University of Leeds

University of LeedsUniversity of Leeds Yorkshire bölgesinde yer alan temeli 1874 yılına kadar uzanan büyük bir Üniversitedir. University of Leeds, the Guardian Üniversite Rehberi’nin 2019’daki araştırmalarına göre Birleşik Krallık’taki en iyi 10 üniversiteden biri seçilmiştir. QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda 2019’daki araştırmalara göre Leeds, dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasında yer almıştır. Aynı zamanda Üniversite prestijli Russell Grubu araştırma Üniversitelerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Dünyanın mezun iş yerleştirme başarı analizlerine bakıldığından bu kategoride dünyanın en iyi ilk 20 Üniversitesi arasında yer almaktadır.

Bulunduğu şehir bakımından Leeds bölgesi geniş, dinamik ve öğrenci dostu bir yer olarak öğrencilerin okul yaşamı için çok cazip bir yerdir. İngiltere’nin en büyük kampüslerinden gösterilen Üniversitenin şehir merkezine uzaklığı sadece bir mil uzaklıktadır. 140 ülkeden kayıtlı toplamda 33.000 öğrenci ile, University of Leeds ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite son 10 yılda en fazla öğrenci başvurusu alan ilk 5 Üniversite arasında bulunmaktadır.

Leeds Üniversitesinin İngilizce dil, lisans ve lisansüstü seçenekleri ve doktora olanakları düşünüldüğünde, tüm İngiltere üniversiteleri arasında mevcut derslerin en geniş seçimlerinden birini öğrencilerine sunmaktadır. Leeds Üniversitesi’nden alınan dereceyle tüm dünyada işverenler ve üniversiteler tarafından saygı duyulan bir mezun profiliyle mezun olup dünya çapında etki pozisyonlarında çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İngiltere’de Eğitimin Farkını Leeds ile Keşfedin

University of Leeds sosyal olanaklarıyla da ön plana çıkan bir Üniversitedir ve okulun Öğrenci Birliği İngiltere’deki Öğrenci Birliklerini Değerlendirme Yarışmasında iki altın standart kazanan tek Üniversitedir ve Üniversite’de 300’den fazla farklı kulüp ve topluluk bulunmaktadır.

University of LeedsLeeds anketlerdeki değerlendirmelere göre kampüs tesisleri açısından Birleşik Krallık’ta ikinci seçilmiştir ve Üniversite sadece son 5 yıl içerisinde iki yeni binaya toplamda 120 milyon sterlinden fazla yatırım yaparak yeniliklerini sürdürmektedir. Birleşik Krallık devletinin Eğitimde Mükemmellik Çerçevesi kapsamında Altın derece alan Leeds Üniversitesi, elinde bulundurduğu TEF-Gold sertifikasıyla dünya çapında tanınmaktadır.

Leeds Üniversitesi kampüsteki 24 saat açık dört kütüphanesi, mükemmel kampüs tesisleri ve öğretim alanı, çağdaş bir performans alanı olan ‘The Edge’ ve ‘stage leeds’ adlı son teknoloji ürünü bir yüzme havuzu ve fitness merkezine sahiptir. Bunlara ek olarak, egzersiz stüdyosu, spor salonları, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla ve güzel restoranları barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır.

University of Leeds Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 23. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 20. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 86. Sırada


 • Accounting and Finance
 • Art and Design
 • Photography
 • Animation
 • Business and Management
 • Chemical Engineering
 • Electrical and Electronic Engineering
 • English
 • Marketing
 • Mechanical Engineering

University of Leeds lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.0-6.5 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için IELTS 5.5, International Year One programlarından kabul alabilmek için ise IELTS 6.0 dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

University of Leeds’te yüksek lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

University of Leeds öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle öğrencilere birçok seçenek sunmaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. University of Leeds kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Alistair Brownlee (Olympic athlete)
 • Alistair McGowan (Actor and impressionist)
 • Piers Sellers (NASA astronaut)
 • Jacqui Oatley (Sports commentator)
 • Wole Soyinka (Nobel prize-winning playwright)
 • Bekele Geleta (Director-General of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies)