University of Plymouth

University of Plymouth, İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biridir ve 30.000’den fazla öğrenciyi bünyesinde bulunduran bu okul İngiltere’de en modern üniversiteler arasında yer almaktadır. Kökleri 1862’lere kadar dayanan bu Üniversite, 100’den fazla ülkeden öğrencileri ağırlamaktadır.

University of Plymouth kampüsünden tren istasyonu yakın olup, yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesindedir. Tren ile kolaylıkla Londra, South Wales, Scotland ve İngiltere’nin kuzeyine ulaşım olanakları mümkündür. Diğer bir ulaşım seçeneği olan otobüslerle de öğrenciler Londra’ya rahatlıkla ulaşabilirler ve Londra’dan Plymouth arası otobüsle yaklaşık üç buçuk saattir. Öğrencilerin memnuniyet oranları göz önüne alındığında ön plana çıktığı bölümlerde İngiltere’deki üniversiteler arasında ilk 10 sırada yer almaktadır. Maliyet düşükleri bakımından diğer kentlerle karşılaştırıldığında, Plymouth kenti İngiltere’deki en düşük maliyetli kentler arasında genellikle ilk on sırada yer almaktadır.

University of Plymouth özellikle denizcilik ve denizcilik eğitimleriyle ön plana çıkmaktadır ve Üniversite’nin bu alandaki araştırmalar neticesinde 2012 yılında Quenn’s Anniversary Prize tarafından ileri ve kaliteli eğitim alanında bu ödülün sahibi olmuştur. Üniversite aynı zamanda Medikal ve diş okulunu bünyesinde tutup, Üniversite Peninsula School of Medicine and Dentistry okulunun ortaklarından birisidir.

Plymouth ile Eğitimin Farkı

University of Plymouth Bertarelli Deniz Programının bir parçası olduğu Garfield Weston Vakfı’ndan aldığı 1 milyon pound hibe ile finanse edilen iki yıllık bir araştırma programını yürütme aşamasındadır. Bilim adamları denizlerde yaşayan canlıları hangi doğal mekanizmalarla sağlıklı kaldığını tespit edip, köpekbalıkları ve manto vatozları gibi organizamların hareketlerini gözlemlyecektir. Bilime yaptığı bu yatırımlarla yenilikçi bir üniversite olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Plymouth, Whatuni Öğrenci Seçim Ödülleri kapsamında uluslarası genel öğrenciler tarafından yapılan oylamada genel sıralamada dördüncü sırayı olarak 2018’de ciddi bir başarı elde etmiştir.

Plymouth, İngiltere’nin güney kıyısında yer alan bir kent olarak yaz aylarında sunduğu sörf fıratları ve tekne gezileriyle su sporları alanında ön plana çıkmaktadır. Üniversite’de kampüs için konaklamalara, yeni ve modern eğitim binalarına, laboratuvarlara ve kütüphanelere yaklaşık olarak 300 milyon pound harcayarak öğrencilerin okurken memnuniyeti için gerekli yatırımları yapmaktadır. Okul kütüphane 7/24 açıktır ve öğrenciler kitaplara, multimedya kitaplarına ve birçok gazeteye ulaşabilme imkanına sahiptir. Aynı zamanda Üniversite kampüsünde iş bulma merkezi bulunduğundan öğrenciler daha kolay olarak iş bulma olanakları yakalayabilmektedir.

University of Plymouth Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 26. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 29. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 651-700 Arasında
 • Maritime Technology
 • Marine Engineering
 • Design and Architecture
 • Psychology
 • 3D Design
 • Civil Engineering
 • Physiotherapy
 • Law
 • Electrical Engineering
 • Mechanical Engineering
 • Computer
 • Nursing
 • Adult Nursing
 • Child Health
 • Foreign Languages

Plymouth Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için diploma notunuzun en az 65-70 düzeylerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6,5 IELTS puanı civarında olmalıdır.


Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için IELTS 5.5, International Year One programlarından kabul alabilmek için ise IELTS 6.0 dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Plymouth Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.5 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Burs başvurularını düşünen öğrenciler için not ortalaması minumum 3.0 düzeyinde olması beklenmektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Plymouth Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle toplamda 14 binada konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Plymouth Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Monty Halls (TV presenter and explorer)
 • Clare Nasir (ITV weather presenter)
 • Pamela St Clement (actress)
 • Michael Underwood (Journalist, Presenter)
 • Mark Williams (Politician)