University of Glasgow

University of GlasgowUniversity of Glasgow, İngilizce konuşulan ülkeler içerisinde en eski dördüncü Üniversitedir ve prestijli Russell Grup bünyesinde yer almaktadır. 1451 yılında kurulan University of Glasgow, dünyanın en iyi ilk 100 Üniversitesi arasında yer almaktadır ve İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da yer almaktadır. 120’den fazla ülkeden 20.000’den fazla öğrenciye sahip olan Üniversitenin öğrenci memnuniyeti açısından Birleşik Krallık içerisinde yüksek bir memnuniyet oranına sahiptir.

University of Glasgow şehir merkezine ortalama beş km uzaklıktadır ve kampüs gelişmiş bölge olan West of England tarafında bulunmaktadır. Üniversite birçok tarihi binasıyla öne çıkmaktadır ve özellikle Glasgow Mühendislik Fakültesi Birleşik Krallık içindeki en eski mühendislik olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte İskoçya’da yer alan Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü sadece Glasgow’da yer almaktadır. Glasgow Üniversitesi’nin Gilmorehill ve Garscube’da olmak üzere iki adet ana kampüsü ve güneyinde Dumfries olarak adlandırılan üçüncü kampüsü bulunmaktadır.

Bu kampüslerden rahatlıkla şehir merkezine ulaşılabilir ve Glasgow Uluslararası Havalimanı, Glasgow Prestwick Havalimanı ve iki tren istasyonunun sağladığı büyük ulaşım ağı ile İngiltere’nin her yerine ve dünyanın birçok yerine kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Glasgow şehri öğrencilerin bulunduğu bir kent olması ve hareketli yapısıyla Avrupa’nın önde gelen şehirleri arasındadır. Aynı zamanda bazı önde gelen seyahat rehberlerine göre İngiltere’nin en popüler kenti unvanına sahiptir.

University of Glasgow, Good University Rehberliğinin araştırmasına göre 2018 yılında Yılın İskoç Üniversitesi ünvanına sahip olan bir kuruluş olmuştur. Glasgow’da yer alan okul, öğrencilerin bütçesine göre birçok farklı imkanları ve farklı seçeneklerde sunulan konaklama fırsatlarıyla birçok yabancı öğrenci Glasgow Üniversitesini tercih etmektedir. Glasgow mezunları arasında ünlü tıp doktoru ve antiseptik kavramının öncüsü Joseph Lister, ekonominin babası kabul edilen Adam Smith, meşhur fizikçi Lord Kelvin ve İskoçya’nın Başbakanlık görevinin yöneten Nicola Sturgeon gibi tanınmış kişiler de bulunmaktadır. University of Glasgow, 1933 yılında göreliilik teorisi üzerine ders vermesi için Albert Einstein’ı ağırlamıştır.

University of Glasgow’da Eğitimin Farkı 

University of Glasgow özellikle araştırma alanında ön plana çıkan bir Üniversitedir ve araştırma görevlilerinin %95’i uluslararası çapta tanınan araştırmalarda projelerini üretmektedirler. Üniversite öğrencilerin uzun yıllar boyunca yararlanabileceği modern ve sıra dışı bir kampüs için 1 milyar sterlinlik tutarındaki yatırımı yapmaya başlamıştır. Özellikle esnek çalışmaların ve sosyal becerilerin geliştirileceği merkezlerde yaratıcılığın önünün açılarak birçok projenin üretilmesinin altyapısı hazırlanmaktadır.

QS Rankings sıralamalarına göre University of Glasgow 2019 senesinde dünyanın en iyi 65. Üniversitesi seçilmiştir. Glasgow Üniversitesi l aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovasyonu etegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir. Teknoloji entegrasyonlu eğitim ve öğretimin olacağı binaları öğrenciler 7/24 kullanabileceklerdir. Innovation Acceletor ismini taşıyan inovasyon çalışmalarıyla modern sınıflar ve laboratuvarla girişimcilerle kurumsal şirketlerin vizyonlarını artıracak bir alana Glasgow Üniversitesi sahip olacaktır.

University of Glasgow, kampüsteki 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu, spor salonları, fitness merkezi, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla, çok sayıda mağaza ve restoranı barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır.

University of Glasgow Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 14. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 11. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 81. Sırada

Öne Çıkan Bölümler

 • Economics
 • MBA
 • Law
 • Accounting and Finance.
 • Computer Science.
 • Drama
 • Electrical and Electronic Engineering.
 • Music

Kabul Koşulları

Glasgow Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için ise belirli bir IELTS dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Glasgow Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Konaklama İmkanları

Glasgow Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle 7 farklı konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Glasgow Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

Mezunlar

 • Steven Moffat (Television writer)
 • Adam Smith (Economist)
 • Lord Kelvin (Physicist)
 • Peter Capaldi (Actor)
 • James Watt (Inventor)
 • Andrew Neil (Journalist)