YLSY Bursiyeri Olarak King’s College London’da Yüksek Lisans Eğitimi

YLSY Bursiyeri Olarak King’s College London’da Yüksek Lisans Eğitimi

King's College London'da Yüksek Lisans Eğitimi

Herkese Merhaba,

Bu yazıyı çocukluğumdan beri görmeyi çok istediğim Birleşik Krallık’taki yüksek lisans maceramı anlatmak için yazıyorum. Umarım bu yazıyı okuyanlar için ufak da olsa bir katkısı olur 😊

YLSY bursiyeri olarak başlayan yüksek lisans yolculuğum Myeducoach ekibiyle yollarımızın kesişmesi sayesinde keyifli bir başvuru süreciyle devam etti. Bu hem stresli hem de bir o kadar heyecanlı süreç King’s College London Fikri Mülkiyet ve Veri Koruma Hukuku Master Programına kabul almamla birlikte artık Londra’ya gidişime hazırlanmaya evrildi. Kabul belgesinin gelmesiyle birlikte artık yol haritası netleşmeye başlamış, benim için ülkemden ve sevdiklerimden ayrılık vakti yaklaşmıştı. Bu süreçte aslında hayalim olan bu üniversite ve master programı bile benim için hem mutluluk hem hüzün demekti. Bu dönemde başta ailem olmak üzere, Türkiye’den beraber gittiğim yol arkadaşlarımın, Myeducoach ekibinin, ve Londra’da tanıştığım güzel arkadaşlarım sayesinde beklediğimden de hızlı bir şekilde Londra’ya adapte oldum. Yüksek lisans programındaki herkes aslında benzer duygulara sahipti. Hepimizi ülkelerimizden, sevdiklerimizden uzakta olmak, zorlu bir eğitim süreci ve belirsizlik bekliyordu. Yeni bir ülke, yeni bir şehir yeni insanlarla tanışmak ve yeni deneyimlere açık olmak demekti. Ve Master’a gelen herkes bunun farkında olarak hayatlarında yeni bir döneme başlamanın heyecanı içerisindeydi.

King’s College London’da yüksek lisans eğitimi; ilgilerimize ve beklentilerimize göre seçebileceğimiz çok çeşitli bir ders programına sahip olmasıyla birlikte, ilgili ve alanında uzman eğitim kadrosuyla öğrencilere akademik açıdan kendilerini geliştirebilecekleri özgür bir ortam sunmaktadır. Bununla birlikte üniversite; çeşitli kulüp, organizasyonlar ve sosyal açıdan katılabileceğimiz etkinlikleriyle üniversiteye ve Londra’ya adapte sürecini kolaylaştırmaktaydı. Ana dilimizden farklı bir dilde eğitim almanın zorluğu, ana dili İngilizce olan bir ülkede master yapılması sayesinde dile aşina olma sürecini hızlandırmaktadır. Londra’da yaşam farklı kültürleri tanımak, sunduğu sosyal ve kültürel imkanlar, doğası ve kendine özgü tadıyla her daim kendini özletmektedir.

Londra’da aldığım yüksek lisans eğitimi; farklı kültürleri gözlemleme, yeni insanlarla tanışma ve başka bir ülkenin eğitim sisteminde akademik çalışma yapma imkanı sunması ve yaşattığı güzel anılarla hayatım boyunca hiç unutamayacağım bir deneyim oldu. Umarım yurtdışında eğitim almak isteyen herkes hayallerini gerçekleştirir ve bu süreç zorlukları olmasına rağmen güzellikleriyle ön plana çıkarak çok keyifli bir sürece dönüşür.

Esra Kayandan,

King’s College London,

Master of Law 2022.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir