University of Southampton

University of SouthamptonUniversity of Southampton ülkenin güney kısmında yer alan denizcilik alanında tarihi üne sahip olan bir Üniversite olarak kökleri 1862 yılına kadar uzanmaktadır. University of Southampton prestijli Russell Grup ve Worlwide Üniversitesi Network’un içinde yer alan ünlü bir Üniversitedir. 135’den fazla ülkeden 20,000’den fazla öğrenciye sahip olan Üniversite Birleşik Krallık’ta en iyi ilk yirmi Üniversite arasındadır.

Southampton, Titanic gemisinin kalkış yeri olarak bilinen, öğrenci şehri olan, yeşil parkları ve mavi deniziyle birçok sporun yapıldığı çok hoş bir bölgedir. Öğrenci şehri olan Southampton, 200.000 kişilik nüfusa sahiptir ve bu nu nüfusun yüzde yirmisini öğrenciler oluşturmaktadır. Uluslararası yelken yarışmalarına, rüzgâr sörfü, dağcılık ve motorlu sporlar alanlarında Southampton birçok spor alanında çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

University of Southampton özellikle Russell Grup bünyesinde yer alan bir Üniversite olduğundan, en yenilikçi ve yaratıcı buluşları dünyanın en iyi akademisyenlerini bünyesinde toplayarak gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda Üniversite’nin ödüllü olan kariyer ve istihdam ekibi gönüllülük programları, staj ve iş deneyimi desteği, mentörlükler ve daha birçok hizmeti kapsayan olanaklarıyla öğrencilere kariyer süreçlerinde destek olmaktadır. Üniversite son zamanlarda kampüse çok büyük yatırımlar yaparak yeni bir merkez olan Institue for Life Sciences adında araştırma merkezini kurmuştur. Son yıllarda üniversite kampüse büyük yatırımlar yapmış, yeni bir merkez Institue for Life Sciences hizmete açılmıştır. University of Southampton aynı zamanda 2017 Eğitim Mükemmellik Çerçevesi’nde (TEF) gümüş ödülünü almaya hak kazanmıştır.

University of SouthamptonUniversity of Southampton, 2019 QS Ranking Sıramalarına göre dünyanın en iyi ilk 100 Üniversitesi arasındaki yerini almıştır. Araştırma Mükemmelik Çerçevesinde yayınlanan rapora göre İngiltere’deki Üniversiteleri içinde tüm alanlarda 5* alan tek mühendislik fakültesine sahip üniversitedir. Bundan dolayı Üniversitesi İngiltere’nin mühendislik olarak öncü Üniversitelerinden biridir. Matematik ve fizik alanlarında İngiliz Üniversiteleri arasında ikinci büyük araştırma gelirine sahip olan Üniversite; mühendislik ve teknolojide ise en fazla gelir elde eden üçüncü kurumdur. University of Southampton içerisinde yer alan fakülteler; Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Çevre ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Mühendislik&Fizik Bilimleri olarak eğitimlerini vermektedir. Üniversite’de öne çıkan bölümler arasında Mühendislik, Ekonomi, Yönetim Bilimi, Ekonomi, Tıp, Hukuk, Okyanus Bilimi ve İngilizce Öğretmenliği yer almaktadır.

University of Southampton kampüsteki 24 saat açık kütüphanesi, bilgisayar merkezi, egzersiz stüdyosu, spor salonları, fitness merkezi, spor parkı, modern ve profesyonel eğitim binalarıyla, çok sayıda mağaza ve restoranı barındırmasıyla öğrencilerine birçok olanak ve fırsat sunmaktadır.

University of Southampton Ranking

 • Times University Guide UK 2023, 16. Sırada
 • Guardian University Guide UK 2023, 16. Sırada
 • QS World University Rankings 2023, 78. Sırada


 • MBA in Management Science
 • Finance / Accounting
 • Economics
 • Medicine
 • Law
 • Electronics
 • Computers
 • Engineering
 • Chemistry
 • Ocean Science
 • Art and Design
 • English teaching

Southampton Üniversitesi lisans bölümlerinden kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda, başvuru için gerekli olacak IELTS Akademik sınavı okula kabul aşamasında önem arz etmektedir. Her bölüm için farklılık gösterebilen IELTS sınav puan gerekliliği ortalama 6.5-7.0 IELTS puanı civarında olmalıdır.

Eğer öğrencinin akademik yeterliliği veya İngilizce dil yeterliliğin uygun olmaması halinde öğrenci Foundation Programı ile lisans eğitimi başlamadan önce bir senelik bir süreyle Hazırlık senesi olan Foundation programına katılabilirler. Hazırlık programına öğrencinin katılabilmesi için de öğrencinin IELTS UKVI Akademik sınav notu bulunması gerekmektedir. Foundation programlarından kabul alabilmek için belli bir düzeyde IELTS skoru öğrencilerden beklenmektedir. Foundation programı ve International Year One programları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Southampton Üniversite’sinde Yüksek Lisans bölümlerinden kabul alabilmek için Lisans not ortalamasının en az 2.7 düzeylerinde olması beklenmektedir ve bu istenen not ortalamaları bölümden bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve üniversite tercih sürecini birlikte yürütmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Southampton Üniversitesi öğrencileri tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda konaklama olarak birçok farklı alternatife sahiptir. Üniversite yemekli ve yemeksiz konaklama seçenekleriyle birçok imkanını öğrencilere sağlamaktadır. Konaklama olanaklarında tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına göre değişik birçok alternatif öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite kampüsünün yakınında ve şehir merkezinde paylaşımlı ve stüdyo daireler de yer almaktadır. Southampton Üniversitesi kampüsünde konaklayacak öğrenciler için konaklama ücretleri 3 taksite varan ödeme imkanlarıyla Üniversite tarafından sunulmaktadır.

Ortak kullanım alanları her hafta temizlenip, yurt binaları 7/24 güvenlik kamerarıyla izlenip güvenlik görevlileri tarafından kampüs korunmaktadır. Elektrik, su, ısınma ve internet konaklama ücretlerinin içerisinde yer almaktadır.

 • Adrian Fulford (Judge, Barrister)
 • Antony C. Sutton Journalist, Historian, Political scientist
 • George W. Buckley (Businessperson)
 • Neil J. Gunther (Physicist, Computer scientist)
 • Chris Packham (Cinematographer, Nature Photographer, Naturalist)