ve öğrenci organizasyonlarında çalışan öğrencilerdir.

Poznan University of Technology İngilizce Lisans Bölümleri 

   • Mimarlık (6 semester)
   • Kontrol Mühendisliği ve Robotik
   • İşletme Mühendisliği
   • Bilgi ve İletişim Mühendisliği

Poznan University of Technology İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

  • Mekatronik
  • MimarlıkPoznan University of Technology
  • Otomasyon ve Robotics
  • Kurumsal Yönetim
  • Kimyasal Teknoloji : Composites and Nanomaterials
  • İnşaat Mühendisliği: Yapısal Mühendislik
  • İnşaat Teknolojisi Yönetimi
  • Elektronik ve Telekominikasyon
  • Gaz Teknolojileri ve Yenilenebilir EnerjiInformatik: Yazılım Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği 

Poznan University of Technology’nin Başarıları

PUT çalışanlarının bilimsel başarıları her yıl 2.000’in üzerinde artmaktadır. (Makaleler, monograflar, ders kitapları ve diğer yayınlar.) Poznan University of Technology kütüphanesi koleksiyonlarının durumu 450.000 ciltten fazladır.

Poznan University of Technology, Elsevier tarafından dünyadaki Polonya biliminin algısı üzerinde en büyük etkiye sahip üniversitelere verilen Tıp Bilimleri kategorisinde ELSEVIER Research Impact Leaders 2016 ödülüne layık görüldü. Ödül, biyomedikal mühendisliği alanındaki araştırma ve yayınlara verildi. Concejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIS) tarafından hazırlanan en son webometrik sıralamada PUT, yayın atıfları açısından Polonya’daki teknik üniversiteler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Ocak 2017’de Poznan University of Technology, bu sayıda Polonya’daki tek üniversite olarak 2020 Marie Skłodowska-Curie Küresel Bursları hibesini aldı. “Polonya Nobel Ödülü” olarak bilinen Polonya Bilim Vakfı ödülünün en fazla üç kazananı var ve bilim adamlarımız Polonya Bilimler Akademisi ve çok sayıda uluslararası bilim derneğinin yetkililerinin üyeleridir. AB fonlarından sağlanan ortak finansman sayesinde, son yıllarda Poznan University of Technologyi’nin Warta kampüsünde araştırma altyapısının geliştirilmesi sağlandı. Yeni veya modern araştırma laboratuvarları oluşturuldu ve modern ekipmanlarla donatıldı.

 

 • Şu anda Poznan University of Technology, 31 eğitim alanında yaklaşık on yedi bin öğrenciyi eğiten dokuz fakülte yüksek öğrenim kurumudur. Üniversite binden fazla akademik personel istihdam etmektedir.
 • Poznan University of Technology, Erasmus + programında binden fazla öğrenciye ve birkaç yüz çalışana yurt dışına seyahat etme olanağı sağlayan 400’ün üzerinde aktif ikili anlaşmaya ve ortak araştırma ve öğrenci değişimi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yabancı merkezlerle 150’den fazla aktif sözleşmeye sahiptir.
 • En iyi Polonyalı bilim insanlarını ödüllendiren Polonya Bilim Vakfı, Poznan Teknoloji üniversitesinden 3 Profesörü “Polonyalı Nobel Ödülü” ile onurlandırmıştır. – 2000 yılında Profesör Jan Węglarz, 2005’te Profesör Roman Słowiński ve 2011’de Profesör Elżbieta Frąckowiak.