Newcastle University 

Newcastle University Newcastle University İngiltere’nin kuzey doğusunda 1834 yılında kurulmuş ve 20.000’den fazla öğrencisiyle İngiltere Üniversiteleri arasında en iyi akademik kaliteye sahip kurumlarından biridir. Öğrencilerin mezun olduktan sonra Üniversitenin isminden ve Birleşik Krallık içerisindeki Üniversiteler arasındaki sıralamasının yüksekliğinden dolayı, Newcastle mezunları iş hayatına atılırken kolaylıkla iş bulabilmektedir. Aynı zamanda Üniversite prestijli Russell Grubu araştırma Üniversitelerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Üniversite bünyesinde eğitim veren okullar; Tıp Bilimleri Fakültesi ve Fen, Ziraat ve Mühendislik Fakültesi ve Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi olarak 3 ana fakülte aldında toplanmaktadır.

Bulunduğu bölge itibariyle Newcastle, yakınında bulunan kırsal yerleşim alan ve kıyı şeridiyle birçok aktiviteye ev sahipliği yapan bölge, sanat, müzik ve tiyatro gibi olanakları en iyi şekilde sunmaktadır. Londra’nın 545 km kuzeyinde yer alan Newcastle, kuzey doğunun başkenti olarak geçmektedir. Şehrin canlılığını öğrenci dostu olan bir şehirle birleşen Newcastle, Tyne Nehri kıyısında bulunmaktadır. Bölge, canlı gece hayatı, birçok alışveriş imkanlarını içeren olanakları, özgün kültür ve mimarisi ile meşhurdur. York, Durham ve Edinburgh gibi Newcastle bölgesine yakın olan şehirler tren veya otobüsle rahatlıkla ulaşılabilecek bölgelerdir. Londra tren ile yalnızca 3 saat olup, Newcastle Havalimanından dünyanın en gözde şehirlerinden Paris, Amsterdam ve Barselona gibi yerlere günlük uçuşlar bulunmaktadır.

Newcastle University Eğitim Kalitesi

Newcastle University, öğrencilere ekstra tesisler geliştirmek için 30 milyon sterlin yatırım yaparak spor ve egzersize öğrencilerin katılması için daha fazla fırsat sağlamak adına ciddi adımlar atıyor ve yeni Spor Merkezi Eylül 2019’da açılacak. Üniversite araştırmaya yönelik verdiği desteklerle yeniliklerini birçok alanda sürdürmektedir. Newcastle Üniversitesi aynı zamanda 2017 Eğitim Mükemmellik Çerçevesi’nde (TEF) altın ödülünü almaya hak kazanmıştır. Üniversite’de öne çıkan bölümler arasında Tıp ve Cerrahi, Mühendislik, İşletme ve Yönetim, Pazarlama, Sağlık, Enerji ve Sanat’tır.

QS Rankings sıralamalarına göre Newcastle University 2019 senesinde dünyanın en iyi 141. Üniversitesi seçilmiştir. Newcastle araştırma gücü için İngiltere’de 16. Sırada yer alarak (araştırma mükemmellik çerçevesi kapsamı), %78’lik araştırma yüzdesi ile dünya lideri Üniversitelerden biri olarak değerlendirildi.

Newcastle Üniversitesi kampüsteki bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu, spor salonları, fitness merkezi, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla, çok sayıda mağaza ve restoranı barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır. Newcastle Üniversitesi, ülkedeki en iyi kaynaklardan bazılarına erişebilmeniz için sürekli olarak tesislerine yatırım yapmaktadır. Çok ödüllü kütüphane kampüs boyunca ücretsiz WİFİ, 3.000 bilgisayar, yazıcılar bol ve yararlı BT personeli ile dönem boyunca 24/7 açıktır. Konaklama açısından birinci sınıftaki öğrencilere Üniversite’de kampüsünde konaklama fırsatı veren Üniversite, diğer öğrenciler içinde yeme-içmenin konaklamaya dahil olduğu veya öğrencilerin kendileri tarafından karşılandığı tesis alanlarında konaklamak için başvuruları almaktadır.

Newcastle University Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 33. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 63. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 122. Sırada


 • Medicine
 • Engineering
 • Business and Management
 • Marketing
 • Energy
 • Art
 • Computer Science
 • Environmental and Health Sciences
 • Economics and Finance
 • Mathematics

Newcastle Üniversitesi Kabul Koşulları

Newcastle Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için IELTS 5.5, International Year One programlarından kabul alabilmek için ise IELTS 6.0 dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Newcastle Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Newcastle Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle toplamda 7 binada konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Newcastle Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Paul Smith (Guitarist, Singer)
 • Iain Smith (Politician)
 • Bryan Ferry (Film Score Composer, Songwriter, Musician)
 • Lewis Fry Richardson (Mathematician, Physicist, Psychologist)
 • Chris Vance (Actor)