University of Leicester

University of Leicester campusUniversity of Leicester, İngiltere’nin Leicester bölgesinde yer alan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite’nin kökleri 1921 yılına kadar uzanmakta olup 1957 yılında Kraliyet tüzüğünü alarak programlarını açmaya başlamıştır. Üniversitenin 18.000’den fazla kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite eğitimlerini Hukuk, Fen, Edebiyat, Tıp, Beşerî Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarında sürdürmektedir. University of Leicester üst düzey lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. Üniversite aynı zamanda İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversiteleri arasında kabul edilmektedir. Leicester Üniversitesi, üç akademik kolejde 350’den fazla derece programı sunmaktadır. Bunlar; tıp, biyolojik bilimler ve psikoloji, bilim ve mühendislik ve sanat ve beşeri bilimlerdir.

University of Leicester, dünyayı değiştiren araştırma ve yüksek kaliteli ilham verici öğretimiyle uluslararası mükemmeliği vaat eden öncü bir İngiltere Üniversitesidir. Leicester, İngiltere’nin en iyi 20 lider üniversitesinin en sosyal kapsamda yoğun olan Üniversitedir. Ünlü İngiltere Üniversitesi, önde gelen araştırma ve yüksek kalitede eğitimle ilişkili uluslararası en iyi bilinen Üniversitelerin bağlı olduğu 1994 grubu üyesidir. The International Study Centre (ISC), Study Group ortaklığı ile 2008’den bu yana Leicester Universitesi’nde dünyanın her yerinden gelen birçok uluslararası öğrenciye dil becerilerini geliştirmek için İngilizce kursların yanı sıra lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlamak amaçlı da eğitimler vermektedir. Üniversitenin değerler sistemini disiplinler arası yaklaşım, yenilik ve iş birliği kavramları oluşturmaktadır.

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Leicester, birçok merkezi konuma yakın olduğundan dolayı öğrencilerin kolaylıkla İngiltere’nin birçok bölgesine ulaşıma imkan sağlayan bir bölgededir. Leicester bölgesi özellikle yeşil alanları ve tarihi mimarisiyle ön plana çıkan İngiltere’nin önde gelen şehirlerinden biridir. University of Leicester’e bulunduğu yerin ismini veren Leicester kenti, canlı bir bölge olmasıyla ve gençlik hissi veren bir yer olmasıyla ünlüdür. Leicester, Doğu Midlands bölgesinde 19 yaş ve altındaki en fazla sayıda insana sahip olmasıyla ön plana çıkan bir kenttir. Leicester, İngiltere’nin etnik açıdan en fazla çeşitliliğe sahip alanlardan biridir ve Leicester Üniversitesi sosyal kapsayıcılık konusunda uzun süredir hizmetine devam etmektedir.

University of LeicesterLeicester İngiltere’de yüksek lisans okurken yaşanabilecek en ekonomik kentler arasında yer almaktadır. Şehrin kuzeyinde konumlanmış ve yeşil alanlar üzerine kurulmuş University of Leicester, merkez kampüsünden şehir merkezine uzaklık ortalama bir buçuk km’dir. 69 dönümlük park alanına dayanan ana kampüsü, genellikle üniversitenin ‘arka bahçesi’ olarak anılmaktadır.

University of Leicester güzel ve canlı bir kampüsüyle öğrencilerine kişisel ve profesyonel başarı için ilham verip yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında ön plana çıkmaktadır. University of Leicester öğrencilere olağanüstü bir öğretim ve pratik öğrenme anlayışı sağladığından dolayı öğrencileri çalışma dünyasına profesyonel bir şekilde sağlamaktadır.

University of Leicester, QS Ranking 2019 sıralamasında dünyanın en iyi 167. Üniversitesi seçilerek dünyadaki en iyi Üniversiteler arasında olduğunu kanıtlamıştır. Üniversite aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovasyonu entegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir. Üniversite tarafından sağlanan birçok burs olanaklarıyla öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora süreçlerinde bu burs olanaklarını değerlendirip burs kazanabilmektedirler. University of Leicester öğretim ve araştırmada lider uluslararası bir üne sahip olduğundan devlet tarafından fonlanan bir üniversite konumundadır.

University of Leicester, modern konferans salonları, öğretim odaları, bilgisayar ve bilim laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu gibi birçok faaliyeti barındırmasıyla öğrencilere ciddi bir hizmet vermektedir. Postane, market, banka ve yiyecek-içecek satış noktalarıyla son teknolojik olanakları kampüste toplayarak öğrenci memnuniyetini artırıcı birçok olanak ve fırsatı bünyesinde sunmaktadır.

University of Leicester Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 35. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 35. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 279. Sırada
 • Ancient History and Archaeology
 • Business and Management
 • Chemistry
 • Criminology
 • Economics, Finance and Accounting
 • Education
 • Engineering
 • English Literature

Leicester Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leicester Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Leicester Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle birçok konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Leicester Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Laurie Taylor (Sociologist, Radio personality)
 • Jon Tickle (Presenter)
 • David Blanchflower (Professor, Economist)
 • Peter Atkins (Chemist, Professor, Scientist)
 • Liam Donaldson (Physician, Surgeon)