University of Liverpool

University of Liverpool campusUniversity of Liverpool, İngiltere’de yer alan bir araştırma üniversitesidir. Üniversitenin kökleri 1881 yılına kadar uzanıp, bu tarihte Üniversite kolej olarak faaliyetlerine başlayıp ardından 1903 yılında Üniversite olarak faaliyetlerine başlamıştır. Üniversite kırmızı tuğla denilen Kraliçe Viktorya döneminde İngiltere’nin 6 endüstrileşmiş şehrine kurulan üniversitelerden biri olarak kaliteli bir eğitim sağlamaktadır. University of Liverpool 24.000’den fazla öğrenciye bünyesinde eğitim sağlamaktadır. Üniversite eğitimlerini 35 farklı departman ve okulu barındıran toplamda üç fakülteyle gerçekleştirmektedir ve 230’dan fazla bölüm kurslarını bünyesinde sağlamaktadır. Bu fakülteler; Sağlık ve Yaşam Bilimleri; Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler ve Bilim ve Mühendislik olarak üç ana fakültede toplanmaktadır.

University of Liverpool aynı zamanda prestijli Russell Grup Araştırma grubu bünyesinde yer aldığından eğitim kalitesini en üst düzeyde tutan kurumların başında gelmektedir Üniversitenin İşletme okulu dünya çapında en değerli akreditasyonlardan biri olan AACSB akreditasyonuna sahip bir Üniversitedir.  Üniversite mezunlarından 8 ünlü isim Nobel ödülü kazananlarıdır ve dünyaca ünlü mezunlarından bazıları Tesco, Motorola, Cola-Cola ve ARM Holdinglerinin CEO poziyonundaki kişilerdir.

University of Liverpool, kişilerin bireysel gelişimindeki verdiği akademik eğitimle araştırmaya adanmış üniversitedir. Güzel ve canlı bir kampüs ile, öğrencilerine kişisel ve profesyonel başarı için ilham veren Üniversite, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ön plana çıkan üniversiteler arasındadır. Liverpool öğrenci bütçesine dost bir şehir olduğundan ucuz şehirler arasında yer alır. WhatUni Student Choice adlı yarışmada en iyi şehir hayatı seçilen Liverpool, ünlü şarkıcı Beatles’ın aynı zamanda doğum yeridir. Öğrencilerin ders dışındaki aktiviteleri için canlı bir hayata sahip olan Liverpool’da öğrenciler, birçok mağaza ve barın bulunmasının yanı sıra oldukça çok sayıda eğlenceli müzik mekanları ve yemek restoranları ile şehrin olanaklarını değerlendirebilirler.

University of LiverpoolUniversity of Liverpool, QS Ranking 2019 sıralamasında dünyanın en iyi 164. Üniversitesi seçilerek dünyadaki en iyi Üniversiteler arasında olduğunu kanıtlamıştır. Üniversite aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovıus asyonu etegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir.

Üniversite, Brownlow Tepesi ve Pleasant Dağı üzerinde yer alan Liverpool şehrinin merkezine yaklaşık beş dakikalık bir mesafede bulunan şehir kampüsünde eğitimini gerçekleştirmektedir. 100 dönümlük bir alana sahip olan kampüste, 69 konferans salonu, 114 öğretim alanı ve araştırma tesislerine ev sahipliği yapan 192 konut dışı bina bulunmaktadır. University of Liverpool, 800 milyon poundluk yatırımını öğretim, araştırma ve modern yapılara kullanarak ciddi yatırım yapmıştır. 

University of Liverpool, modern konferans salonları, öğretim odaları, bilgisayar ve bilim laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu gibi birçok faaliyeti barındırmasıyla öğrencilere ciddi bir hizmet vermektedir. Postane, market, banka ve yiyecek-içecek satış noktalarıyla son teknolojik olanakları kampüste toplayarak öğrenci memnuniyetini artırıcı birçok olanak ve fırsatı bünyesinde sunmaktadır.

University of Liverpool Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 33. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 40. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 190. Sırada
 • Sociology
 • Computer Science
 • Clinical, pre-clinical & Health
 • Business & Economics
 • Business & Management
 • Law
 • Life sciences
 • Engineering & Technology
 • Electrical & Electronic Engineering
 • Psychology

Liverpool Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5/7.5 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Liverpool Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Liverpool Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle birçok konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Liverpool Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Kampüste veya kampüsün yakınında bulunan elli bir konut binası, öğrenciler için yiyecek ve içecek veya öğrencilerin kendi yemeklerini hazırlayabilecekleri 3,385 oda bulunmaktadır. Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kameralarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Mehmood Khan (Businessperson Chief Scientific Officer of PepsiCo)
 • Charles Glover Barkla (Physicist)
 • Kerry McCarthy (Politician)
 • Helen Marnie (Musician, Model)
 • Peter Kay (Television director, Comedian, Film Producer)