Wroclaw University of Science and Technology’ de Electric and Computer Engineering Okumak

Wroclaw University of Science and Technology’de Electric and Computer Engineering Okumak

Merhaba ben Enver Korkmaz 🙃 20 yaşındayım. Şu an Polonya’da Wroclaw University of Science and Technology’de Electric and Computer Engineering okuyorum.

Polonya’da okumak istememin temel sebeplerinden birisi okumak istediğim bölümün en iyi eğitimini veren okullardan birinin Polonya’da olması ve tabii diğer avrupa ülkelerine göre maddi açıdan daha uygun olması da artılarından bir tanesi. Wroclaw, sosyal hayat olarak belirli bölgeler özelinde çok aktif bir şehir. Hayat, başkent Varşova kadar pahalı değil ve gayet yeşilin fazla olduğu bir yer buna ben şahsi olarak önem verdiğim için benim için çok hoş bir detay onun dışında tabii ki biraz küçük bir şehir ve yapılabilecek aktiviteler biraz sınırlı onun dışında şehirde bir aktivite yapmak gayet uygun müze gezmek, hayvanat bahçesi ziyaret etmek, nehirde kano yapmak…

Aktiviteler dışında genel hayat maliyetlerine bakarsak ayda ortalama 800 zloty bütün yeme içme masrafını fazlasıyla karşılayacaktır ama söylemem gerekiyor ki maalesef ev kiraları bir miktar fazla onun için kendine uygun bir ev bulana kadar gelecek kişilere yurtlarda kalmalarını öneririm. Okulun bana kattığı faydaları konuşmak gerekirse en başta Türkiye’deki okul sistemini unutmak gerekiyor benim okuduğum bölümde dersler üçe ayrılıyor: teorik dersler, problem classlar ve laboratuvarlar. Hepsinin işleyişi ve sınav sistemi farklı kısaca demek istediğim gördüğünüz dersi hem teorik hem de pratik olarak en iyi şekilde öğretip sizi direkt iş hayatına hazır bir şekilde mezun ediyorlar. Ve bana göre en önemli özelliği Türkiye’deki gibi final ve bütünleme haftalarının olmaması. Sınavlar ve quizler tek bir haftada olup bitmiyor, aralıklı bir şekilde öğrenciyi sınav haftası stresine sokmadan daha rahat bir şekilde sınavları bitirmesine olanak veriliyor.

Şunu da söylemem gerekiyor; ben kişisel olarak daha önceden İngiltere’de bir dil eğitimi aldım, onun dışında da yıllarca süren İngilizce eğitimim oldu. Bunun en büyük artısı okulda dersler işlenirken ve normal sosyal hayatımızda dil açından anlama ve konuşma açısından hiçbir problem yaşamamam ve tabii ki hazırlık okumayıp bir yıl kazançta olmam. İngilizcesi B2 seviyesinden aşağıda olanlar için hazırlık okumalarını mutlaka öneririm ve tabii ki söylemem gerekiyor ki bu süreçte yalnız değildim Myeducoach’un yardımı ilk sene resmen hayat kurtardı diyebilirim.

Yolculuk boyunca, vize dönemi boyunca Polonya’ya ilk inişte ve ilk hafta boyunca bize birebir yardımcı olmaları bence birçok danışmanlıktan ayıran çok büyük bir özellik ki diğer yerleri kötülemek gibi olmasın ama tecrübe ve deneyimle söyleyebilirim ki oradaki başka danışmanlıklarla gelen birçok arkadaşımla oturup konuştuğumda benim gördüğüm ilginin yarısını bile görmediklerini anladık. O yüzden bireysel olarak kesinlikle, yüzde yüz Myeducoach’u herkese tavsiye ederim. Son olarak Wroclaw’a gelmek isteyenler için burda öğrenci olmanın birkaç artısından bahsedeyim eğitim kalitesi, öğrenciye verilen değer, mezuniyetten sonra sağlanan binlerce iş imkanı, sosyal hayatın aktifliği ve hayatın diğer ülkelere göre nispeten daha uygun olması en büyük artılardan bence. 🙂

Enver Korkmaz,

Wroclaw University of Science and Technology,

Electric and Computer Engineering 2022.

wroclaw university of science and technology

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir