University of Chester’da Yüksek Lisans Yapmak

Merhaba Cansu, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba ben Cansu Vural 23 yaşındayım. İzmir Ekonomi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği mezunuyum. Şu an University of Chester da Stem Cells and Regenerative Medicine master programı okuyorum.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Biomedical Engineering Lisans eğitimini başarıyla tamamlamış bir öğrenci olarak, İngiltere’de Yüksek Lisans yapma kararını nasıl aldın?

İngiltere’de okumak benim için küçüklüğümden beri hayalimdi. Kültürü olsun, eğitim kalitesi olsun, hep ilgimi çekti ve benim alanımda da İngiltere çok ilerlemiş. İş imkanı çok olan bir ülke, ve eğitimin 1 sene sürmesi de kariyerime 1 yıl daha erken başlayacağım anlamına geliyordu. O yüzden ingiltereyi seçtim.

Daha önce yurtdışına çıkma imkanın olmuş, Yüksek Lisans için Birleşik Krallığı seçme nedenin nedir?

Daha önceden İtalya’ya gitmiştim ama söylediğim gibi İngiltere’deki iş ve eğitim etiğini ben hiçbir yerde görmedim ve mezun olduktan sonra İngiltere’nin 2 yıllık daha çalışma izni vermesi İngiltere’yi seçmemde çok öenmli bir unsur oldu.

İngiltere’de yaşam senin için nasıl, yaşam şartları hakkına bizlere bilgi verebilir misin?

Ben İngiltere’de University of Chester’ın, University Centre Shrewsbury kampüsünde eğitim görüyorum. Shrewsbury küçük bir kasaba bir nehrin çevresine kurulmuş, fakat küçük bir kasaba olmasına rağmen ihtiyacınız olan her şey var ve her yer yürüyüş mesafesinde. Eski ve tarihi olan bir kasaba yürürken kendinizi bir İngiliz filminde hissediyorsunuz. Suç oranı çok düşük ve insanlar çok saygılı. Nüfusu çoğunlukla yaşlı ve bu yüzden çok sakin insanlar yolda yürürken size selam veriyor tanımasa bile ve benim Shrewsbury’e geldiğim ilk zamanlar insanlar bana çok yardım etti ve hala daha ediyorlar. Bir bankta kahvenizi içerken herhangi bir İngiliz ile tatlı sohbetler kurmanız çoğu zaman kaçınılmaz. Kaldığım yurt tam olarak şehir merkezinde ve yurt çalışanları çok yardımseverler tek başıma bir odada kalıyorum ve kendimi yurtta çok güvenli hissediyorum çünkü sizin yaşadığınız kata göre anahtar veriyorlar ve başka kimse giremiyor dolayısıyla çoğu zaman kapımı kitlemeyi bile unutuyorum.

University of Chester’da Stem Cells and Regenerative Medicine (Kök Hücreler ve Rejeneratif Tıp) eğitimi süreci nasıl geçiyor, derslerden bahseder misin?

Derslerim üniversitede aldığım derslere göre çok daha farklı işliyor burada derslerim modül modül işliyor ve bir dönem sürmüyor, mesela bir dersim 5 gün sürüyor ya da maksimum 2 hafta sürüyor. Sınıfta toplam 10 öğrenciyiz dolayısıyla birebir öğrenme ve öğretmenlerin size ayırdığı vakit çok daha fazla. Dersler gün gün sürdüğü için anlattığı şeyler çok özenli bir şekilde işleniyor ve boşa giden hiçbir vaktiniz olmuyor. Her dersin ödevleri oluyor ve buraya geldiğimden beri hiç sınava girmedim her dersin 2 tane ödevi oluyor ve o ödevler sınav yerine geçiyor. Bu ödevler çoğunlukla 3000 kelimelik kritik değerlendirme ödevleri yaparak, poster sunumu, klasik sunumlar yaparak ya da laboratuar raporu yazarak geçiyor. Bu ödevleri yaparken bir sınava çalışırken öğrendiğinizden çok daha fazla öğreniyorsunuz. Benim alanımda teorik bilgi kadar laboratuvar pratik bilgisi de çok önemli ve maalesef ki türkiyedeki eğitimimde laboratuvar bilgimi çok geliştirememiştim fakat burda dersler sabah teorik bilgi öğleden sonra lab dersleri olarak işliyor ve benim sınıftaki diğer arkadaşlarıma göre laboratuvar bilgim çok daha azdı ve bunun için bana ekstra ders verdiler ve eksiği tamamlamamda çok yardımcı oldular, şu an eksiği kapatmakta kalmayıp çok fazla laboratuvar yetenekleri ekledim kendime ve laboratuvar cihazları ve malzemeleri herkese yetiyor. Herkes çok iyi bir şekilde öğreniyor.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilere önerilerin nedir, neleri akıllarında bulundurmalılar?

