University of Bath

University of BathUniversity of Bath, İngiltere’nin batısında yer alan Bath bölgesinde 1966 yılında kurulmuştur. Bath İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilip göze çarpan mimarisi ve yeşil alanlarıyla UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan gözde bir yerdir. Birçok müzeye sahip olan Bath, tarihi mekanların yanı sıra birçok tiyatroya da ev sahipliği yapmıştır. Üniversite temel olarak dört fakülteden oluşmaktadır. Bunlar; Mühendislik ve Tasarım, Beşeri ve Sosyal Bilimler, İşletme Fakültesi ve Bilim Fakültesidir.

Üniversitenin araştırma tesisleri 2014 yılında Araştırma Mükemmelliği Çerçevesi kapsamında Bath’ın araştırma faaliyetlerinin %87’sini ‘uluslararası mükemmel’ olarak nitelendirmiştir. Aynı zamanda Bath Üniversitesi akademik mükemmellik çerçevesinde (TEF) altın ödül alarak eğitimde küresel bir üne sahip olduğunu kanıtlamıştır. Üniversite aynı zamanda İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversiteleri arasında kabul edilmektedir.

Bath Üniversitesinde okuyan öğrencilerin dörtte birinden fazlasını İngiltere dışından gelen öğrenciler oluşturmaktadır ve 100’den fazla ülkeden gelen öğrencileri bünyesinde bulundurmaktadır. Mezunların ilk 6 ay içerisinde iş bulma oranı oldukça yüksektir ve üniversite akademik eğitimin yanı sıra pratik eğitime da katkı yaparak öğrencilerin ‘’gerçek yaşam’’ becerilerini artırmaktadır. Bath Üniversitesi Rolls Royce, Nike, Airbus ve Ford gibi dünya çapındaki birçok ticari kurumlarla aktif ortaklık faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

İngiltere’nin En Kaliteli Üniversitelerinden Biri

university of bath summer accommodationBath Üniversitesi öğrencilere olağanüstü bir öğretim ve pratik öğrenme anlayışı sağladığından dolayı öğrencileri çalışma dünyasına profesyonel bir şekilde sağlamaktadır. Yurtdışı eğitim denildiğinde uluslararası öğrenciler tarafından en popüler Üniversiteler arasında gösterilen Bath Üniversitenin en başarılı olduğu alanlar arasında; Fen Bilimleri, Matematik, Mühendislik ve Teknoloji gelmektedir. Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İşletme en önde gelen bölümlerin başında gelmektedir. Üniversitenin mezunları arasında Tıp Merkezi İstatistik kurucusu, Profesör Douglas G Altman, televizyon yapımcısı Ash Atalla ve ragbi oyuncusu Steve Borthwick de dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinleri kapsayan birçok önemli mezunlara sahiptir.

Bath Üniversitesi, QS Ranking 2019 sıralamasında dünyanın en iyi 158. Üniversitesi seçilerek dünyadaki en iyi Üniversiteler arasında olduğunu kanıtlamıştır. Üniversite aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovasyonu entegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir. Üniversite tarafından sağlanan birçok burs olanaklarıyla öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora süreçlerinde bu burs olanaklarını değerlendirip burs kazanabilmektedirler.

Bath Üniversitesi, modern konferans salonları, öğretim odaları, bilgisayar ve bilim laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu gibi birçok faaliyeti barındırmasıyla öğrencilere ciddi bir hizmet vermektedir. Postane, market, banka ve yiyecek-içecek satış noktalarıyla son teknolojik olanakları kampüste toplayarak öğrenci memnuniyetini artırıcı birçok olanak ve fırsatı bünyesinde sunmaktadır.

University of Bath Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 8. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 7. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 179. Sırada
 • Arts & Humanities
 • Accounting & Finance
 • Social sciences
 • Engineering & Technology
 • Computer Science
 • Life Sciences.
 • Clinical, Pre-clinical & Health

Bath Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5/7.5 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bath Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Bath Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle birçok konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Bath Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Sandra Gidley (Politician)
 • Shelley Rudman (Athlete, Skeleton race)
 • Dennis Bergkamp (Footballer)
 • Neil Fox (Actor, Presenter)
 • Yang Jiechi (Politician)