University of Edinburgh

University of EdinburghUniversity of Edinburgh 1583 yılında kurulmuş çok nitelikli Üniversite olarak öne çıkan dünyanın en eski 6. Üniversitesidir. Ulusal ve uluslararası alanlarda Edinburgh Üniversitesi çok başarılı olduğundan dolayı birçok farklı ülkeden öğrenci hareketli, kozmopolitik ve muhteşem mimariye sahip olan Edinburgh bölgesindeki bu ünlü Üniversiteye girmek için çaba sarf etmektedir. Saygıdeğer Russell Grubu araştırma Üniversitelerinden biri olan University of Edinburgh, 38.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yaparak dünyanın en prestijli Üniversitelerinden biri konumundadır.

University of Edinburgh, İskoçya’nın başkentinde yer alan bir yerdir ve bölge Avrupa’nın en yeşil ve mimari açıdan birçok yere sahip olan şehri konumundadır. Birleşik Krallık’ta en öğrenci dostu şehirlerden biri olan Edinburgh güvenli yaşamı ve hareketli olmasıyla öğrencilerin tercih ettiği bir bölgedir. Edinburgh’tan kara, tren ve havayolu ulaşımlarını kullanarak rahatça Britanya’nın birçok bölgesini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

University of Edinburgh Britanya’nın önde gelen araştırma Üniversitelerinden biridir ve Araştırma Mükemmelliği Araştırmasında yayınlanan %83’lük araştırma aktivite puanıyla kalite ve araştırma kapsamı bakımından ulusal sıralamada Birleşik Krallık’ta en iyi 4. Üniversite seçilmiştir. Üniversite her yıl ciddi bir başvuru almaktadır ve 2018 yılındaki UCAS başvuru sayılarına göre İngiltere’nin en yoğun başvuru alan Üniversitesi olmuştur.

University of Edinburgh’ta Okumak

University of Edinburgh, dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. QS Rankings sıralamalarına göre Edinburgh Üniversitesi 2019 senesinde dünyanın en iyi 18. Üniversitesi seçilmiştir. Girişimci ve disiplinler arası kültüre sahip olan Üniversite, bu kültürü sadece öğrencilerine değil aynı zamanda 137 ülkeden gelen personelini de içine katarak kendine özgü bir Edinburgh deneyimini Üniversite içinde yaratmaktadır. Üniversite’de 6 kampüs bulunmaktadır. Bunlar; Tıp ve Veterinerlik Fakültesi, Bilim ve Mühendislik, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Dil-Edebiyat olarak ayrılıp kendi alanlarında çok detaylı ve güçlü araştırmalarda bulunmaktadırlar. 23 Nobel Edebiyat ödülü alan Üniversite mezunları ve 3 İngiltere Başbakanının Edinburgh Üniversitesi’nden çıkması, Üniversite’nin prestijini birçok alanda sürdürmektedir. Üniversite’de öne çıkan bölümler arasında Mimarlık, Mühendislik, Eğitim, Coğrafya, Hukuk, Dil Bilimleri, Tıp ve Hemşirelik öne çıkmaktadır.

İnsanlık tarihinin gelişmesine büyük katkıları olan Alexander Graham Bell, Charles Darwin, David Hume, Arthur Conan gibi dünyaca ünlü bilim insanları Edinburgh Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

University of Edinburgh kampüsteki 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu, spor salonları, fitness merkezi, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla, çok sayıda mağaza ve restoranı barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır.

University of Edinburgh Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 10. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 12. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 15. Sırada


 • Agriculture
 • Veterinary and Food Science
 • Engineering
 • Architecture
 • Education
 • Geography
 • Law
 • Linguistic Sciences
 • Medical
 • Nursing

University of Edinburgh Kabul Koşulları 

University of Edinburgh lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için IELTS 5.5, International Year One programlarından kabul alabilmek için ise IELTS 6.0 dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

University of Edinburgh’ta yüksek lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Edinburgh Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle toplamda 6 farklı konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Edinburgh Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Charles Darwin (Doğa Bilimci)
 • Sir Arthur Conan Doyle (Yazar)
 • David Hume (Felsefeci)
 • Alexander Graham Bell (Telefonun mucidi)
 • James Wilson, John Witherspoon and Benjamin Rush (Amerika Bağımsızlık Bildirisi’nin imza sahibi)
 • Chris Hoy (3 altın madalya sahibi bisikletçi)