Öncelikle ben başvuru aşamasında çok gerilmiştim ya hiçbir yerden kabul alamazsam diye ama bunun böyle olmadığının farkına vardım. Benim önerim kendinize güvenmeniz ve sürecinizin planlamasını (niyet mektubu yazımı, referans mektubları vb.) güzel yapmanızı öneririm çünkü zaman çok çabuk geçiyor her şeyi aynı anda yapmak zorunda kalabilirsiniz süre daraldıkça. Benim deneyimlerime göre güzel yazılmış bir niyet mektubu yüksek bir not ortalamasından çok daha önemli çünkü öğrendim ki yüksek bir ortalamaya sahip bir doktor benim bölümüme red yemiş ama ben kabul aldım. Niyet mektuplarında kendinizi çok iyi açıklayın ve özgüvenli olun. Son olarak Olcay Bey ve ekibine sonsuza kadar güvenin 🙂 çünkü onlar olmasaydı bu süreci kendim yapmaya çalışsaydım, yapamazdım onların bu konular hakkında bilgisi ve tecrübesine sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Myeducoach Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını nasıl buldun ?

Ben Myeducoach’u arkadaşım aracılığıyla keşfettim, benim de aklımda hep İngiltere’de okumak olduğu için şansımı denemek istedim, arkadaşımdan numarasını aldım Olcay Bey’in ve CV’mi ve not ortalamamı attım ve neler istediğim hakkında konuştuk. Okul aramalarına başladık ve süreci böyle başlattık. Başvuru sürecim boyunca ben belgeleri hazırladım ve sürekli bir okul arayışında bulunduk Olcay Bey ile. En sonunda karar verdiğimiz birkaç okula başvurma kararı verdik ve başvurduk. Okullara başvurduktan sonra bir bekleyiş dönemimiz başladı hangi okullara kabul aldım hepsine teker teker düşündük o sırada aynı zamanda ben IELTS’e girdim. İstediğim okuldan kabulüm gelince okulla iletişimlerimizi sürdürdük. Vize için hazırlıklar yaptık ve en rahat dönem benim için vize başvurusuydu çünkü Olcay Bey ve ekibi sağolsun onlara birkaç doküman attıktan sonra vize başvurusuna sadece pasaportumla gittim ve vize konusunda benim vize çıkmama konusundaki korkularımı dinlediler ve bana gerçek süreci anlattılar ve içim çok rahat bir şekilde vizeme başvurdum ve vizemi bekledim. Bu sürece yeniden başlasaydım yine Myeducoach’u seçerdim ve biri bana ben de gitmek istiyorum nasıl yaptın diye sorunca hep Myeducoach’u öneriyorum. Bütün sürecim boyunca bana çok yardım ettiler.

Chester’da öğrenci olmanın 5 artısını bize söyler misin?

– Birebir eğitim
– Öğrenciyi dinleyen ve öğrenci için çalışan bir okul
– İyi ve bilgili akademik personel
– Öğretme malzemelerinin herkese yeter ve iyi kalite olması (lab malzemeleri vb.)
– Çok fazla ülkeden insan olduğu için bütün kültürleri çok iyi tanımanız ve görmeniz

Cansu Vural,

University of Chester

Stem Cells and Regenerative Medicine 2023,

University of Chester'da Yüksek Lisans Yapmak