University of Nottingham

University of NottinghamUniversity of Nottingham, İngiltere’nin Nottingham kentinde yer alan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite 1881 yılında kolej olarak kurulup 1948 yılında Üniversite ünvanını almıştır. Üniversite’de 150’den fazla ülkeden 32.000’den fazla kayıtlı öğrenci bulunmaktadır ve eğitimler 5 ana fakültede yürütülmektedir. Bu fakülteler: Sanat, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Bilim, Mühendislik ve Sosyal Bilimler olarak ayrılmaktadır. Üniversitenin aynı zamanda Çin’in Ningbo kentinde ve Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde de kampüsleri bulunmaktadır.

University of Nottingham üst düzey lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. Aynı zamanda Nottingham Üniversitesi akademik mükemmellik çerçevesinde (TEF) altın ödül alarak eğitimde küresel bir üne sahip olduğunu kanıtlamıştır. Üniversite aynı zamanda İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversiteleri arasında kabul edilmektedir.

University of Nottingham, kişilerin bireysel gelişimindeki verdiği akademik eğitimle araştırmaya adanmış küresel bir fikir ve insan topluluğunu bulunduran bir üniversitedir. Güzel ve canlı bir kampüs ile, öğrencilerine kişisel ve profesyonel başarı için ilham veren Üniversite, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ön plana çıkan üniversiteler arasında yer almaktadır.

Dünya çapında, bilinen Nottingham Üniversitesinin, aralarında 150’den fazla ülkeyi temsil eden 40.000’den fazla öğrenci kohortu vardır. Yurtdışındaki çeşitli çalışma programları sayesinde çoğu öğrenci, Japonya, Yeni Zelanda, ABD, İsveç ve Meksika gibi ülkelerde yurtdışında derecelerinin bir parçası olarak çalışma fırsatı bulmaktadırlar. Nottingham Üniversitesi seneler boyunca birçok Nobel ödüllü, dünya çapında ün salmış bilim insanlarını, politikacılarını ve romancılarını mezun etmiştir.  Bunlar arasında ünlü roman yazarı DH Lawrance, altıncı Malezya Başbakanı Data Seri Najib ve eski istihbarat servisi başkanı Sir john Sawers bu kişilerden bazılarıdır. 

University of Nottingham, İngiltere’nin kuzeyinde hareketli Nottingham şehrinde yer almaktadır ve birçok bar, restoran ve kafeleri ile canlı bir ortama sahiptir. Notttingham, birçok öğrenci topluluğunun etkinlikleri, kampanyalar ve topluluk projelerini destekleyen bir öğrenci merkezine sahip olmasıyla öğrenci dostu bir şehirdir. Şehrin sloganı İngilizceye çevrildiğinde ‘bilgelik üzerine kurulu şehir’ olarak bilinmektedir.

University of NottinghamQS Ranking 2019 sıralamasında dünyanın en iyi 82. Üniversitesi seçilerek dünyadaki en iyi ilk 100 Üniversite arasında yer almıştır. Üniversite aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovasyonu entegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir. Üniversite tarafından sağlanan birçok burs olanaklarıyla öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora süreçlerinde bu burs olanaklarını değerlendirip burs kazanabilmektedirler. University of Nottingham öğrencilere olağanüstü bir öğretim ve pratik öğrenme anlayışı sağladığından dolayı öğrencileri çalışma dünyasına profesyonel bir şekilde hazırlamaktadır.

University of Nottingham, modern konferans salonları, öğretim odaları, bilgisayar ve bilim laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu gibi birçok faaliyeti barındırmasıyla öğrencilere ciddi bir hizmet vermektedir. Postane, market, banka ve yiyecek-içecek satış noktalarıyla son teknolojik olanakları kampüste toplayarak öğrenci memnuniyetini artırıcı birçok olanak ve fırsatı bünyesinde sunmaktadır.

University of Nottingham Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 30. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 63. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 114. Sırada
 • Physical sciences
 • Social sciences
 • Business & Economics
 • Computer Science
 • Law
 • Education
 • Psychology
 • European Teaching

Nottingham Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nottingham Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.8 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Nottingham Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle birçok konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Surrey Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Adam Powell (Programmer, Game programmer, Game designer)
 • Hugh Hickling (Professor, Lecturer, Author)
 • Jonathan Browning (president and CEO of Volkswagen Group of America)
 • Clive Granger (Professor, Economist)
 • Ruth Wilson (Actor)