University of Sheffield

University of SheffieldUniversity of Sheffield dünyanın en iyi Üniversitelerinden biridir ve Güney Yorkshire bölgesinde 1897 yılında kurulmuştur. Sheffield şehrinde öğrencilerin yoğunlaştığı bölgede yer alan University of Sheffield, prestijli Russell Araştırma grubu Üniversiteleri bünyesinde yer almaktadır ve 140’dan fazla ülkeden 30.000 öğrencisiyle eğitimini sürdürmektedir. Birleşik Krallık’ta en iyi 13. Üniversite sıralamasına sahip Sheffield, öğrencilerin iş dünyasında başarılı olması adına dünya standartlarıyla eğitimiyle dünya çapında bilinmektedir.

University of Sheffield, orijinal Kırmızı Tuğla Üniversitelerinden biri olarak İngiltere’nin 6 şehrinde bulunan Üniversitelerinden biri olma özelliğini de bulundurmaktadır. University of Sheffield bünyesinde bulunan öğrenci birliği Üniversite’de oldukça aktiftir ve 47 spor kulübü ve 250’den fazla toplulukla mükemmel bir eğitimin merkezi konumundadır. Üniversite,öğrenci anketi sonuca göre, Birleşik Krallık içerisindeki öğrenci deneyimine göre en iyi 5 Üniversite arasındadır.

Bulunduğu bölge itibariyle University of Sheffield, şehrin yoğun olduğu bir bölgede bulunmaktadır. Sheffield yarım milyondan fazla nufüsuyla öğrenci şehir olan samimi ve sıcak bir yerdir. Müzik ve sanat ortamını sunan şehir Birleşik Krallık’ın en büyük 4. şehridir. Birleşik Krallık’taki merkezi lokasyonunun avantajından dolayı şehir Londra’ya trenle 2 saat Manchester’a sadece 45 dakikadır. Birleşik Krallık’taki şehirler arasında en ekonomik 10 Birleşik Krallık Üniversite Şehri arasında yer almaktadır.

University of Sheffield yaptığı araştırmalarla dünyanın en önde gelen Üniversitelerinden biridir. Research Excellence Framework tarafından güncel yayınlanmış raporda araştırmaların %99’u uluslararası düzeyde tanınarak başarılı ve dünyanın öncü araştırmaları arasında yer almıştır. Aynı zamanda Sheffield Üniversitesinde 5 akademik fakülte bulunur ve bunlar: Mühendislik, Fen, Edebiyat ve Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler ve Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık’tır. Sheffield Üniversitesinden şu ana kadar tam 8 adet Nobel ödüllü bilim adımı yetişmiştir. Penisilinin mücidi Sir Howard Florey ve parlamalı fotolizin buluşundaki öncü Prof. George Porter Üniversite’nin Nobel ödülü alan bilim adamları arasındadır.

University of Sheffield bilime yaptığı yatırımı 2016 yılında ‘Diamond Building’ adlı çoklu donanımlı bilim laboratuvarını sponsorlar desteğiyle kurarak 1 milyonluk yatırımla şehrin merkezine kurarak kanıtlamıştır. Bununla birlikte University of Sheffield şehrin en yüksek binası olan ‘Arts Tower’ a sahip olan bir Üniversitedir. Üniversite özellikle kimya ve medikal alanlarında ön plana çıkmaktadır.

University of Sheffield2019 QS World Üniversite sıralamalarına göre University of Sheffield dünyanın en iyi 75. Üniversitesi seçilmiştir. Birleşik Krallık’ta en iyi Üniversiteler arasında bulunan Üniversite, öğrencilerin iş dünyasında başarılı olması için ciddi yatırım yapmaktadır. Sheffield aynı zamanda eğitimde interaktif bir yaklaşımla teknoloji ve inovasyonu entegre ederek eğitimdeki kalitesiyle adından söz ettirmektedir.

University of Sheffield 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu, spor salonları, fitness merkezi, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla, çok sayıda mağaza ve restoranı barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır.

University of Sheffield Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 20. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 30. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 96. Sırada


 • Architecture
 • Civil and Structural Engineering
 • Development Studies
 • Archaeology
 • Geography
 • Communication and Media Studies
 • Mechanical and Aeronautical Engineering
 • English Language and Literature
 • Environmental Sciences
 • Materials Science
 • Nursing
 • Philosophy
 • Politics and International Studies
 • Psychology
 • Social Policy and Administration and Sociology

Sheffield Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın çok yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için ise belli bir düzeyde IELTS dil skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sheffield Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.7 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sheffield Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle 15’den fazla konaklama imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Aynı zamanda şehir merkezinde de paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Sheffield Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Helen Sharman (Chemist, Astronaut)
 • Stephen Daldry (Theatre Director, Television producer, Film Producer)
 • Harry Kroto (Chemist, Professor, Scientist)
 • Lee Child (Novelist, Author, Writer)
 • Dennis Skinner (Politician)